Günün Tarihi:4 Mart 2021

‘Seyyanen zam istiyoruz’


Diyanet ve Vakıf Görevlileri Hak ve Adalet Sendikası (DİYANET HAK VE ADALET SEN) Genel Başkanı İbrahim Kaya, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının memur ve emeklinin enflasyonunu yansıtmadığını söyledi.

Çarşı Pazar farklı

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı 2021 Ocak ayı itibariyle 1,68 oldu. Enflasyon 2021'in ilk 6 ayında yüzde 3'ü geçerse, geçilen miktar kadar memur ve emekli zam alacak. Ancak açıklanan enflasyon rakamlarının 4 milyona yaklaşan memur ve 13 milyonun üzerindeki emekli ve aileleri için inandırıcı olmadığını belirten İbrahim Kaya, bunun nedeninin de çarşı ve pazardaki fiyat artışları olduğunu söyledi. Kaya, çarşı pazar fiyatlarının memur ve emeklinin cebini yaktığını, bu nedenle enflasyon oranlarının inandırıcı bulunmadığını belirterek memur ve emekli enflasyonunun resmi rakamlardan farklı olduğuna dikkat çekti.

 

Maaşlar eridi

Memur ve emeklinin açlık sınırının altında yaşadığına vurgu yapan Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, A’dan Z’ye her şeye zam geldiğini; elektrik, doğalgaz ve gıda gibi temel ihtiyaç maddelerine gelen zam oranlarıyla maaş zamları karşılaştırıldığında vicdanları yaralayan ve sorgulamaya neden olan bir adaletsizliğin ortaya çıktığını söyledi. Pandemi, dövizdeki hareketlilik vb. etkenler yüzünden ağırlaşan ekonomik koşulların memur ve emeklinin yaşam şartlarını daha da ağırlaştırdığını belirten Kaya, hem vergi dilimine takılarak kesilen yüksek vergiler hem de enflasyon nedeniyle eriyen maaşlar yüzünden memur ve emeklinin nefes alamaz hale geldiğini, bu nedenle enflasyon farkının her ay verilmesi gerektiğini söyledi.

 

5 Şubat 2021 , Cuma Bu haber toplam 3915 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU