Abay’a yapılan siyasi nezaketsizlik yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Abay’a yapılan siyasi nezaketsizlik14 Ocak 2021, Perşembe

Geçtiğimiz günlerde Saadet Partisi İl Kongresi öncesi İl Başkanı Fahrettin Abay’ın yerine  Hasan Zengin atandı. Siyasi partilerde böyle parti içi gelişmeler hep olur. Ancak bu gelişmede bence SP İl eski Başkanı Fahrettin Abay’a siyasi nezaketsizlik yapıldı.

            Nasıl mı?

            Saadet Partisi Genel Merkezi’nde bir süre önce görev değişikliği oldu. Daha doğrusu yönetim içinde bazılarının görev yerleri değişti. Bu değişiklik sırasında Saadet Partisi Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine  genç bir isim olan Mahmut Arıkan getirildi.

            Ancak yıllarını Milli Görüş’e vakfeden, daha önce de il  başkanlığı görevi yapan Fahrettin Abay’a  telefon  ile iletildi. Önümüzdeki il kongresinde bir başka ismin aday yapılacağı yeni Teşkilat Başkanı Mahmut Arıkan,  Fahrettin Abay’ı Ankara’ya çağırma nezaketi bile göstermeden  teşkilatlarda gençleşmeye gittiklerini bildirerek, Sakarya İl Başkanı olarak Eyüp Yıldırım ile çalışmak  istediklerini söyledi.

            Fahrettin Abay, son genel seçimlerde zamanın İl Başkanı Eyüp Yıldırım milletvekili adayı olunca, Genel Merkez tarafından Fahrettin Abay göreve getirildi. Abay, gerçekten SP İl Başkanı olarak parti içinde yeni bir heyecan sağladı. İl ve ilçe divan toplantılarının aksatılmadan yapılmasını sağladı. Daha önce 30-40 kişi ile yapılan toplantılar  150-160 kişi ile yapılmaya başladı. Bu çalışmanın mükafatı bir telefon ile azledilmek olmamalıydı. Bence Abay’a siyasi bir nezaketsizlik yapıldı.

Bu arada SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, önceki gün Ankara’da SP’nin yeni İl Başkanı Hasan Zengin’e yeni görevini tevdi etti. Hasan Zengin’e sözüm yok. Kendisi SP tavanında sevilen bir isim. Yeni görevinde kendisine başarılar diliyorum.

              Abay kongrede aday olur mu?

Bu arada Saadet Partisi tabanında Fahrettin Abay’ın il kongresinde başkanlığa aday olması yönünde yoğun kulislerin yapıldığından söz ediliyor.

Milli görüş sürecinde benzeri bir olay CHP-MSP koalisyonu zamanında da yaşanmıştı. İl kongresinde   MSP Sakarya İl Başkanı seçilen  Sait Tanış,  Genel Merkez tarafından görevden alınmıştı. Ardından yapılan olağanüstü kongrede yeniden başkan seçilmiş ve genel merkez tarafından yeniden görevden alınmıştı. Tekrar yapılan olağanüstü kongrede  Sait  Tanış, bir kez daha il başkanı seçilmişti. MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Sakarya’ya ilk geldiğinde Tanış’ın evinde konaklayarak, bir anlamda tabanın seçtiği il başkanının yanında olduğunu  göstermişti.

***

Fahrettin Abay’a yukarıda da belirttiğim gibi, SP tabanından il  başkan adayı olması için ciddi bir baskı var.  Abay, il kongresinde aday olur mu, olmaz mı bilemiyorum? Aday olup seçimi kazanırsa, genel merkez tarafından yeniden görevden alınır mı?

Bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa zaman zaman her partide görülebilen böylesi siyasi nezaketsizlikler nedeniyle siyaseti hiç sevemedim.