Hazırlıklar sürüyor yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Hazırlıklar sürüyor15 Ocak 2021, Cuma

AKP  İl Kongresi 20 Ocak Çarşamba günü Serdivan Spor Salonu’nda yapılacak. Görülen o ki, mevcut İl Başkanı Yunus Tever’e karşı  bir aday çıkmayacak. Bu  nedenle daha önceki AKP il kongrelerinde olduğu gibi başkan adaylarının Ankara’da mülakata girmeleri de söz konusu olmayacak.

            Zaten Tever, görevde bulunduğu sürece il başkanlığı görevini hiçbir polemiğe yer vermeden sürdürdü. Bir kez daha aday gösterilmemesi için ortada bir neden yok?

            İl Başkanı Yunus Tever, şu anda Genel Merkez Teşkilat yöneticileri ile birlikte  50 kişiden oluşan il yönetim kurulu listesini hazırlıyor.  

Tüzük ne diyor?

AKP tüzüğü gereği yönetim kurulunda % 25 oranında genç ve % 25 oranında kadın kotası uygulanacak. Yönetimde belediye çalışanları ve belediye meclis üyeleri yer alamayacaklar. Tever, işte böyle ince eleyip sık dokuyarak bir yönetim listesi hazırlıyor.  Tever, 50 kişilik asil yönetim kurulu listesinin yanı sıra 25 kişilik yedek yönetim kurulu listesini de hazırlıyor.       

            Pandemi kuralları nedeniyle çok kalabalık bir il kongresi olacağını sanmıyorum. Zaten AKP dışında diğer parti ve sivil toplum kuruluşlarının kongre yapmasına 28 Şubat tarihine kadar izin verilmiyor. Peki, AKP İl kongresine neden izin veriliyor. Herhalde iktidar olmanın avantajı olsa gerek. AKP il kongresinin hayırlı olmasını dilerken, Yunus Tever’e şimdiden başarılar diliyorum.

 

Aşıda son aşama

            Kovid-19 ile mücadele son zamanlarda iyi bir seviyeye geldi. Son olarak günlük vaka sayısı 102’ye düştü. Bu önümüzdeki günlerde yüzün altına düşmesi bekleniyor. Kasım ayında günlük vaka sayısı bin 600’e yükselince gerçekten hepimiz “Nereye gidiyoruz” diye  endişe içine girmiştik. Görülen o ki alınan önlemler etkisini gösterdi. Günlük vaka sayısında bin 600 nere, 100 vaka nere

            Ancak ben yine endişeliyim.  Çarşı pazarda hala maskeyi kol aksesuarı olarak kullananlar var. Sosyal mesafe kuralına uymayanlar var. Dilerim toplum olarak korona ile birlikte yaşamaya alışırız. Maske, mesafe ve hijyen yaşam tarzımız olur.

Aşılar vuruluyor

            Korona ile mücadelede Dünya’nın ve Türkiye’nin umudu aşıdaydı. Korona illeti başladığından beri Çin, Rusya ve Amerika’da aşı çalışmaları da başladı. Hemen hemen üç aşı çalışması da tamamlandı. Türkiye ilk tercihini Çin’de üretilen  CoronaVac aşısı üzerine yaptı. Çin’den 50 milyon doz aşılanacağı açıklandı. İlk etapta ise 3 milyon doz aşının geldiği belirtildi.  CoronaVac aşısı geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, daha  önce duyurduğu gibi aşının uygulanmasına dün başlandı.  Sakarya’da da aşının yapılması için her türlü önlem alındı. CoronaVac  aşısı Devlet Hastaneleri’nde,  Aile Hekimlikleri’nde ve özel hastanelerde ücretsiz olarak yapılıyor. Aşı öncelikle sağlık çalışanlarına, sonra yaşlı bakım evlerinde kalanlar ve buralardaki görevlilere yapılacak. Sonra sırası ile 65 yaş üstü vatandaşlar aşılanacak.  

            Ancak CoronaVac aşısının güvenilirliği konusunda   kamuoyunda  bazı endişeler var. Örneğin; aşının 3 faz denemelerinin yapılmadığı. Bu nedenle CoronaVac aşısı olanlar, bir yan etkisi olup olmadığı konusunda takip edilecekler. Bu konu ile ilgili sevindirici bir gelişme ise bugüne kadar aşı olanlarda herhangi bir yan etki görülmemesi.  İnşallah sonuçlar umulduğu gibi olur.