Başkan Yüce’yi dinlerken yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Başkan Yüce’yi dinlerken18 Ocak 2021, Pazartesi

 Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce,  geçtiğimiz cumartesi akşamı TV264’te Gazeteci Azim’in programına katıldı. Yüce, programda göreve geldiğinden bugüne 20 ayda  gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan 35 projeyi anlattı.  20 ayda 35 proje gerçekten büyük başarı.

                Ekrem Yüce, programda bazı projeleri detaylı olarak anlattı. Örneğin; eski adı ile SGK Kavşağı yeni adı ile Sakarya Köprülü Kavşağının buradaki trafik sıkışıklığına son vereceğini belirtti.      Karaman’da kurulan güneş enerjisinden elektrik üreterek; “Kendi elektriğimizi kendimiz üreteceğiz” dedi. Aynı şekilde Serdivan Binek Caddesi’nden girişi sağlayacak köprünün, Yazlık kavşağındaki sıkışıklığı gidereceğini belirtti. Et54, Süt 54, Kabak54 ve  arıcılık faaliyetlerini anlattı.  Alancuma, Yanık’ta tarımsal ürünler merkezleri kurulacağını söyledi.  Kuzuluk’ta topraksız tarım merkezinde tamamen organik, kimyasal madde olmadan yapılacak üretim ile dekar başına 5 kat daha fazla ürün alınacağını anlattı. İçinde restoranı, kıraathanesi olan yöresel ürünler merkezlerinin açılacağını kaydetti. Aynı şekilde hayvansal ürünler merkezinden söz etti. Sakarya’da eksikliği duyulan Hayvan Hastanesi’nin açılacağını anlattı.  Beş minibüs alınarak kurulan HAVASAK ile Sabiha Gökçen Havaalanına ulaşımı daha rahat hale getirdiklerini, ileride Atatürk Havaalanına da ulaşım sağlanacağını anlattı.

                *** 

       “Sakarya’nın büyümesi, Türkiye’nin büyümesidir” diyen Yüce, kurumlar arası işbirliğine önem vererek nitelikli insanlar ile güçlü toplum için çalıştıklarını kaydetti.  Yüce, “Modern ve marka bir şehir  için deli cesur olmadan, kararlı  ve  ihtiyatlı olarak çalışıyoruz. Önemli olan ölünce adam yerine konmaktır” şeklinde konuştu.

Aziz Duran’ın adı yaşamalı

                Ekrem Yüce’yi dinlerken Sakarya’da 3 dönem Belediye Başkanlığı yapan Aziz Duran’ın da yaptığı hizmetleri düşündüm.  Özet olarak Duran, şehre yeni bulvar ve caddeler kazandırdı. Bugün Donatım Park (eski adı ile Kent Park) ve Kent Meydanı   (yeni adı ile Demokrasi Meydanı) varsa bunu sağlayan Aziz Duran olmuştur. Duran, karşı çıkmasa şu anda Donatım Park yerinde blok apartmanlar, Demokrasi Meydanı’nda ise yine bir yapılaşma olacaktı.  ANAP-MHP Koalisyonu zamanında Donatım Fabrikası özelleştirildi.  Fabrika Erenler’deki Başak Traktör fabrikasına taşındı. Fabrikanın taşındığı alan ise konut yapılarak fabrikaya işletme sermayesi sağlanmak istendi. Aziz Duran, bu alanı belediye meclis kararı ile yeşil alan ilan etti. Bu yapılmasa şimdi Donatım Park filan olmayacaktı.

                Yine deprem sonrası Adapazarı’nın hızla yeni yerleşim alanına kavuşması Aziz Duran’ın hazırladığı 2. Adapazarı projesi sayesinde oldu. Gerçi Duran, 2. Adapazarı projesini deprem olmadan önce hazırlamıştı. Deprem nedeniyle hemen uygulamaya kondu.

                Aziz Duran, ahde-e vefaya da önem verirdi. Bu nedenle kendinden önce CHP’den Adapazarı Belediye Başkanlığı yapan rahmetli Ünal Ozan’ın adını evinin bulunduğu Ozanlar’daki caddeye verdi. Aynı şekilde Sakarya’da 5 yıl valilik yapan ve halk tarafından çok  sevilen   Cahit Kıraç’ın adını da Camili-Karaman arasındaki duble yola vermişti.

Gazeteciler soruyor

                 Aziz Duran’ın adının bir ahde vefa örneği olarak bir yere verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konu geçtiğimiz Cuma akşamı “Gazeteciler soruyor” programında da gündeme geldi. Daha doğrusu programa katılan gazeteciler Zafer Tokuş, Hüseyin Cumalı ve üstadımız Zeki Aydıntepe ‘de aynı görüşü dile getirdiler. Hatta Duran’ın adının nereye verilebileceğini de önerdiler. Önerilen yerler arasında Donatım Park ve Ada Meydan projesi vardı. Bence Duran’ın adının verilebileceği bir başka yer “Palmiye Caddesi” olabilir. Duran, bu caddenin açılması konusunda burada yeri olan vatandaşlara karşı büyük mücadele vermişti. Caddeye il dışından palmiye ağaçları getirtip dikmişti. Çokta güzel oldu. Diyeceğim Palmiye Caddesine, Aziz Duran adı yakışır. Bilmem bu konuda Başkan Ekrem Yüce ne düşünür? Kendisi Aziz Duran’ın adının bir yere verilmesi gündeme geldiğinden beri sessizliğini koruyor.