Günün Tarihi:21 Haziran 2021

‘Kamu çalışanlarına ek zam yapılmalı’


Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi’nin asgari geçim endeksi sonuçlarıyla kamu çalışanlarının ve emeklilerinin maaşlarında yaşanan reel kayıpları ile ilgili araştırmayı değerlendiren Türk Büro Sen Sakarya Şube Başkanı Kenan Toka, “Bir kez daha kamu çalışanlarına ek zam yapılması yönündeki çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Fahiş artışlar

Başkan Toka, “Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’mizin yapmış olduğu 2021 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları kamu çalışanlarının ve emeklilerinin maaşlarında yaşanan reel kayıpları gözler önüne sermektedir. Özellikle salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz son bir yıldır, ekonomik anlamda piyasalardaki hareketlenmenin cenderesini yine kamu çalışanları ve emekliler çekiyor. Alınan maaşlarla sadece mutfak, barınma, ısınma gibi kış aylarının zorunlu harcamalarına dahi gücü yetmeyen kamu çalışanlarının maaşlarında ek ödeme yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir.”

Zam talebimiz

Toka, “Söylemlerimiz ve taleplerimiz resmi rakamlara dayanıyor. En düşük memur maaşı ile ortalama memur maaşı enflasyon farkı dahil Ocak 2020 ile Ocak 2021 arasındaki fark %13.50 iken, son bir yıldır 4 kişilik ailenin zorunlu harcamalarının artışı %17.44 olmuştur. Bu durum maaşların ne derecede eridiğini göstermektedir.  Buradan bir kez daha ek zam talebimizi yineliyoruz. 2020-2021 yıllarında geçerli olacak zam pazarlığı yapılırken, memurlar için grev dahil her türlü mücadeleyi birlikte verelim mesajımıza arkasını dönenlerin samimiyetinden şüphe duyarım.”

Tez zamanda

Başkan Toka, “Bilinmesi gereken bir önemli husus ise küçük esnaf ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Kamu çalışanlarına verilecek destek, esnafımıza da can suyu olacaktır. O yüzden kamu çalışanlarına yapılacak iyileştirmenin esnafımızı da rahatlatacağını düşünüyoruz. Ek zam hakkımızdır. Hakkımız olanın da tez zamanda verilmesini istiyoruz. 6 Şubat  2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile, Sözleşmeli çalışanların kullanmadıkları izinlerinin bir sonraki yıla devredileceği belirtilmiştir. Sözleşmeli çalışanlar için önemli bir kazanım elde eden sendikamız, sözleşmeli çalışanların tamamının kadroya geçirilmesi için mücadelesine devam edecektir.”

11 Şubat 2021 , Perşembe Bu haber toplam 505 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU