Günün Tarihi:4 Mart 2021

Kalça çıkıklığı erken tedavi edilmeli


Adatıp Sağlık Grubu Sakarya Hastanesi doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Müfit Orak, Gelişimsel Kalça Displazisi (Eski isimlendirmesi Doğumsal Kalça Çıkığı) hakkında bilgiler verdi.

Tarama zorunluluğu

Kalça displazisini tanımlayan Doç. Dr. Müfit Orak, “Canlı doğmuş bebekleri %1’e varan oranlarda etkileyen ve ilerleyen yaşlarda kalça ağrısı ve topallamaya sebep olan bir çocukluk çağı hastalığıdır. Kalça çıkığı hastalığı için Sağlık Bakanlığı tarafından tarama zorunluluğu getirilmiştir. Ülkemizde tüm bebekler, yenidoğan döneminde muayene ve radyolojik yöntemlerle taranmak zorundadır. Tüm bebeklerin kanunen taranma zorunluluğu olmakla birlikte, her bebeğin gelişimsel kalça displazisine yakalanma riski aynı değildir. Kız bebekler erkek bebeklere nazaran 4-5 kat fazla hastalanırlar.”

Risk artıyor

Doç. Dr. Orak, “Ailesinde kalça çıkığı olan bebeklerin riski akrabalık derecesi yakınlaştıkça artmaktadır. Eğer kadın doğum uzmanı anne karnındaki bebeğin ters pozisyonda (makat pozisyonunda) olduğunu veya suyunun azaldığını söylemişse riskin çok fazla arttığı bilinmelidir.  Bebeğin doğumda boyun eğriliği (tortikollis) varsa % 7 oranında kalça problemi olabileceği akılda tutulmalıdır.  Ek olarak diz ve ayaklarında şekil bozukluğu olan bebeklerin de kalça çıkığı açısından riskleri artmıştır. Riskli gruptaki bebeklerin ve riski olmasa da doktor muayenesinde fizik muayene bulgusu tespit edilen bebeklerin ivedilikle kalça ultrasonografisi yaptırması gerekmektedir. Kalça ultrasonografisi, kalça çıkığını erken bebeklik döneminde teşhis edebilmektedir.  Unutulmamalıdır ki: Kalça çıkığı ne kadar erken teşhis edilirse tedavi başarısı o kadar iyidir” dedi.

12 Şubat 2021 , Cuma Bu haber toplam 4632 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU