Pademiye rağmen coşku yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Pademiye rağmen coşku21 Ocak 2021, Perşembe

AKP 7. Olağan İl Kongresi dün yapıldı.  Kongrenin pandemi  önlemleri ile yapılacağı açıklanmıştı.  Ancak pandemi kuralları oldukça esnetildi. Örneğin; salona HES Kodu ile girileceği açıklanmasına rağmen tam olarak uygulandığı söylenemez. Pandemiye rağmen dünkü AKP İl Kongresi daha öncekiler gibi coşkulu geçti. Özellikle gençlik kolları salonda coşkuyu hep körükledi.

            Kongreye  video konferans ile katılan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa bir  selamlama konuşması yaptı. Erdoğan,  salona coşku getiren bir üslup kullandı.

            Kongreye il başkanlığı için tekrardan tek aday olarak katılan Yunus Tever, birlik ve beraberlik üzerine güzel bir konuşma yaptı.  Tever, eski  listede yer alan  49 kişiden 22’sine yeni yönetimde yer vermedi. Görüldüğü gibi hemen hemen yönetimin yarısını değiştirirken parti içi dengeleri korumaya özen gösterdi.

            Özetleyecek olursak AKP  İl Kongresi’nde  organizasyon güzeldi ve pandemi  kuralları ile olabilecek coşku vardı. 

            Yunus Tever’e ve yeni yönetim kuruluna başarılar diliyorum.

Teşekkür ve mağduriyet

            Sakarya, en fazla ihracat yapan iller  arasında  7. sırada. 2020 yılının Aralık ayında 572 milyon 844 bin dolarlık ihracat ile bu alanda rekor kırıldı.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Sakarya Büyükşehir  Belediye  Başkanı  Ekrem Yüce, ilimizin ihracattaki başarısı nedeniyle SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ’u ziyaret ederek kendisini kutladı. Sakarya’dan  geçtiğimiz Aralık ayında 572 milyon 844 bin  dolarlık ihracat ile bu alanda en yüksek rakama ulaşıldı. Geçtiğimiz yıl Sakarya’dan yapılan toplam ihracat 4 milyar  459 bin dolara ulaştı ve Sakarya ihracat yapan iller arasında 7. sıraya yükseldi

Bu nedenle ziyaret sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Başkan Altuğ’a 3 bin yıllık geçmişe sahip ve ilimizde üretilmeye başlanan “Yağcıbey Halısı” hediye etti.  Altuğ’da, kendisine Beşköprü motifli  bir plaket taktim etti.

Sakarya ihracatta dün YENİGÜN’ün manşet haberinde yer aldığı gibi ilimizin gurur kaynağı durumunda .

***

Sizler ile sık sık paylaşıyorum. Sakarya’nın ihracatta Türkiye genelinde üst sıralarda yer alması, şüphesiz ülkemiz açısından çok önemli bir gelişme. Ancak bir il’e yapılacak hazine yardımları, o ilden yapılan ihracatlara ödenen vergi iadeleri kesildikten sonra yapılıyor. Başkan Ekrem Yüce, katıldığı bir başka programda ise, ihracat yapanlara ödenen vergi iadelerinin belediyeye ödenecek hazine payından kesilmesi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin her ay 10 milyon lira zarara uğradığını bir kez daha vurgulamış.

Bir taraftan ihracattaki başarımız nedeniyle SATSO Başkanı’na plaket ver,  diğer taraftan ihracat nedeniyle her ay 10 milyon lira kayba uğradığını söyle.

Bakınca ortada çelişkili bir durum var. Bu çelişkiyi gidermek için yıllardır yasal bir düzenleme yapılacağı söyleniyor. Ama hep sözde kalıyor. Düşünsenize yıllardır her ay kesilen 10 milyon liralar ile şehrimize neler yapılmazdı?

Dilerim siyasetçilerimiz bu çelişkiye en kısa zamanda yapılacak bir yasal düzenleme ile son verirler.

Kılıçdaroğlu eşraf ile buluştu

 CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu dün “Şehir  eşrafı ile buluşma projesi” kapsamında  Adapazarı’na geldi. Ramada Otel’de yapılan buluşmaya partili olmayan 30 hemşerimiz davet edildi. Davet edilen isimler arasında Önder  Döker, Uğur Köksal, Yücel Kaçar, Özcan Toplan, Hamit Kolunsağ, Ahmet Kuvel, Kamuran Tan, Enver Toçoğlu, Fikri Keleş, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı  Erdal Erdem,  site yöneticilerinin  kahvecileri ve Tatangalar temsilcileri  bulunuyor. Kılıçdaroğlu toplantıda kent eşrafı ile görüş alışverişinde bulundu. Bir anlamda halkın nabzını tutmaya çalıştı. Kılıçdaroğlu, Adapazarı’na gelmeden önce İzmit CHP İlçe teşkilatında da yapılan benzeri bir toplantıya katıldı. Sakarya’dan sonra ise Düzce’de yapılan “Eşraf toplantısına” katıldı. Söz konusu toplantıların ileriki zamanlarda Sakarya’nın tüm ilçelerinde yapılacağı belirtildi.