Adapazarı’nda sosyal yaşam yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Adapazarı’nda sosyal yaşam23 Ocak 2021, Cumartesi

Adapazarı’nda  bundan 50-60 yıl önce gerçekten güzel bir sosyal yaşam vardı. Şüphesiz şimdi de bir sosyal yaşam var. O’nun güzellikleri de var. Ancak ben bugün özellikle bizim kuşağın pek unutamadığı  Adapazarı’nın eski sosyal yaşamını bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Adapazarı’nda 60 ve 70’li yıllarda tiyatro kültürü vardı. Allah uzun ömürler versin organizatör Hamdi Arutan sayesinde her hafta sonu Melek Sineması’nda Türkiye’nin en ünlü tiyatro topluluklarını izlerdik. Melek Sineması’ndaki tiyatro gösterilerinin 500 tane sürekli  abonesi vardı.

***

O zamanlar  Adapazarı’nın bir başka sosyal yaşam merkezi  Çark Mesire Yeri’ydi.  Yaz günleri aileler yanlarında  yiyecekleri  ile gelir, ulu çınarların gölgesinde piknik yaparlardı. Akşamları ise Çark Deresi’nin ortasından geçtiği Çark Gazinosu’nda Türkiye’nin en ünlü ses sanatçıları sahne alırdı. Gece sessizliğinde Çark Caddesi’ndeki evimizin balkonundan Çark Gazinosu’nda sahne alan sanatçıları dinlerdik. Çark Gazinosu’nda  sahne alan sanatçılar arasında Zeki Müren, Hamiyet Yüceses, Müzeyyen Senar, Ajda Pekkan  ve Semiha Yankı gibi isimler vardı. Semiha Yankı, Cambaz Abdullah’ın torunu ve Nihat Yıldız’ın kuzeniydi.  Çark Gazinosu’nda  Sakarya’nın en ünlü sanatçılarından biri olan rahmetli Zeki Gündüz devamlı sanatçı olarak sahne alırdı.

***

Özellikle yaz aylarında ailelerin buluşma yeri olan Atatürk Parkı  ve yazlık sinemalar  sosyal yaşamın ayrı bir parçasıydı.  Saray Sineması’nı nyazlığında genellikle dram türünde Türk filmleri oynardı. Kavaklar Caddesi’nin girişinde sağ tarafta olan Saray Sineması’nda en çok ilgiyi Zeki Müren filmleri görürdü. Öyle ki Zeki Müren filmleri oynarken Saray Sineması’nda günlerce uzun bilet kuyrukları olurdu.

Şu anki Şemsiyeli Bahçe’nin olduğu yerdeki Hanaltı ve Direkli Çarşı da sosyal yaşamın parçalarından biriydi. Hanaltı o yıllarda Adapazarı’ndaki pazarlara gelenlerin kaldığı bir han olarak bilinir. Hemen Hanaltı’nın yanında Ankara Caddesi boyunca uzunlamasına dükkanların yan yana sıralandığı “Direkli Çarşı” ise Adapazarı’nda lokanta kültürünün bir parçasıydı. Eski Direkli Çarşı’nın unutulmazları arasında, terasında bir penguenin beslendiği Rumeli Meyhanesi’ydi.

Tabi o yıllarda eski Şemsiyeli Bahçe’nin  yeri bir başkaydı. Şemsiyeli Bahçe özellikle siyasi sohbetlerin yapıldığı bir yerdi.

                                                                Balo kültürü 

Adapazarı’nın geçmiş yıllarda güzel bir balo kültürü de vardı.  Cumhuriyet Balosu, Tıp Balosu, Hukuk Balosu ilk aklıma gelenler oldu.

            O yıllarda balolar genellikle Metin restaurantta düzenlenirdi. Aileler en şık kıyafetleri ile balolara katılır. Geç vakitlere kadar hem günün anlamı anılır, hem de eğlenilirdi.

            O dönemlerde düzenlenen balolara, kentin en üst düzeyindeki seçilmiş ve atanmışları da katılırdı.

***

Metin restaurant eskiden Adapazarı’nın sosyal yaşamında ayrı bir yeri vardı. Türkiye genelinde ün yapmış bir müzikhol olan Metin restaurantta Türkiye’nin ünlü ses sanatçıları sahne alırdı. Örneğin; Muazzez Ersoy ilk olarak Metin restaurantta sahne almıştı. O yıllarda Ankara-İstanbul arasındaki tek karayolu da Metin restaurantın önünden geçerdi.  Metin restaurant İstanbul-Ankara arasında seyahat eden siyasilerin de uğrak yeriydi. Metin restaurant önünden geçen siyasiler genellikle buraya uğrar ve ünlü “Yayın şişinden” yerlerdi.

Esentepe’de şu anki Ünal restauranttı alt tarafında Sapanca Gölü kıyısındaki Metin restaurant deprem sonrası imar sorunu nedeniyle kapatıldı.

Şimdi Metin  restaurantın yerinde Gençlik  ve Spor İl Müdürlüğü’nün ‘Kano ve Kürek  Tesisleri’  var. Galatasaray kürek takımı da burada antrenman yapıyor.

Zaman içinde böyle değişimler oluyor. Bir zamanlar Metin restaurantın olduğu yerde şimdi kürek sporu yapanlar antrenman yapıyorlar.