GEÇEN HAFTA… yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

GEÇEN HAFTA…27 Ocak 2021, Çarşamba

Taraklı’da Katı Atık Aktarma İstasyonu hizmete girdi. Aktarma İstasyonu ile Taraklı’da vahşi depolama sona erdi.

20 yıl öncede 10 yıl öncede 5 yıl öncede boş alanlara dökülen çöpler ile ilgili çok sert yazılar yazmıştım. Değişen hiçbir şey olmamıştı. Açıkçası bende bu konuda beyaz bayrak çekmiştim.

Geçtiğimiz hafta Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı ile Katı Atık Aktarım İstasyonu hakkında görüştük. Başkan Pilavcı daha önce ilçede biriken çöplerin kamyonlarla toplandıktan sonra ilçede değişik bölgelere döküldüğünü ve çevre kirliliği görüntüsünün Taraklı’ya yakışmadığını ve bu sorunun kendisini vicdanen rahatsız ettiğini söyledi. Vahşi depolamaya son vermek için  Gölpazarı yolu üzerinde Acı su mevkiine yakın bölgede tamamen Taraklı Belediyesi imkanlarıyla Katı atık aktarma istasyonu kurduklarını ifade etti. İlçe merkezi ve mahallelerden toplanan çöpler  Katı Atık tesisine getirilerek Tır’la Sakarya Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Aktarım istasyonu’na gönderileceğini ve ayrıca geri dönüşüm ile ülke ekonomisine katkı sağlanacağını belirtti. Hakikaten Taraklı için çok önemli bir hizmet gerçekleştirildi. Bu arada şunu da belirtmek isterim. Başkan İbrahim Pilavcı Katı Atık Aktarım İstasyonu ihale aşamasında ve çöplerin geri dönüşüm tesisine gönderilmesi konusunda desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye de teşekkür etti.

 

Taraklı’da vahşi depolamaya artık son verildi. İstasyonumuz ilçemize hayırlı olsun.
Daha temiz bir Taraklı için vatandaşlara düşen görev de artık çöpler gelişi güzel etrafa atılmamalı dereler kirletilmemeli

 

** **

Geçen hafta içerisinde dikkatimi bir şey çekti. Uzmanlık alanım değil ama dikkatimi çeken şu

Taraklı’da kış geldiğinde kar yağdığında evlerin saçaklarında, bahçelerde serçe, karabakal, cırnık, ve cimbek kuşları olarak bildiğimiz kuşlar olurdu. Saçaktan saçağa, elektrik tellerinden tellere uçuşur ötüşüp dururlardı. Yok olup gittiler. Bu kuşlara ne oldu acaba? Bu durum benim dikkatimi çekti.

 

**  **

Pandemi süreci içerisinde siyasal yazılar yazmıyordum. Son günlerde CHP Taraklı İlçe teşkilatında oldukça önemli sosyal faaliyetler görüyorum. CHP Taraklı İlçe Teşkilatında ki bu hareketliliği İlçe Başkanı Kadir Güneş’e sordum. Çalışma grupları oluşturduklarını söyledi. Her kesimden herkese ulaşma çabasında olduklarını anlattı. Büyük ölçüde başarılı olduklarını söyledi. Eğer böyle yapılmazsa başarı elde edilmeyeceğini anlattı. Gerçekten de CHP Taraklı İlçe teşkilatındaki faaliyetler Taraklı’da CHP teşkilatında görmeye pek alışık olmadığımız faaliyetler

 

**  **

Normalde Taraklı’da Cumartesi günleri kurulan halk pazarı pandemi sürecinde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı kontrollü bir şekilde Salı günleri kuruluyor. Taraklı insanı buna alıştı. Daha öncede “Taraklı’da Halk Pazarı’nı hafta içine alsak” önerileri yapılmıştı. Sanırım bu düşüncenin denemeleri de yapılmış oluyor. Gözden geçirmek gerekiyor.

Haftaya görüşmek dileğiyle

Sorunsuz ve sağlıklı günler dileğimle