Koronayı birlikte yenelim!23 Şubat 2021, Salı

Birlikte mücadele

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Pandeminin Normalleşme Süreci Adımları’nın açıklanmasının ardından ardından toplumsal, ticari ve ekonomik anlamda normalleşmeyi yakalayabilmek adına halkın farkındalığını artırmayı hedefleyen ekonomi tabanlı sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek “Şehrimiz İçin Pandemiyle Mücadele Edelim” temalı basın toplantısı düzenledi.

 

STK’lar hep birlikte 

Pandemi tedbirlerine uygun olarak SATSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un yanı sıra STB Başkanı Adem Sarı, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Ali Şener Bayraktar, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zafer Şinasi Bayraktar, MÜSİAD Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, SMMMO Başkanı Ertuğrul Kocacık, SAKARYAGİAD Başkanı Zafer Bekdemir, AZO Başkanı Ercan Ateş, ASKON Başkanı Engin Tumbaz, SASİAD Başkanı Ümit Karayaka, Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, SAMİB Başkanı Günay Güneş, CADDER Başkanı Kemal Turgaç, ETD Başkanı Şamil Dedeoğlu, ÜTKD Başkanı Özkan Pınar, ARSİADER Başkanı Fatih Yeter destek verdi. 

 

Pandemi felaketi

Basın açıklamasını okuyan SATSO Akgün Altuğ, “İnsanlık, bir yılı aşkın süredir küresel bir salgınla mücadele etmektedir. Covid-19 pandemisinin, II. Dünya Savaşından buyana insanoğlunun karşı karşıya kalmış olduğu en büyük küresel felaket olduğu da görülmektedir. Ülkelerin birbirlerine sınırlarını kapatmaları, ulusal ve uluslararası ticaretin neredeyse durma noktasına gelmesi, birçok sektörde üretimin durması, sosyal yaşamın kısıtlanmasına bağlı olarak piyasaların durgunlaşması, sağlık ve kamu harcamalarındaki ciddi artışlar vs. pek çok unsur küresel olarak ekonomiyi ve işgücü piyasalarını şiddetli bir biçimde etkilemiştir” dedi.

 

Büyük kayıplar

Altuğ, “ Bu süreçte hepimiz büyük kayıplar verdik, toplumsal olarak bu hastalığa birçok insanımızı feda ettik. Kaybettiklerimize Allahtan rahmet diliyoruz. Geldiğimiz noktada; yaşanan süreç ülkemiz özelinde değerlendirildiğinde ise dünya ülkelerinden farklı bir durum söz konusu değildir. Virüs ile mücadelenin topyekün mücadele ile başarılacağını hep birlikte tecrübe ettik. Aksi halde vaka sayılarında artış devam edeceği gibi kısıtlamaların kaldırılması da uzayacak ve bu durum üreticimizin, tüccarımızın, esnafımızın ve halkımızın mağduriyetinin uzamasına sebebiyet verecektir” ifadelerini kullandı.

 

Normalleşme planı

‘Pandeminin Normalleşme Süreci Adımları’nın Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklandığını hatırlatan Altuğ, “Buna göre normalleşmeye ilişkin gerçekleştirilecek girişimler, il bazlı olarak adım adım yönetilecek ve sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi yerelde halkın ve yöneticilerin sorumluluğunda ve katkılarıyla olacaktır. Bu yeni mücadelede illerdeki vaka sayısı ve risk yönetimi esasına göre, normalleşme adımlarının atılması planlanmaktadır. İllerimizin vaka sayıları ve aşı oranlarına göre “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” riskli iller olmak üzere dört kategoriye ayrılacağı açıklanmıştır” dedi.

 

Bireysel hassasiyet

Altuğ, “Düşük riskli iller mavi, orta risk sarı, yüksek risk turuncu, çok yüksek risk kırmızı ile gösterilecek.  İlimizin bir an önce “düşük riskli” iller arasında yer alması için her türlü çabayı sarf etmeye gayret etmeliyiz. Toplumsal olarak yaşamı olumsuz etkileyen bu durumun çözümü ancak bireysel hassasiyet olacaktır. Herkes kendi sağlığından ve geleceğinden olduğu kadar diğer insanların da geleceği ve sağlığından ve hatta ülke ekonomisinin kaybından kendini sorumlu hissetmelidir. Bu süreçte sorumluluk hepimizde. Salgını hep birlikte fiilen ve fikren temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek aşabiliriz” şeklinde konuştu.

 

Sağlıklı günler

Salgın döneminin bir an evvel sona ermesi ve normalleşmeye yerel anlamda kanalize olabilmek için vatandaşlara büyük sorumluluk düştüğünü ifade eden Başkan Altuğ, “ İlimizin gerek sosyal, gerekse ekonomik tüm dinamiklerinin gerekli tedbirleri alarak yeniden harekete geçirilmesi büyük önem arz etmektedir. Artık hepimiz kendi şehrimizle ilgili seyri görerek, kısıtlamayı veya esnemeyi etkileyebilecek güce sahibiz. Pandemi ile mücadelede bireyler olarak işin asıl sahibi bizler olduk. Şehrimizi ayağa kaldıracak gücü göstermeliyiz. Bunu da kurallara dikkat ederek tedbirlere uyarak yapabiliriz. Sakarya’nın iddialı bir kent olduğunu bu konuda da ispat edebiliriz. Bu noktada Sakaryalı hemşehrilerimizin duyarlılığını ve sorumluluğunu artırarak salgınla mücadelede sabrını devam ettireceğine ve sonunda da sağlıklı günlere kavuşacağımıza inanıyoruz” dedi.

 

Mücadeleye davet

Akgün Altuğ,“ Uyguladığımız tedbirlerin karşılığını turuncu olan rengimizi maviye dönüştürerek alacağız. Sakarya’nın motive ve kararlı bir şekilde kısa zamanda bu süreci başarıyla aşacağına inanıyoruz. Bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek hep birlikte topyekün mücadele etmeliyiz. Biz meslek odaları ve ekonomik tabanlı sivil toplum kuruluşları olarak üyelerimizle birlikte temizlik, maske ve mesafe kurallarına daha fazla riayet edip şehrimiz için topyekün mücadeleye başlıyoruz ve tüm Sakaryalıları bu mücadeleye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.(

Bu haber toplam 5953 defa okundu.