Günün Tarihi:30 Haziran 2022

‘Vatandaş aylardır EUS mağduru!’


SATSO Meclisinde ilimizdeki Endoskopik UItrason (EUS) cihazının aylardır çalışmadığını söyleyen Başkan Akgün Altuğ, “ Yemek borusu, mide ve safra kesesi gibi organlardaki hastalıklar için kullanılan bu cihaz, Sakarya’da var ama aylardır bozuk. Vatandaşlarımız özel hastanelere ciddi paralar ödeyerek bu hizmeti almak zorunda kalıyorlar” dedi.

Hibrit model

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi. Hibrit model olarak adlandırılan sistemle meclis üyelerinin bir kısmının fiziki olarak katıldığı toplantıya bazı meclis üyeleri de online olarak katılım sağladı. Toplantıda yönetim kurulu faaliyetleri hakkında konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ oda faaliyetleri ve projeler ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

 

Kısıtlamalar

Kontrolü normalleşme sürecinin 1 Mart’tan itibaren illerin vaka sayılarına göre belirlenerek uygulanmaya başlanacağını hatırlatan Akgün Altuğ, “Sakarya şu anda dört kademeli olan risk grubunda kırmızı seviyede. Hedefimiz ilimizi mavi seviyeye yükselterek her alanda normalleşmeye geçmektir. Artık hepimiz kendi şehrimizle ilgili seyri görerek, kısıtlamayı veya esnemeyi etkileyebilecek güce sahibiz” dedi.

 

Ayağa kaldırmak

Akgün Altuğ, “Pandemi ile mücadelede bireyler olarak işin asıl sahibi bizler olduk. Şehrimizi ayağa kaldıracak gücü göstermeliyiz. Bunu da kurallara dikkat ederek, tedbirlere uyarak yapabiliriz. Sakarya’nın iddialı bir kent olduğunu bu konuda da ispat edebiliriz. Bu süreç için kendimize hedefler koymalıyız. Mart sonu itibariyle mavi seviyeye geçme hedefi koyabiliriz. Biz üyelerimizle birlikte bu hedefe ulaşmak için bireysel ve kurumsal gayreti göstereceğiz. Umarım hedeflediğimiz seviyeye geliriz normalleşmeyi gerçekten hepimiz çok özledik” diye konuştu.

 

Ticaret verileri

2020 yılı dış ticaret verileri hakkında değerlendirmelerde de bulunan Başkan Altuğ, “Sakarya 4 milyar 459 milyon dolarlık ihracat performansı ile ülke genelinde 7’inci sıradaki yerini koruyarak, ülkemiz ihracatına yüzde 3’lük katkı sağlamıştır. Yine geçtiğimiz yıl, 565 firmamız toplamda 176 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş ve ‘Made in Sakarya’ imzalı ürünleri tüm dünyanın hizmetine sunmuşlardır” şeklinde konuştu.

 

Üreten şehir

Altuğ, “2020 yılı ithalatımız ise 2 milyar 857 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Sakarya’nın 2020 yılında yaptığı toplam ihracatın, toplam ithalatı karşılama oranı yüzde 156’dır. Bu da tükettiğinden fazla üreten bir il olduğumuzu bir kez daha göstermektedir. Biz bu rakamları yukarılara çıkarmak için üyelerimize destek olmaya kılavuzluk etmeye devam ediyoruz. Özellikle pandemiyle birlikte ivmesi yükselen e-ticaret ile ilgili ağırlıklı eğitim programlarımız devam ediyor. Üyelerimizi bu dönüşüm sürecine hızlı bir şekilde adaptasyonlarının sağlamak için profesyonel bir yapı oluşturma hedefiyle sürekliliği olan çalışmalara imza atıyoruz” dedi.

 

Cihaz çalışmıyor

Konuşmasının devamında katıldığı meslek komite toplantılarında gündeme gelen sorunlar hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Altuğ, “ Sağlık alanında çalışmayan cihazlar hakkında bilgi verildi. EUS adı verilen bir cihaz var endoskopik ultrason cihazı. Yemek borusu, mide ve safra kesesi gibi organların hastalıklarının tanınmasında kullanılan bir cihaz. Sakarya’da var ama bozuk olduğu için aylardır kullanılamıyor. Hemşerilerimiz bu hizmetten faydalanamıyorlar. Özel hastanelere ciddi paralar ödeyerek bu hizmeti almak zorunda kalıyorlar. Biz bu eksiklikleri meclisimizde gündeme taşıyacağız” dedi.

 

Karasu kavşağı

Altuğ, “Karasu kavşağında da büyük bir sorun var. Her gün kaza yaşanıyor. Kavşağın yapılması için çaba harcıyoruz. Bugün Sakaryaspor’un da maçı vardı ve galip geldi. Kendilerini tebrik ediyoruz. Biliyorsunuz SATSO olarak sezon başında tüm deplasman giderlerini karşılayacağımızı açıklamıştık. Bugüne kadar yarısını karşıladık yönetim kurulu olarak. Komisyon ve meclis üyelerimizden de diğer yarısı için destek bekliyoruz. 

 

SEDAŞ’a tepki

Akgün Altuğ’un konuşması sonrasında ise meclis üyeleri meslek komitelerinin sorunları ile dilek ve temenniler bölümünde söz aldılar. Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız okulların açılması gerektiğini belirterek, “Okullarımız sokaklardan daha temiz. Öğrencilerimizin mağdur olmaması için gerekli tedbirlerle eğitim yüz yüze yapılmalıdır” dedi. SEDAŞ’a da tepki gösteren Taçyıldız, “Uzaktan eğitim veriyoruz ancak sürekli elektrikler kesiliyor. Faturayı geç ödeyince faiz işletmeyi biliyorlar ancak kesintilere çözüm bulamıyorlar. Ne oluyor anlamıyorum. Buna artık bir çözüm bulunmalıdır” dedi.

 

Adliye binası

Konuşmasının devamında şehir ile ilgili sorunlara da değinen Taçyıldız, “Şehir Hastanesi yapılacak 2015 yılından beri ancak bir türlü başlanamadı. Hala nereye yapılacağı konuşuluyor. Herkes kendi çıkarına göre hareket ediyor. Son olarak Adalet bakanı ilimize geldi ve yeni adliye binasının nereye yapılacağını söyleyemeden gitti. Daha önce yer tahsisi yapılmasına rağmen avukatlar başka yere yapılmasını teklif etmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Bencillikten vazgeçmeli ve kendi çıkarlarınız yerine topumun çıkarları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kararlar alınırken şehrin 50 yıllık geleceği düşünülmelidir” dedi. 

 

Esnaf mağdur

Pandemi döneminde uygulanan yasaklardan en fazla mağdur olan kesimin yeme-içme sektörü olduğunu ifade eden Meclis Üyesi Ali Can Sak ve Oktay Topçu da bu kesimin daha fazla mağdur edilmemesi gerektiğini söylediler. Meclis toplantısının sonunda Sakarya’daki vaka sayısının vahim durumda olduğunu ifade eden SATSO Başkanı Akgün Altuğ da “tedbirlere el birliği ile uymamız gerekiyor durum ciddi” dedi. 

25 Şubat 2021 , Perşembe Bu haber toplam 564 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU