Günün Tarihi:11 Nisan 2021

‘Faturayı esnaf ödemesin’


Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamalı ya da tam kapalı olan esnafların oda başkanları yeniden işyerlerini açmak istediklerini belirterek, Sakaryalıları kurallara uymaya davet ettiler.

Ekonomik yıkım

SESOB binasında düzenlenen toplantıda oda başkanları adına açıklama yapan Birlik Başkanı Hasan Alişan, “Biz esnaf ve sanatkarlar olarak bu virüsün bedelini en ağır şekilde ödeyen kesimlerden biriyiz. Bir yıla yakın bir süredir işyerleri kapalı ticaret erbabımız var. Kısıtlamalar kapsamında gelinen noktada maalesef ortaya çıkan manzara büyük bir ekonomik yıkım halini almıştır” dedi. .

Virüsün faturası

Alişan, “Devletimizin ilgili mercileri çeşitli destek ödemeleri, ödenekler ve uygun faizli krediler ile biz esnaf ve sanatkarlara bir nebze de olsa nefes alma fırsatı vermiş olsa da, sürecin bu şekilde devam edemeyeceği artık çok net bir şekilde belli olmuştur. Esnaf ve sanatkarlar olarak artık borçlarımızdan dolayı alacaklıların yüzüne bakamayacak duruma geldik. Bu zor sürecin bir an önce tamamlanarak yeni normalleşme kapsamında tüm tedbir ve önlemlerimizi alarak işyerlerimizi açmak istiyoruz. Her zaman dediğimiz gibi bu virüsün faturasını sadece esnaf ve sanatkârlara ödetmek doğru değil” dedi.

Maviye dönmeliyiz

Normalleşme adımlarını il bazında değerlendirileceğini hatırlatan Alişan, dükkanların yeniden açılması ve yeni normale dönülmesi için herkesin kurallara uymasını istedi. Alişan, “İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı son kısıtlamaların da bu açıdan son derece önemli olduğunu dile getirmek istiyoruz. Bu kısıtlamalar, kontrollü sosyal hayata dönmemiz için vaka sayılarının hızlı bir şekilde düşürülmesi ve yayılımın durdurulması için son derece önemlidir. Sakarya olarak normalleşme adımlarını uygulamak için şehir olarak tedbirleri elden bırakmamamız ve riski rengimizi maviye döndürmemiz şarttır” dedi.

Acilen normal

SESOB olarak 1 Mart itibariyle normalleşme adımlarını hayata geçirmek için ellerinden gelen tüm özveriyi göstermeye hazır olduklarını sözlerine ekleyen Alişan, “Bir yıldır devam eden bu pandemi şartlarının altında ezilen esnaf ve sanatkarlarımız artık hayatta kalma mücadelesi vermeye başlamıştır. Sürecin acilen normalleşmesini sağlamazsak, büyük bir ekonomik yıkım ile karşılaşabiliriz. Ticaret erbapları olarak, bu hastalığın yayılımını durdurmak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalıştık” dedi.

Çağrıda bulundu

Alişan, “Şimdi ise Sakarya halkına bir çağrıda bulunarak, vaka sayılarını düşürmek için gerekli kurallara uymamız gerektiğini yinelemek istiyoruz. 1 Mart itibariyle başlayacak normalleşme sürecinde yer almak istiyorsak, tedbirleri elden bırakmadan vaka sayılarını düşürmeli ve bulaş riskini en aza indirmeliyiz. Sakarya olarak 1 Mart tarihinde yeni normal sürece geçmek için şehir olarak büyük bir seferberliğe ihtiyacımız var” dedi.

Hayatta kalma

Tüm Sakaryalılardan ile esnaf ve sanatkarlardan özveri beklediklerini ifade eden Alişan, “Kendilerini bizlerin yerine koysunlar. Bizler esnaf ve sanatkarlar olarak artık hayatta kalma mücadelesine dönüşen bu ağır sürecin altından kalkamayacak duruma gelmiş durumdayız. Eğer bugünlerde şehir olarak, gerekli tedbirleri almaz isek bizleri çok daha zor günler beklemektedir. Bizler işletmelerimizi tüm önlemleri alarak, gerekirse HES kodu uygulaması ile açmak istiyoruz” dedi.

Sabır süreci

Alişan, “Bir yıllık bu büyük sabır süreci emin olun artık dayanılmayacak bir boyuta gelmiş durumdadır. Şimdi hep birlikte Sakarya Valiliği koordinesinde alınan tedbirlere harfiyen uyalım. Sakarya’nın risk seviyesini maviye indirmek için gereken adımları atalım. Yayılım ve bulaş riskini en aza indirerek, yeni normal sürece geçerek ticaret hayatımızı yeniden canlandırmaya çalışalım. Hep birlikte bu günleri aşacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu. 

Katılan oda başkaları

Sakarya Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Muzaffer Kabacan

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turhan Salihoğlu

Sakarya Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Altay

Sakarya Kitap Kırtasiye Büfe Gazete Bayileri Kantinciler Odası Başkanı Coşkun Bilir

Sakarya Lokantacılar Aşçılar Köfteciler ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Gök

Akyazı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin Üstün

Akyazı Manifaturacılar Konfeksiyoncular ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı İsmet Öztürk

Akyazı Gıda Maddeleri ve Aşçı Kebapçı ve Lokantacılar Oda Başkanı Mustafa Demiralay Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Yaşar Demirel

Ferizli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Paşalı

Ferizli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Fazlı Demirci

Pamukova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sabri Günay

Sapanca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Tanta

Söğütlü Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet Yıldız

Taraklı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nevzat Akay

Geyve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Bulur

Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İlyas Balcı

Alifuatpaşa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tugay

Kaynarca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Sekreteri İsmail Turan

Karapürçek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Sekreteri Enes Kılıçkan

27 Şubat 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 11630 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU