Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Kadınların hayalleri gerçekleşiyor


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, kadınların psikososyal, sosyokültürel, mesleki ve kişisel yönlerden gelişimlerini sağlamaya yönelik olarak faaliyet gösteren Sosyal Dayanışma Merkezleri (SODAM), kadınların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor.

Gelir kapısı

Kadınların bilgi ve bilinç düzeylerini ve toplumsal yaşama katılımlarını artırmaya yönelik eğitici, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler sunan önemli merkezlerden biri olan SODAM’larda milli, manevi ve moral değerleri arttırmaya yönelik faaliyetler ile çeşitli beceri kursları da bulunuyor. Roman vatandaşların çoğunlukta yaşadığı bölgeler başta olmak üzere 12 ilde bulunan 32 SODAM’lardaki kreşlerde çocuklara yönelik hizmet de sunuluyor.  SODAM’lardaki kurslar sayesinde, kadınların kimisi özgüvenlerini yeninden kazanırken kimisi ise burada edindikleri becerilerle kendilerine gelir kapısı oluşturdu.

Adım adım ilerledi

İki çocuk annesi ev hanımı Sevgi D.’nin hayali aşçı olmaktı. 2017 yılında sosyal medyadan SODAM'ın sayfasını gören Sevgi D., aşçı yardımcılığı kursuna katılmaya karar verdi. Ev hanımlığından kurs öğretmenliğine giden yoldaki ilk adım olan SODAM kurslarını başarıyla tamamlayan Sevgi, aldığı sertifikanın kendisine özgüven ve tecrübe kazandırdığını söyledi. Daha sonra Sakarya Çıraklık ve Mesleki Gelişim okuluna kayıt yaptırdığını belirten Sevgi D., aynı zamanda aşçı yardımcılığı sertifikasıyla çeşitli firmalarda çalıştığını kaydetti. Sevgi D., okulunu tamamlayarak usta öğretici belgesini almaya hak kazandıktan sonra 2019 yılında kursiyer olarak başladığı SODAM bünyesine aşçılık usta öğreticisi olarak tekrardan katıldı. Sevgi D.,“Her zaman hayalimdeki işi yapmak istiyordum. Bugünlere gelene kadar kimse bana destek olmadı. SODAM’ın bana sağladığı bu imkanlardan dolayı çok mutluyum” dedi.

Kadınlara teşvik

3 çocuk annesi Fatma G. ise maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyordu. Çocuklarına hem anne hem baba olduğunu, aile içi sıkıntılarını kimseye belli etmeden tüm yükü kendisi alarak çözmeye çalıştığını belirten Fatma G., 2014 yılında SODAM personelinin dağıttığı el broşürü ile hayatının değiştiğini söyledi.  Kayıt olduktan sonra ekonomik sıkıntılardan ve psikolojik bunalımdan bir nebze uzaklaşmak için mefruşat, Kur'an-ı Kerim ve dikiş nakış kurslarına kayıt olduğunu ifade eden Fatma G., “Kurslarda aldığım eğitim sonrası dikiş nakış üzerine yoğunlaştım. Geçimimi sağlamak için dikiş makinesi aldım ve küçük işler yapmaya başladım. Dikiş nakıştan kazandığım para ile çocuklarımın ihtiyaçlarını da karşılayabiliyorum” dedi.  Mahallesindeki diğer genç kızların ve kadınların SODAM imkanlarından faydalanması konusunda teşvik ettiğini belirtti.

 

Kuaförlük hayali

Evli ve 3 çocuk annesi Ayşe M. kuaför kursunda başarı sağladı. Kurs hocasını kendisine rol model olarak gördüğünü, gelecekte kendisinin de öğrenci yetiştirebilme arzusu içinde olduğunu vurgulayan Ayşe M., kuaför kursu bittikten sonra Adapazarı merkezde bir kuaför yanında işe başlayarak aile ekonomisine katkı sağladığını kaydetti. Ayşe M., ileride ustalık belgesini alıp bir kuaför işletmesi açmak istediğini söyledi.

 

 

2 Mart 2021 , Salı Bu haber toplam 468 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU