Günün Tarihi:11 Nisan 2021

SATSO, SAÜ, SUBÜ İŞKUR ve SGK’dan ortak proje


Mesleği olmayanlara meslek kazandırılacak İşçiyi işveren seçecek üniversite yetiştirecek

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ile Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Gazaltı ve Çelik Kaynakçılığında ki ihtiyacı karşılamak için Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleri içerisindeki kaynak atölyelerini vatandaşlara eğitimine açıyor.

Her şey işbirliğiyle

Sakarya işgücü piyasası araştırmalarında her yıl en çok aranan meslekler arasında Gazaltı ve Çelik Kaynakçılığı öne çıkmaktadır. İşverenlerin bulmakta zorlandıkları Gazaltı ve Çelik Kaynakçılığına ortak çözüm bulundu. SUBÜ ile SAÜ bu ihtiyacı karşılamak için Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleri içerisindeki kaynak atölyelerini yetişkinlerin eğitimine de açıyor. Düzenlenecek meslek edinme kurslarının maliyetlerini İŞKUR, işverenlerin kaynakçı ihtiyaçlarının takip ve koordinasyonunu SATSO üstlenecek. Ayrıca, kursiyerlerin istihdamlarını sigorta prim teşviklerini de SGK destekleyecek.

İmzalar atıldı

SATSO’da düzenlenen programda, Vali Çetin Oktay Kaldırım, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK Sigorta İl Müdürü Erhan Çavuş kurs protokolünü birlikte imzaladı. Başkan Altuğ, imza sonrası proje paydaşlarına işverenler adına teşekkürlerini iletti. Kursiyer başvuruları İŞKUR İl Müdürlüğüne yapılırken; işverenler de kaynakçı yetiştirilmesini talep edebilecekler.

Günlük 35 lira

İŞKUR, kurs programlarının istihdam garantili ve istihdam garantisiz olmak üzere 2 türde açılacağını duyurdu. İstihdam garantisiz kursların süresi 2 ay ve katılımcılara günlük 35 TL ücret verilmesinin yanında başarılı olanlara ayrıca MYK belgesi verilecek. İstihdam garantili olan programın süresi ise 2 aylık teorik ve atölye eğitimleri sonrası 4 ayda işbaşı eğitim programı olarak toplam 6 ay ve katılımcılara aylık asgari ücret üzerinden kursiyer ödemesi yapılacak. Düzenlenecek programlardan hem mesleği olmayanlar ve hem de geçerli bir belgesi veya Mesleki Yeterlik belgesi olmayan iş arayanlar faydalanabilecekler.

Verimlilik arttırılmalı

Vali Kaldırım, “Sakarya, dünyaya açılan bir şehir konumunda. Bu bakımdan insanlarımızı geleceğe yönelik yetiştirmeliyiz. Sakarya olarak dünya ile rekabet etmek istiyorsak insanlarımızı pozitif yönde geliştirmeli, gelişimin yanında verimliliğin de artmasını sağlamalıyız. Artık çok istihdamdan daha önemli bir şey varsa o da alınan verimin yükselmesidir. Sakarya sanayisinin metal ve otomotiv sektörü ile bunların yan sanayisi üzerine gelişmiş ve gelişmekte olan bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Söz konusu sektörlerin en çok aradığı meslek elemanlarının başında Gazaltı ve Çelik Kaynakçısı gelmektedir. Yapılan çalışma ile sektörün kaynakçı ihtiyacı, nitelikli ve MYK belgeli işgücü ile desteklenmiş olacaktır. Şehrimiz adına bu projenin de hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Profesyonel işçiler

Sakarya işgücü piyasasında işverenlerin bulmakta zorlandığı meslek elemanlarının başında Gazaltı ve Çelik Kaynakçısı geldiğini vurgulayan Altuğ, “Günümüz iş dünyasının en önemli konusu iş uzmanlığı ve nitelikli istihdamdır. Dünya artık eskisinden daha hızlı dönüyor. Bunu gelişmelerin hızı, değişimin ve dönüşümün hızı olarak tanımlarsak özel sektör üretirken zamana karşı yarışıyor. Yani geleneksel yöntemlerle işe alınan elemanın işi işte öğrenmesi devri kapandı. İşveren işe kabul ettiği çalışanın ilk an itibariyle profesyonel bir şekilde görev tanımını yerine getirmesini bekliyor. Bunu dünyadaki tüm oluşumlar istiyor. Bu yüzden de mesleki yeterlilik ve iş profesyonellerine, kaliteli meslek elemanlarına ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır.

Meslek elemanı

Altuğ, “İşverenlerimizin nitelikli işgücü ihtiyaçlarını bildirmeleri halinde ilimizin mevcut işgücünü ihtiyaç duyulan alanlara kanalize edilerek nitelikli hale getirilen işgücü istihdam için bir fırsat oluşturacaktır. Biz de bugün Gazaltı ve Çelik kaynakçılığı eğitim protokolünü Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Projesi (MEGİP) kapsamında gerçekleştiriyoruz. Yapmış olduğumuz çalışma ile işverenlerimizden ve arayanlardan talep gelmesi halinde yılın 12 ayında üniversitelerimizde MYK belgelendirmesini de içeren kaliteli meslek elemanı yetiştirme imkânı sağlanmış olacaktır. Bunun yanında sadece sözleşme imzaladığımız meslekte değil, işverenlerimizin bulmakta zorlandığı her meslekte işgücü yetiştirme imkânımız da bulunmaktadır. Protokolümüzün Sakarya iş dünyasına hayırlı olmasını dilerim.”

Nitelikli ve belgeli

Rektör Savaşan, “Son yıllarda Sakarya sanayisi büyük bir hızla gelişmiştir. Sakarya’mız metal işleme, makine-imalat, plastik, otomotiv yan sanayi gibi çeşitli endüstriyel kollarda Türkiye’nin adeta lokomotif kenti haline gelmiştir. İlerleyen yıllarda bu imajın artarak devam edebilmesi için, Sakarya sanayisinin eğitimli vasıflandırılmış ve belgelendirilmiş elemanlarla çalışması önem arz etmektedir” dedi. Rektör Sarıbıyık, “Özellikle mesleki ve teknik eğitime sahip nitelikli insana olan ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor. Topluma hizmet alanındaki bu faaliyetlerimize ülkemizin dört bir yanından ciddi ilgi var. Doğrudan sahanın sorunlarının çözümüne ve bu anlamda nitelikli insan yetiştirmeye odaklanan bir üniversite olarak bu iş birliği kapsamında uygulama ve araştırma merkezlerimizle katkı sağlamaktan ve kaynak atölyelerimizi toplumun hizmetine açmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

Siz seçin biz yetiştirelim

Tekin Kaya, işverenlere çağrıda bulunarak, “Gelin, Gazaltı-Çelik Kaynakçısı ihtiyacınız varsa, çalışmak istediğiniz işçiyi siz belirleyin, biz yetiştirelim. Hem mesleğiniz ve hem de işiniz olsun. Bugüne kadar meslek edinme imkânı bulamamış gençlerimizin, eğitim programına katılarak ilimizde en çok aranan meslekte kalıcı ve daha yüksek maaşla istihdam imkânı sizi bekliyor” dedi.  Bunun yanında mesleği Gazaltı-Çelik Kaynakçısı olduğu halde MYK belgesi olmayan iş arayan vatandaşlarımızın da söz konusu kurslara katılarak belge alabileceklerini ve belgelendirme sonrası daha kolay istihdam edilebileceklerini belirtti. Erhan Çavuş ise, sigorta prim teşvikleriyle kursiyerlerin istihdamını kolaylaştırmak için iş arayanların ve işverenlerin yanında olacaklarını belirtti. 

3 Mart 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 484 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU