Takıldı kaldı yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Takıldı kaldı23 Şubat 2021, Salı

Korona illetinin kolay kolay  sıfırlanacağı yok. Son zamanlarda  günlük  vaka sayısı ikili rakamlara düştü. Hatta bir ara vaka sayısı 50-60 oldu. Ancak son günlerde günlük vaka sayısı 100  dolayında. 100-110 hatta bazen 120 olarak dolaşıp duruyor. Hani “bozuk plak gibi takıldı kaldı” diye bir tabir vardır. Bizim korona illeti de 100 rakamında takıldı kaldı. İleri gidiyor ama geriye düşmüyor.  Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Adapazarı, Erenler,  Arifiye ve Geyve’de 12  evin karantinaya alındığını açıkladı.

 Sakarya’da vaka sayısı düşme trendine girmişken, yeniden yükselmeye başlaması  ilk başta neredeyse bir yıldır hayatı pahasına korona ile mücadele eden sağlık çalışanlarının moralini bozuyor.

***

Vaka sayısının yeniden  yükselişe geçmesinin nedeni çok basit. Maske-mesafe-hijyen önlemlerine yeterince uymamak.

Mesafe derken, yeni ortaya çıkan mutasyonlu virüsün yayılma hızı kovid-19’dan çok daha fazla. Bu nedenle sosyal mesafenin  en  az 2 metre olması gerektiği belirtiliyor. Adamlar cümbür cemaat gezmeye gidiyor. Dip dibe parti kongreleri yapılıyor. Gerçekten “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.

Yeni bir değişiklik olmazsa 1 Mart tarihinden itibaren korona ile ilgili yasak ve önlemler İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınacak. Bu gidişle Sakarya’da önlemlerin kısa sürede gevşetilmesi, yüz yüze eğitimin başlaması biraz zor gibi duruyor.

 

                                             Yeni Adalet Sarayı

 

            Sakarya’nın mevcut Adalet  Sarayı’nın yetersiz kaldığı hep biliniyor. Bunun için Sakarya’ya yeni bir Adalet Sarayı yapılması uzun yıllardır hep gündemdeydi. Nihayet daha önce belirlenen Sakarya Valiliği’nin yanındaki alana yeni Adalet Sarayı’nın yapılması 2021 programına girdi.

            Sakarya’ya yeni bir Adalet Sarayı’nın yapılmasının gündeme gelmesinden beri Sakarya Barosu, merkezde bir yere yapılmasını istiyor.  Bunun nedeni ise, bana göre Sakarya Barosuna kayıtlı avukatlara Camili gidiş geliş için uzak geliyor. Zaten sokaktaki vatandaşların yeni Adliye Sarayı’nın merkezde bir yerde yapılması için bir isteği yok.  Baro dışındaki sivil toplum kuruluşlarının gündeminde bir sorun yok. Sadece yıllardır göreve gelen her baro başkanı, Adliye Sarayı’nın merkeze gelmesini istiyor.

***

            Deprem  sonrasında Yenikent’in cazibe merkezi olması için Valilik Kampüsü ve Adliye Sarayı’nın Camili’de yapılmasına karar veren zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan. Ancak bizim baro mensuplarına Camili uzak geliyor. Yeni yerleşim bölgesinde şu anda 100 bine yaklaşan bir nüfus var. Yenikent  onlara uzak gelmiyor, Baro mensuplarına uzak geliyor. Son alarak Sakarya Baro Başkanı  Av. Abdurrahim Burak, geçtiğimiz hafta sonu ilimize gelen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den yeni Adliye Sarayı’nın merkezde bir yere yapılmasını istemiş.

***

            İşin ilginç yönü Sakarya Baro mensupları yeni Adliye Sarayı’nın merkezde olmasını istiyorlar da merkezde yer mi var? Merkezde neresi var söylesinler de biz de öğrenelim? Galiba Dörtyol’da mısır enstitüsünün olduğu yeri önermişler. Dörtyol merkez mi? Dörtyol merkezse, Camili daha bir merkez.

            Şöyle düşünüyorum; merkezde yeni Adalet Sarayı’nın yapılacağı yerler nereleri olabilir? Nerelerde boş yer var?

            Örneğin; eski adı ile Kent Meydanı, yeni adı ile 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda boş yer var. Çay-Kur’un satış ofisinin karşısındaki alana yapılabilir. Aynı şekilde Donatım Parkı’n  şöyle Çark Deresi kenarındaki bir yere de yapılabilir. Yine Millet Bahçesi’nin Şeker Fabrikası tarafında şu anda oturma grupları olmayan geniş bir alan da var, oraya da mükemmel bir Adalet Sarayı yapılabilir. Ya da yıllardır şehir  içinde kalan Orman Bölge Müdürlüğü, Kaynarca yolu üzerinde Orman Bakanlığına ait yere taşınıp yerine Adalet Sarayı yapılabilir. Bunu gerçekten bende destekliyorum. Ama şehir merkezi deyip, Dörtyol’un önerilmesine aklım ermiyor.