Günün Tarihi:11 Nisan 2021

‘Kolon kanserinden erken teşhisle kurtulabilirsiniz’


Adatıp Sağlık Grubu Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Ermiş ‘Kolon Kanseri’ hakkında yaptığı bilgilendirmede; erken teşhisin, takip ve tedavinin önemine değindi.

Sık görülen tür

Her yıl 1-31 Mart tarihleri arası “Kolon Kanseri Farkındalık Ayı” olarak belirlenmişti. Adatıp Sağlık Grubu Sakarya Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Ermiş, kolon kanseri hakkında bilgiler vererek, erken teşhisin, takip ve tedavinin önemine değindi. Doç. Dr. Ermiş, kolon kanserinin hem erkek hem kadınlarda en sık görülen 3. kanser türü olduğuna dikkat çekerek, her yaşta olmasına rağmen genelde 50 yaşından sonra daha da sık görüldüğünü söyledi.

Tedavisi

Fatih Ermiş, “Eğer barsak akışkanlığımızda değişiklik varsa, dışkı kalibrasyonunda bozulma ve incelme, ip gibi dışkılama, kanlı dışkılama gibi durumlar söz konusuysa mutlaka kolonoskopi açısından bir Gastroenteroloji doktoruyla konuşmamız gerekir. Kolon kanserleri genelde polip zeminli geliştiği için erken aşamada yapılan kolonoskopide henüz kitlesel lezyon haline gelmemiş lezyonlar çıkarılarak hastalıktan tamamen kurtulma söz konusu olur. İleri aşamalarda cerrahi, daha ileri aşamalarda kemoterapi ve radyoterapi de bu tedavide kullanılmaktadır. 50 yaşını geçmiş herkese 5 yılda bir kolonoskopi yaptırmalıdır.”

Ailede varsa

Ermiş, “Eğer ailede kolon kanseri hikayesi varsa, index vakadan yaklaşık 15 yıl önce taramaya başlanması ve her 3 yılda bir kolonoskopi yapılması gerekmektedir. Örneğin kişinin annesinde kolon kanseri varsa, bu kişi 60 yaşında hastalığa yakalanmışsa, 40 yaşından evvel bu hasta mutlaka tarama programına girmelidir. Her 3 yılda bir de kolonoskopi olması gerekmektedir. Kolon kanseri risk faktörleri, iltihabi barsak hastalığı da dediğimiz daha çok ülseratif kolit, sigara içilmesi, obezite, diyabet, herhangi bir sebeple batın içinde radyoterapi alınmış olması olarak sayılabilir” dedi.  

4 Mart 2021 , Perşembe Bu haber toplam 11035 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU