Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Miniklere deprem anlatılıyor


Sakarya Arama Kurtarma ve Yangın Timi Derneği (SAKTİM) tarafından düzenlenen bilgilendirme tatbikatına katılan minik öğrenciler, deprem bilincini özel parkurda kazanıyor.

Eğlenerek öğreniyorlar

Akyazı’da kurulan SAKTİM, 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle afet öncesi, afet sırası ve afet sonrası hakkında bilgiler verdi. SAKTİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili Emre Harman, kurulan derneğin öğrencilere yönelik afet öncesi, afet sırası ve afet sonrası eğitimler gerçekleştirdiklerini belirtti. Bilgilendirmeye katılan minik öğrenciler, özel olarak hazırlanan parkurda deprem bilincini kazandı. Arama kurtarma ekiplerinde bulunan cihazların çok hassas olduğuna dikkat çeken Harman, enkaz altında kalma durumunda olan vatandaşların kendilerini yormadan buldukları nesneler ile vurmaları gerektiğini bu doğrultuda da ekiplere yön vermeleri gerektiğini söyledi.

 

SMS kullanalım

Olası bir afet durumunda panik yapılamaması ve bilinçli olunması gerektiğini belirten Emre Harman, “Depremi biz, afet öncesi, afet sırası ve afet sonrası olarak 3 şekilde belirliyoruz. Temel olarak yapılması gerekenler şunlar; ilk olarak deprem öncesinde aile afet planı içerisinde bir toplanma alanı belirlemek bunun yanında afet çantasını önceden hazırlamak, yapısal olmayan riskler yani eşyalar, camlar gibi nesneleri sabitlemek gerekir. Telefonları, deprem sonrasında çok meşgul etmemek bunun sebebi ise arama kurtarma iletişiminin kolaylaşması sağlanmalı. Bunun yanı sıra SMS ile haberleşmekte çok önemli” dedi.  Harman, olası bir depremde enkaz altında kalma durumunda vatandaşların kendilerini yormadan buldukları nesneyle ses çıkarmaları gerektiğini, ilk 72 saatin ve deprem çantasının öneminden bahsetti.  

 

4 Mart 2021 , Perşembe Bu haber toplam 3605 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU