Eski Adapazarı turu yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Eski Adapazarı turu27 Şubat 2021, Cumartesi

Hafta sonları  Adapazarı’nın   yeşillikler içindeki o eski günlerini sizler ile paylaşmaya çalışıyorum. Adapazarı eskiden hemen herkesin birbirini tanıdığı son derece şirin ve samimi bir şehirdi. Adapazarı’nın o güzel günlerinde yeniden bir tur atalım istedim.

***

            Hemen her evin bahçesinde çeşitli meyve ağaçlarının olduğu ve nostaljik mahalle çeşmeleri ile şirin bir Adapazarı vardı.

              Yine o yıllarda Adapazarı’nın mütevazi ama güzel parkları vardı.  Örneğin; Kömürpazarı Semti’ndeki Kurtuluş Parkı. Kurtuluş Parkı, Uzunçarşı’nın  sonunda  başlayıp  bir dahaki yol ayrımında sona ererdi.

            Şirin ağaçların gölgesinde ki banklarda oturup dinlenirken, mütevazi havuzundaki renkli balıkları da izlerdiniz.

            Söz Kömürpazarı’ndan açılmışken… Geçmişte  Adapazarı’nın  merkezi Kömürpazarı’ydı. Alışveriş merkezlerinin yanında eğlence mekanları da Kömürpazarı’ndaydı. Yine Kömürpazarı’nda  Ermeni öğrenciler için bir kolejde eğitim veriyordu.

            Yine Kurtuluş Parkı gibi bir başka şirin park  Gümrük önündeydi.   Şu anda Şemsiyeli Parkı’n bulunduğu yerde ise tarihi hanaltı vardı. Adapazarı’na ticaret için gelenler bu handa kalırlardı.

***

            Adapazarı’nın o yıllardaki merkezi Kömürpazarı’ydı derken, şu anda Atatürk Bulvarı’nın bunduğu alan da  Hapishane vardı. Çocukluğumda şu anda  tam merkez Ziraat Bankası’nın olduğu yerdeki  hapishanedeki mahkumların demir parmaklıklar arasından caddeyi izlediklerini  hatırlıyorum.

            Hapishanenin hemen karşısında ise, itfaiye binası bulunuyordu.

            Zaman zaman sizler ile paylaşıyorum. Adapazarı’nın en şirin parklarından biri de İstasyonda bulunuyordu. Parkın içindeki İstasyon Çay Bahçesi’nde İstanbul’dan gelecek yolcular beklenirdi.

            Adapazarı’nın o yıllardaki simgelerinden biri de şehir içi ulaşımın vazgeçilmezi olan faytonlardı. İstasyonda ki fayton durağında faytonlar, İstanbul’dan gelecek yolcuları beklerlerdi.

            İstasyon Çay Bahçesi özellikle yaz akşamları ailelerin rağbet ettiği bir yerdi. Ulu çınarların serinliği İstasyon Çay Bahçesi’nin en büyük özelliklerinden biriydi.

            Bir başka ünlü fayton durağı ise Çark Mesire Yeri’ndeydi.  Bırakın Sakarya’yı o yıllarda Türkiye’nin en ünlü müzikholünün de yer aldığı Çark Mesire Yeri bir başka güzeldi.

Çark Gazinosu’nda yemek yiyenler geç vakitlerde fayton durağındaki faytonlara binerek evlerine giderlerdi.

            Çark Mesire Yeri’nde  fayton durağının yanı sıra bir de kayık iskelesi vardı. Çark Mesire Yeri ile Donatım’daki Mavi Tuna Gazinosu arasında kayıkla seyahat etmek bir başka güzellikti.

***

   Bizim çocukluğumuzdan  bir başka hatıra ise  İstasyon’dan, Şeker Fabrikası’na giden demiryolu hattı ve bu demiryolu hattından Adapazarı Şeker Fabrikası’na giden yük trenleriydi.

   Pamukova ve Eskişehir’den demiryolu ile Adapazarı istasyonuna gelen pancarlar, yine Çark Caddesi’ni ikiye bölen demiryolu hattı ile Şeker Fabrikası’na giderdi. Demiryolu hattı, yıkılan ofisin yanından  ve Atatürk Stadı’nın hemen kenarından Şeker Fabrikası’na ulaşırdı.

   Şeker Fabrikası’na pancar taşıyan trenlerin düdük çalmasını çocukluğumuzda merakla beklerdik. Tren makinistleri de nerede bir çocuk grubu görseler isteklerini kırmaz, uzun uzun düdük çalardı.

            Şeker Fabrikası’nda kampanyanın başladığını tren düdüklerinden anlardık. Bir de kampanyanın başladığı ilk gün davul zurnalar eşliğinde fabrikaya gelen pancar arabalarından o günler de geride kaldı. Şimdi kampanyanın başladığını Eşkişehir’den Adapazarı Şeker Fabrikası’na pancar getiren 26 plakalı kamyonları görünce anlıyoruz.