Vaka sayısı düşmüyor yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Vaka sayısı düşmüyor1 Mart 2021, Pazartesi

Korona ile mücadelede Sakarya ne yazık ki en riskli 12 il arasında yer aldı. Önceki bir haftaya ait bu sonuç  geçtiğimiz hafta için de değişmedi.

            Sakarya’da Ocak ayı başında bir ara günlük vaka sayısı 59-60 vakaya kadar düşmüştü. Tam mücadele iyi  gidiyor derken, günlük vaka sayısı 150’ye dayandı. Hatta bazı günlerde 160’a kadar yükseldi. Bir ara Sakarya’da günlük vaka sayısı bin 600’e dayanmıştı. Bu sayının yanında günlük 50-60 vaka sayısı bazılarına öyle aman aman vahim gelmeyebilir. Ancak durum gerçekten vahim! İşin vahameti ise, Türkiye’nin bir çok ilinde vaka sayıları ciddi ölçüde düşerken, Sakarya’da ciddi ölçüde bir artış var.

            Bunun nedeni ne olabilir?

            Bir taraftan kendim de yükselişin nedenlerini düşünürken, yetkililer ile de görüşüyorum.  Onlarda kesin bir tahminde bulunamıyorlar.

            Örneğin; en çok üzerinde durdukları konu son zamanlarda Karadeniz illerinde vaka sayısının artması. Sakarya’da da artışın sebebi, Karadeniz illeri ile bağlantısı olan çok sayıda aile bulunması. Bence en mantıklı neden bu olabilir. Bilindiği gibi Sakarya zamanında  başta Karadeniz illeri olmak üzere en çok göç alan illerden biriydi. Özellikle sabaha karşı Dörtyol’da ki otobüs terminaline gittiğinizde Karadeniz ağırlıklı olmak üzere Türkiye’nin 4 bir yanından  gelen yolcu otobüslerini görürsünüz.

            İller arası seyahat kısıtlamasının kalkması Sakarya’da vaka sayılarının artmasında en büyük neden olabilir mi? Yetkililerde aynı görüşte.

Kendi başımızın

  çaresine bakacağız 

            Bugünden itibaren  korona ile mücadelede her ilin kendi  önlemleri,  İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınacak.  Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu bugünden itibaren geçerli olmak  üzere   başta nişan, düğün ve toplantıları yasakladı. Önlemler bugün yapılacak bakanlar kurulunda alınacak kararlara paralel  olarak sürdürülecek.

            Bence İl Hıfzıssıhha Kurulu, Sakarya’ya şehir dışından gelecek vatandaşlar ile ilgili Otogar’da HES kontrolü yapmalıdır. Şimdi bu önerimi seyahat özgürlüğüne karşı bir önlem olarak yorumlayanlar olabilir. Tamam da benimde sağlığımı koruma özgürlüğüm var.

***

            Sakarya’da vaka sayısının artmasında  vatandaşların  sorumluluğunun  da etkili olduğunu düşünüyorum. Vaka sayıları düşmeye başlayınca ne yazık ki önlemleri tüm ikazlara rağmen hafife aldık. Bir de bizim elimizde olmayan binlerce kişi ile yapılan parti kongreleri var.

             Maske, mesafe diye yırtınırken büyük bir coşku ile tıklım tıklım yapılan parti kongreleri en azından bir yıldır eşinden çocuklarından ayrı hayati risk altında görev yapan sağlık çalışanlarına karşı en azından ayıp oluyor.

Aşı durumu

            Koronavirüse karşı şu anda tek önlem olan aşılamada durum ne diye soracak olursanız? İşler biraz karışık. İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Medyabar’a yaptığı açıklamada  günlük  20 bin olan aşı kapasitesinin 7 bini aşamadığını söylemiş.

            Aşılama konusunda bir sıkıntı var gibi duruyor. Örneğin; 65 yaş üstü vatandaşların aşılanmasından sonra 60 yaş üstü vatandaşlar hala bekliyorlar.

            Tabi günlük 20 bin kişiye aşı yapma kapasitesi varken ancak günlük 7 bin kişiye aşı yapılması da ayrı bir çelişki. Dilerim aşı konusunda gerekli hızlanma sağlanır.