Deprem bölgesinde standart dışı beton… yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Deprem bölgesinde standart dışı beton…2 Mart 2021, Salı

Koronavirüs illeti ile becelleşirken SATSO’nun  Kasım 2020’de kurulan ‘Beton Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapor gözden kaçmasın istedim.

            Raporda yer alan istatistiklere göre Ağustos 2020’de tespit edilen standart dışı beton oranı yüzde 50.19 iken bu oran Eylül ayında yüzde 25.93, Ekim ayında yüzde 29.89 ve Kasım ayında yüzde 22.76 olarak belirlendi. Raporda bu oranların çok yüksek olduğuna vurgu yapıldı.

            Bu sonuçların 1. derece deprem bölgesinde olan Sakarya için ne kadar vahim bir durum olduğunu anlamak için inşaat mühendisi olmaya gerek yok. Yüzyılın felaketinde bu ilde 25 bin ağır hasarlı konutun enkazı  10 ayrı firmaya ihale edildi ve 40 günde kaldırıldı. Bayındırlık Bakanlığı ekipleri, ilimizde ayrıca 23 bin orta hasarlı konut ve 85 bin az hasarlı konut olduğunu belirledi. Toplamda  133 bin hasarlı konutun olduğu Sakarya’da kullanılan hazır betonların  yüzde 50’ye varan oranlarda  standart dışı olduğu belirleniyor.

            Gerçekten inanılması zor bir durum.

Denetim Kargaşası 

            Şimdi akla hemen böylesi bir çarpıklık denetlenmiyor mu yada kimin denetlemesi gerektiği sorusu geliyor?

            Sorumluluğun kimde daha doğrusu hangi kuruluşta olduğu biraz karışık.

            Dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım…

            Öncelikle ilimizde Bakanlıkça yetki verilen ve hazır beton numunelerini inceleyen 5 laboratuvar var. Bunlardan ikisinin hazır beton numunesi almadığı söyleniyor.

            Şayet almıyorlarsa neden almıyorlar? Orasını bilemiyorum.

Bunun yanı sıra hazır betonların kalitesini belirleyen bir de karot yöntemi var. Bu yöntem ile hazır beton döküldükten sonra beton kırılarak numune alınıyor.  Duyduğuma göre asıl vahim bir başka olay ise laboratuvarlarda beton kalitesi düşük çıkan numuneler, karot yöntemi ile standartta uygun çıkabiliyormuş(!)

Peki, böylesi bir denetleme yöntemi dışında ortaya çıkan sonuç… SATSO Beton Araştırma Komisyonları’nın raporlarında,  hazır betonların  büyük bölümünün standart  dışı olduğu ortaya konmuş.

Böyle bir raporun meslek kuruluşu temsilcilerince ortaya konması işin vahametini çok daha net  ortaya koyuyor.

Yazının başında da belirttim yüzyılın felaketi olarak isimlendirilen şehrimizde toplanda 133 bin hasarlı konut belirlenmiş. Bunlardan 25 bini ağır hasarlı olduğu için enkazları yıkılıp kaldırılmış 4 bine yakın insanımız hayatını kaybetmiş. Böylesi bir deprem riski altında olan ilimizde inşaatlarda kullanılan betonların önemli bir kısmının standartlara uymadıkları tespit edilmiş.

Buyurun buradan yakın.

İlk sorumlu kim?

Şöyle bakılınca söz konusu beton standartlarının kontrolünden Yapı Denetim firmaları sorumlu. Onların  bünyesinde ne kadar  tecrübeli eleman çalıştırılıp çalıştırılmadığı da ayrı bir  konu.

Sakarya gibi 1. derece deprem bölgesi olan bir ilde beton laboratuvarlarının denetlenmesinde en üst düzeyde sorumlu olan kuruluş ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’dür.

Merak ediyorum… Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü inşaatın sağlamlığı konusunda en önemli malzeme olan hazır beton numunelerini gerçek anlamda denetliyorlar mı? Daha doğrusu imkanları bu denetimler için yeterli mi?

Yeterli değilse durum çok daha vahim!

Bence  büyük bir felaket yaşanmadan, yeniden  yasal bir düzenleme yapılmalıdır.