Yeni Adalet Sarayı yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Yeni Adalet Sarayı 3 Mart 2021, Çarşamba

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2021 programında, uzun süredir beklediğimiz iki büyük yatırım da yer aldı. Bunlardan biri bin yataklı hastane, diğeri ise yeni Adalet Sarayı.

Alandüzü’nde yapılacak olan bin yataklı hastanenin zemin etüdü çalışmaları yapılmaya başlandı.

Daha önce verilmiş yerinde bir karar ile yeni Adalet Sarayı Camili’de Sakarya Valiliği yanındaki yaklaşık 60 dönüm arazi üzerine yapılacak.

                                             Cumhurbaşkanı Erdoğan istemişti 

Yüzyılın felaketi sonrasında Valilik Kampüsü ve depremde yıkılan Sakarya Adalet Sarayı binasının yerine, yeni bir Adalet  Sarayı’nın Yenikent’e yapılmasını özellikle o zamanın başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istemişti. Erdoğan’ın bu kararı Sakarya Barosu’nca da olumlu karşılanmıştı. Zamanın Sakarya Valisi Hüseyin Atak ile yaptığımız bir sohbette kendisi Erdoğan’ın isteğini şöyle aktarmıştı.

“Sakarya’ya vali olarak atandığımda Sayın Cumhurbaşkanımızın bana öncelikle iki talimatı olmuştu. Bunlardan biri 400 yataklı hastanenin  ve Valilik Kampüsü ile kampüs içinde  olan Adalet Sarayı binasının bir an önce tamamlanmasıydı.”

En doğru karar

Zamanla Erdoğan’ın yeni Adalet Sarayı’nın Yenikent’e yapılması için verdiği kararın doğru olduğu daha iyi görüldü.  

Örneğin; Ferizli’de yapılmakta olan şehir görünümlü yeni hapishane yeni Adalet Sarayı’na çok yakın bir mesafede. Bu durum avukatlara,  müvekkilleri ile görüşüp Adalet Sarayı binasına  gelme açısından ulaşım avantajı  sağlayacak.

Bir başka önemli ayrıntı ise yeni hizmete giren Kuzey Marmara Otoyolu, Sakarya Adalet Sarayı’na kelimenin tam anlamı ile dibinden geçiyor. Bu da Sakarya Adalet Sarayı’na il dışından geleceklere büyük bir ulaşım kolaylığı sağlayacak.

Modern bir Adalet  Sarayı

İşin doğrusu deprem sonrası yapılan Adalet Sarayı binası, zaman içinde yetersiz kaldı. Bunun için yerine yapılacak ve milyonlarca liraya mal olacak yeni Adalet Sarayı gerçekten çok güzel bir bina olacak. Böylece Sakarya Adalet Sarayı’nda ki sıkışıklık sona erecek. Bu arada daha önce Valilik Kampüsü’ndeki Adalet Sarayı yeni yerine taşındığında binanın Emniyet Müdürlüğüne tahsis edileceği konuşuluyordu.

Yanlış hatırlamıyorsam Erenler’deki mevcut Emniyet Müdürlüğü binası hasarlıydı. Böylece emniyet mensupları da daha güvenli bir binada hizmet vermiş olacaklar.

Yeni Adalet Sarayı inşaatının bir an önce başlamasını bekliyoruz.

Komşu İzmit ise ellerini ovuşturarak inşaatın başlamaması durumunda, zamanın geçmesiyle de ödenek onlara kayar mı diye bekliyor.

 

                                                            Perşembenin gelişi…

Korona ile mücadelede Sakarya en riskli iller arasında yer aldı. Bu duruma  “Maalesef” demeye ne yazık ki dilim varmıyor. Çünkü vaka sayıları biraz azaldı diye önlemleri savsakladık. Savsakladık ki, Ocak ayı başında  ilimizdeki vaka sayıları azalmaya  başlamışken, birden bire Türkiye genelinde en riskli iller arasına girdik. Son risk haritasında  en riskli illeri  belirten kırmızı renge büründük.

Hani  “Bir musibet  bin nasihatten evladır”  derler ya… İnşallah hep birlikte  önlemlere uyarak tehlike renginden kurtuluruz.

Bu durumdan kurtulmak için Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, uyarı kampanyaları başlattı.  Vali Kaldırım ve Başkan Yüce’nin uyarılarına kulak vermek, en azından sağlık çalışanları ve hizmet sektörü açısından  vatandaşlık borcudur

Görülen o ki bu illetten ancak topyekun mücadele ile kurtulmak mümkün olacak.