Günün Tarihi:11 Nisan 2021

‘Virüsün bedelini esnaf ödüyor’


Sağlık Bakanlığı verilene göre Sakarya’da vaka sayılarının düşmesine rağmen dükkanları açamayan esnaflar dün basın açıklaması düzenleyerek, “ ‘Çok Yüksek Riskli İller’ arasından gösterilmemizi kabul edilemez buluyoruz. Virüsün bedelini en ağır şekilde ödeyen bu şehrin esnaf ve sanatkarlarıdır” dediler.

Basın açıklaması

Koronavirüs sebebi ile Sakarya’da uygulanan tedbirler kapsamında dükkanları kapalı olan ve kısıtlamalardan olumsuz etkilenen esnaf odalarının başkanları dün basın açıklaması yaptı. SESOB binasında yapılan açıklamaya Lokantacılar Aşçılar Köfteciler ve Kebapçılar Odası Başkanı Serdar Gök, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turhan Salihoğlu, Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir, Kahveciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Altay ve Sakarya Kitap Kırtasiye Büfe Gazete Bayileri Tekel Maddeleri Satıcıları Kantinciler Esnaf Odası Başkan Vekili Aytaç Koç katıldı.

Gayret ettik

Oda başkanları ve esnaflar adına basın açıklamasını okuyan Lokantacılar Aşçılar Köfteciler ve Kebapçılar Odası Başkanı Serdar Gök, “ Türkiye’de 11 Mart 2020 tarihinde ilk kovid-19 pozitif vaka açıklandığı günden bu yana tam 1 yıldan fazla bir zaman geçti. Bu 1 yıllık süre zarfında bulaş riskini azaltmak için alınan tedbirlere esnaf ve sanatkarlar olarak hiç itiraz etmeden uyduk. Sakarya Esnaf ve Sanatkarları olarak 1 yıllık süreçte hazırladığımız rapor ve çözüm önerilerini resmi makamlara gönderdik. Her meşru zeminde karar vericilere esnaf ve sanatkârımızın sorunlarını ulaştırmak için gayret ettik” dedi.

Haksız rekabet

Serdar Gök, “Üst kurumlar nezdinde esnaf ve sanatkârlara yönelik kamu bankalarından verilen uygun faizli ve uzun geri ödeme süreli krediler için çalışmalar yaptık. Zincir Marketlerin, bizim esnaf ve sanatkârımızın kısıtlama kapsamında kapalı olduğu saatlerde oto lastiğinden elektronik ürünlere kadar birçok çeşit ürün sunmasını haksız rekabet olduğunu düşünerek Danıştay’a götürdük. Danıştay’a yaptığımız başvuru ile İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile uygulanan esnaf ve sanatkârlara yönelik kısıtlamalarda yürütmeyi durdurma kararı verilmesini talep ettik. Ekonomik olarak büyük zorluklar yaşasak da bu virüsle mücadele etme konusunda asla geri adım atmadık. Üzerimize düşen ne varsa yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 En ağır bedel

Son zamanlarda yaşanan bazı aksaklıklar ve plansızlıklara karşı da son derece tepkili olduklarını da sözlerine ekleyen Serdar Gök, “ 21 Kasım’da yürürlüğe giren İçişleri Bakanlığı genelgesi ile kafe, restoran, lokanta, kahvehane ve kıraathanelerimiz, kapalı spor salonlarımız ve buna benzer bir çok işyerleri kapalı durumdadır. Aynı şekilde okul servisleri ve kantinleri de 1 yıldan fazla yakın bir zamandır iş yapamamaktadır. Bu virüsün bedelini en ağır şekilde ödeyen kesimlerden biri de bu şehrin esnaf ve sanatkarlarıdır” dedi.

Kabul edilemez

Başkan Gök, “ 1 Mart itibariyle başlayan ‘Pandemide Normalleşme Adımları’ kapsamında illerin risk seviyelerine göre yasakların esnetileceği ifade edilmişti. Bizde Sakarya’da başlatılan büyük seferberliğe katıldık ve vaka sayılarımızı kısa zaman içerisinde düşürmeyi başardık. Sağlık Bakanlığı tarafından son açıklanan veriler ile Sakarya'nın kovid-19 vaka oranı yüz binde 90'lara kadar geriledi. Ancak ne hikmetse vaka sayılarımızın bu kadar büyük bir düşüş göstermesine hatta vaka sayısı en hızlı düşen kısıtlama tedbirlerimiz halen uygulamanın başladığı zamandaki gibi kaldı. Kısıtlamaların esnetilmesini yani Turuncu rengi sağlayan banttan aşağı düşmemize rağmen halen Çok Yüksek Riskli İller arasından gösterilmemizi kabul edilemez buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Anlam veremiyoruz

Serdar Gök, “Biz işyerleri kısıtlamaya tabi olan esnaflar olarak, risk seviyemizin aşağıya düşülmemesine ve halen işyerlerimizin kapalı olmasına bir anlam veremiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Sakarya’da vaka sayıları ve risk seviyesi düşmesine rağmen kısıtlamalar neden halen devam etmektedir. Komşu illerin sayıları bizden yüksek olmasına rağmen kısıtlamaya tabi işletmeleri kurallar kapsamında açılmış ve faaliyette bulunuyorken Sakarya’ya uygulanan bu çifte standardı kabul edilemez buluyoruz. Sakarya’nın risk durumu hak ettiği şekilde güncellenmelidir” dedi.

‘Açılmasını istiyoruz’

Esnafın zor durumda olduğunu yineleyen Başkan Gök, “Önümüzdeki Ramazan ayında şunu çok iyi biliyoruz ki bir çok işletme kapalı olacak sorunlarımız yine devam edecek turuncu rengi olması durumunda 07.00 ile 19.00 arası işyerlerinin açık olması iş yapma açısından uygun olmadığını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Sakarya'da esnaf ve sanatkarlar olarak Sakarya Valiliğimizin koordinesinde kontrol altına alarak büyük bir düşüş sağlanan vaka sayılarının ardından, kontrollü sosyal hayata bir an önce geçmek istediğimizi dile getiriyor, kısıtlamaya tabi işletmelerimizin gereken sağlık kontrollerinin yapılmasını ve açılmasını ısrarla talep ediyoruz. Esnaf ve sanatkarımızın bu konudaki haklı tepkisine karar vericilerin acilen kulak vermesi gerektiğini de yineliyoruz” dedi.

Halk otobüsleri

Şehirler arası yolcu taşımada yüzde yüz kapasitede taşıma yapıldığını belirten Serdar Gök, “ Çarşamba Pazarı’nın kumaş bölümünün açık ve binlerce insanın oraya geldiğini görüyoruz ama lokanta ve kahvehaneler kapalı. Buna anlam veremiyoruz. Virüs sadece lokanta ve kahvehanelerde mi bulaşıyor? İnşallah biz de esnaflarımızla birlikte rahatlarız” dedi. Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir ise, “ Personel taşımacılığında bu sorunlarımızın yanında korsan sayısı da çok fazla. Otobüslerimiz de bir senedir yüzde 40 yolcu kapasitesi ile çalışıyor. Çalışsak bir dert çalışmasak ayrı bir dert. Esnafımızın birden fazla mağduriyeti var bunların çözülmesini istiyoruz” dedi. 

Vergi yükümlülükleri

Sakarya Kitap Kırtasiye Büfe Gazete Bayileri Tekel Maddeleri Satıcıları Kantinciler Esnaf Odası Başkan Vekili Aytaç Koç, “ Kantinci esnafımız iş yapamaz haldedir. Herkesin ailesi ve ödemesi gereken borçları var. Oda olarak kantinci esnafı olarak talep ettiğimiz özellikle esnafımızın üzerinden vergi yükümlülüklerinin kaldırılması, SSK ve BAĞ-KUR’un iş yerleri normal düzeye gelene kadar devlet tarafından karşılanması ile uzun vadeli kredidir. Şu anda Dünya olarak sıkıntıdayız ama esnafa gerekli desteğin devletimiz tarafından sağlanması gerekiyor” dedi. 

21 Mart 2021 , Pazar Bu haber toplam 5833 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU