SAKARYA’DA SPORUN YERİ - 1 yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

SAKARYA’DA SPORUN YERİ - 126 Mart 2021, Cuma

 

 

Sevgili Okurlarım hepinize merhaba,

Yenigün ailesinde köşe yazılarımla ilk yılımı doldurduğum şu günlerde şimdiye kadar yazılarıma göstermiş olduğunuz ilgi nedeniyle tüm okuyucularıma teşekkürlerimi sunarım. Bugün 54. yazımı özel olarak Sakaryamız sporuna ayırdım. Sakarya’da Sporun yeri olarak üç yazı serisi halinde yazacağım yazılarımın ilkinde İlimizdeki Takım Sporları çerçevesinde şehrimizin sporunun bulunduğu noktaya kısaca değinmek istiyorum.

İlimizin her fırsatta ve her ortamda ‘’Spor Şehri’’ olduğunu önemle dile getiriyoruz. Peki bu kavrama gerçekte ne kadar ulaşabildik? Şehrimizde ciddi anlamda bir spor kültürü oluşturabildik mi? Kulüpleşme hareketlerimiz yeterli mi? Buna paralel ilimizdeki aktif lisanslı sporcu sayımız genç nüfusumuza oranla ne durumda? Acaba tesislerimiz yeterli mi ? ya da mevcut tesislerimizi etkin ve verimli kullanabiliyor muyuz? Okullarımızda spor faaliyetleri ne durumda? Spor hizmeti sunan paydaş örgütlerimiz spora yönelik stratejik planlarını hayata geçirebiliyorlar mı? Bu ve buna benzer soruların cevaplarını stratejik ve jeopolitik konumu ile önemli bir bölgede bulunan İlimiz için geldiğimiz nokta itibariyle çokta yeterli olduğunu söyleyebilmek doğru olmayacaktır. Bu yazı dizisinde her birine özetle de olsa değineceğim.

            İlimizin önemli bir gerçeği, farklı kültür mozaiklerini bünyesinde barındırmasıdır. Bu göçmen nüfus oranımızın varlığı ile genç popülasyonunun değerlendirilmesi ile oluşabilecek ciddi sporcu potansiyeli bizleri bölgede daha etkin kılacaktır. Mevcut yeteneklerimizi keşfederek işleyebilmek görevi yine eğitimcilere, antrenörlere, kulüplere ve spor örgütlerine düşmektedir.

Bu hafta takım sporlarımız içerisinde biraz üstteki spor yapılanmalarımızdan bahsederek, altyapılara da değinmek istiyorum.

Futbol : Sakaryaspor kulübümüz şanlı mazisi ile şehrimizin gururu ve önemli bir markasıdır. Sakarya’da sporunun kulüp ve dernek düzeyinde çatı örgütüdür. Bulunduğu yer kesinlikle layık olduğu yer değildir. Son yıllarda gerek yönetimsel, gerekse farklı beşeri ve ekonomik sorunlar nedeniyle o özlediğimiz üst liglere henüz dönememiştir.Umarım bu yıl bu hedefini gerçekleştirecektir. Her şeyden önce ciddi bir yönetim revizyonu, sağlam ve yepyeni bir tesisleşme, kendi kendini yönetebilen bir yapı, güçlü sponsorlar ve örnek bir altyapı modeli ile geleceğini inşa etmelidir aksi halde 10 yıldır özlemini çektiğimiz lige yükselsekte kalıcı olabilmemiz olanaksız. Bu sebeple eksikliklerden birisi yönetimin dışında bir istişare ve danışma kuruludur. Yerel yönetimler nereye kadar profesyonel spora destek olacaklar bu da üzerinde tartışılması gereken diğer bir konu.Tabi kulübün uzun vadede bir stratejik plana da sahip olduğunu düşünmüyorum günlük politikalarla ve hamlelerle sporun yönetilemeyeceği aşikardır.

Voleybol :Üst ligdeki önemli bir diğer temsilcimiz Voleybol branşında Generali Sakarya Voleybol Spordur. Bu sezon birçok maçını canlı takip ettiğim temsilcimiz üst üste almış olduğu başarılı sonuçlar ile dikkat çekmekte ve sezon başında hedeflediği Sultanlar Ligine emin adımlarla ilerlemektedir. Ben mütevazi kadrosu ve yüksek olmayan bütçesi ile önemli işler başaran voleybol takımımızı başta başkan Ömer Bektaş, antrenör İdris Demir olmak üzere hepsini yürekten kutluyor, sürdürülebilir başarıların devamı için bu takıma tüm şehrin sahip çıkmasını rica ediyorum. Tabi bu başarılı çalışmaların altyapıda da sürmesi temennim. Bu yıl pandemi nedeniyle tüm branşlar etkilense de gelecek yıl mutlaka hem kız hem de erkek altyapı liglerinde sayıca çok takım yer alarak Voleybolun üst yapısını destekleyecek sporcuların yetişmesine imkan tanınmalıdır. Şu anda Voleybolun aktif sporcu sayısını ve kulüpleşme düzeyini şehrimiz özelinde maalesef yeterli görmüyorum.

Basketbol : Üst ligde çok büyük emeklerle inşa edilmiş bir takımımız vardı. Şehirde basketbol ve spor kültürünün yayılmasında çok önemli etkisi söz konusuydu. Serdivan salonunda 3000-3500 kişiye maçlar oynanıyor. Efes, Fenerbahçe başta olmak üzere Süper lig takımlarını izliyorduk. Ne oldu ? neler oldu diye sormayacağım. Spor yönetimini hafife almak, takım ruhunu oluşturamamak, tesisleşememek, sadece günü kurtarma politikası ile hareket etmek, idari kadroda uzmanlaşamamak bu sonu getirdi. Kaldı ki bu ilde öyle büyük basketbol organizasyonları düzenlendi ki şimdiye kadar…8 yılı il temsilcisi olmak üzere 20 yıla yakın bu branşın içerisinde yer alan birisi olarak üstte bir kıpırdanma olmaması beni de rahatsız ediyor. Bu şehir bir değil birkaç basketbol takımını üst lige taşıyabilir. Altyapı ise 2019 ‘un son dönemine kadar gerek kulüp sayıları gerekse lisanslı sporcu sayısındaki artışla gerçekten kaliteyi arttırmıştı. Pandeminin olumsuz etkisi elbette hissedildi. Basketbolda kız takımı sayılarını arttırıp, branşı ilçelerimize daha fazla yaymalıyız. Bu alanda TBF organizasyonlarını düzenleme de beceri zaten iyi. Kulüp sayıları biraz daha yükselterek, yeni antrenörlerin sürece dahil olmasıyla ve tüm takımların tesislere eşit kullanım hakkıyla erişmesi ile düzgün işler çıkacaktır. Basketbolu altyapılarda voleybolun önünde görüyorum. Yalnız hakem, antrenör, oyuncu ve kulüp sayılarında artış bekliyorum.

Hentbol : Şehrimizde takım sporlarında salon sporu olan hentbolun diğer branşlara göre daha sönük olduğunu gözlemliyorum. Üst yapıda 2.ligde Büyükşehir Belediyesi Hentbol takımımız  lige başladı 3 maçta 2 galibiyet 1 mağlubiyet aldı kim ne kadar biliyor?  yoluna sessiz sedasız devam ediyor. Altyapı liglerimizin hentbol branşında çok yetersiz olduğunu söyleyebilirim. Oysaki okullarda çok ciddi manada yayılması sağlanarak okul takımlarında yer alan lisanslı sporcular kulüplere yönlendirilebilir ya da kulüpleşme arttırılarak bu eksiklik kapatılabilir.

1 Milyon nüfuslu koca bir şehirde genç nüfus potansiyelinin fazla olduğu, okullar arası müsabakaların bu 4 branşta yeteri kadar yapılmaya çalışıldığı ortamda altyapı kulüp sayıları kesinlikle arttırılmalı. İlerideki yazılarımda bunlara değineceğim. Kent olarak herkes için spor anlayışını ne kadar uygulamaya koyabilirsek ve spor kültürünü 7’den 70’e ne kadar yayabilirsek bu o oranda gençlerimize ve dolayısıyla spor branşlarımıza yansıyacaktır. Bu yansımayla beraber de altyapılar canlanacak ve eko sistem ile kendi içindeki döngüyü oluşturacaktır. Spor yönetimi yeter ki emin ellerde yürütülmeye çalışılsın.

Sevgiyle ve Sporla Kalın.

 

Gelecek haftalar :   Sakarya’da Sporun Yeri-2 (Okullar ve Bireysel Sporlar çerçevesinde)

                                   Sakarya’da Sporun Yeri -3 ( Spor Örgütleri çerçevesinde)