Günün Tarihi:11 Nisan 2021

5 bin 134 öğrenci deneyim kazandı


Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), +1 Uygulamalı Eğitim Modelini pandemi sürecinde de sürdürerek 2020-2021 Akademik Yılı’nda 5 bin 134 öğrenciyi iş deneyimine kavuşturdu.

+1 uygulama

SUBÜ’de, +1 Uygulamalı Eğitim Modeli’nin pandemi sürecinde bile vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Sağlık açısından zorlu bir süreçten geçiyoruz. Pandemi başladığından bu yana 2 dönem boyunca yüz yüze eğitim hiç olmadı. Bu dönemde ise sadece derslerin uygulamalı kısımları yüz yüze yapılıyor. Öğrencilerimizden ayrıyız. Teorik eğitimlerin telafisi olur ancak sahada öğrenciyken kazanılacak deneyimlerin telafisi olmaz. Bu nedenle kısa bir süre dışında +1 uygulamamızdan asla ödün vermedik” şeklinde konuştu.

Öğrencilerimizin yararına

Öğrencilere pandemi sürecinde bulundukları şehirlerde de iş yeri eğitimine katılma kolaylığı sağladıklarını aktaran Sarıbıyık, “Sadece bununla kalmayarak hastalık riskine karşı da gerekli esneklikleri belirledik. Bu süreçler elbet geçecektir. Biz hiçbir öğrencimizin iş tecrübesi yaşamadan mezun olmasını ve ileride bunun zorluklarını çekmesini istemiyoruz. Aksine hem onları daha etkin kılacak, hem iş sahibi olmalarını kolaylaştıracak hem de iş dünyasının ihtiyaç duyduğu uygulama becerisine sahip nitelikli bireyler olarak yetiştirecek eğitim modelimize sıkı sıkıya sarılıyoruz. Kararlılığımız her bir öğrencimizin ve ülkemizin yararı için.”

5 bin 134 öğrenci

Sarıbıyık, “Çok şükür genel olarak durgun bu süreçte dahi geride bıraktığımız Güz Yarıyılında ön lisans düzeyinden bin 578, lisans düzeyinden 409 olmak üzere bin 996 öğrencimizi; Bahar Yarıyılında ise ön lisans düzeyinden 2 bin 178, lisans düzeyinden 960 olmak üzere 3 bin 138 öğrencimizi iş yeri uygulamasına gönderdik. 2020-2021 Akademi Yılı’nda toplam 5 bin 134 öğrencimizi saha deneyimine kavuşturmuş olduk. Bu öğrencilerimizin takiplerini sağladık. Hepsi pandemi tedbirlerine uygun bir şekilde süreçlerini geçirdiler ve geçiriyorlar.”

Modelden memnuniyet

Türkiye’de pandemi sürecine rağmen üretim sektörünün büyüdüğünü, ihracat oranlarının yükseldiğini ve nitelikli eleman ihtiyacının arttığını vurgulayan Rektör Sarıbıyık, “Birçok öğrencimiz de bu süreçte iş sahibi oldu. Kalite Koordinatörlüğümüz yaptığı anket çalışmasıyla işverenlerin, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının +1 Uygulamalı Eğitim Modelimizden memnuniyet düzeylerini ölçtü. Ortaya çıkan sonuçlara göre işverenlerin yüzde 93,33’ü 3+1 uygulamasından,  yüzde 90,44’ü ise 7+1 uygulamasından memnunlar. Ön lisans öğrencilerimizin yüzde 93,67’si, lisans öğrencilerimizin ise yüzde 83,72’si uygulamalı eğitim modelinden memnuniyet duyuyorlar. Bu tablo ortaya koyduğumuz sistemin ne kadar benimsendiğini, başarılı olduğunu ve sahada karşılık bulduğunu bizlere gösteriyor” dedi.  

31 Mart 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 2255 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU