Günün Tarihi:11 Nisan 2021

Esnaf için Ramazan çağrısı


SATSO Meclisinde konuşan ve kafe restoranlar için alınan kararların yetersiz olduğunu ifade eden Başkan Akgün Altuğ, “En azından ramazanda iftardan sonra bir iki saat daha kafe ve restoranlara yüzde 50 kapasite ile açık olma müsaadesi verilmesi işletmelerimizi rahatlatacaktır” dedi.

Meclis hibrit toplandı

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası’nın Mart ayı olağan meclisi dün toplandı. Talip Kuriş Başkanlığında toplanan ve hibrit model ile gerçekleştirilen meclise ve meclis üyelerinin bir kısmının online olarak katıldı. Toplantıda SATSO Başkanı Akgün Altuğ yönetim kurulu faaliyetleri ve şehir gündemine dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’de görülen ilk korona vakasının üzerinden bir yıl geçtiğini ifade eden Başkan Altuğ, “ Geçen bir yılın ardından en büyük temennimiz en kısa zamanda bu salgından kurtulmaktır” dedi.

 

Maske mesafe temizlik

Ülke olarak artık normalleşmeye geçmemiz gerektiğini ifade eden Altuğ, “ Hayatın getirdiği zorunlulukları ve sorumlulukları düşünürsek hiç birimizin evlerde oturarak bir salgının geçmesini bekleme lüksümüz kalmadı. Tek çözüm kendi tedbirlerimizi alarak, hassasiyetle kurallara dikkat ederek günlük yaşamımızı idame ettirmektir. Maske, mesafe ve temizlik kuralları artık hayatımızın merkezinde olmalı. Mart ayında da gündemimiz pandemi sebebiyle şehrimizin yaşadığı sıkıntılar oldu. Kovid-19 salgının bahar aylarında aşılamalarla beraber azalmasını ümit ederken, mutasyonlu virüs tüm hesapları alt üst etti” diye konuştu.

 

Ramazan’a kadar

Pandemi tedbirleri sebebiyle kapalı olan işletmelerin açılması konusunda uzun zamandır yoğun ve kapsamlı bir çalışma içerisinde olduklarını söyleyen Altuğ, “Şehrimizdeki kapalı işletmelerin tekrar faaliyete geçmesi için istişare toplantıları düzenledik, siyasi partilerimizi, il sağlık müdürümüzü ziyaret ederek onlara yaşanan mağduriyeti anlattık, çözüm önerilerimizi sunduk. Çalışmalarımız sonucunda cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan son duruma göre bu işletmelerimiz faaliyetlerine başladı ve Ramazan’a kadar faaliyetlerine devam edecekler” dedi.

 

Sesimizi duyurduk

Alınan kararlar yetersiz olduğunu söyleyen Altuğ, “Buna rağmen sesimizi duyurmamız anlamında bir sonuç alabildiğimizi düşünüyorum. Ekonomik toparlanma için yeterli bir süre olmadığının da farkındayız.  En azından ramazanda iftardan sonra bir iki saat daha kafe ve restoranlara yüzde 50 kapasite ile ve gerekli şartları sağlamak koşuluyla açık olma müsaadesi verilmesi işletmelerimizi rahatlatacaktır. Ayrıca bayram öncesi de hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılarak insanların alışveriş yapmaları ile yerel ticaretin bir nebze de olsa canlanması sağlanabilir” şeklinde konuştu. 

 

Talepleri sıraladı

Altuğ, “Devletin kira yardımı yaptığı toplam 133 nace koduna sahip, ortalama 1000 gerçek ve tüzel kişiliğe sahip üyemiz var. Yani bu üyelerimiz en mağdur olan kesimdir. Bu sektörün bazı talepleri var ve bunu sık sık dile getiriyoruz. Buradan da bu taleplere bir kez daha değinmek istiyorum. Bu talepler: ‘En az 1 yıl geri ödemesiz finansman destek paketi verilmeli. Destek paketlerindeki vergi ve SGK “borcu yoktur” şartları kaldırılmalı. Oda aidatları, emlak vergileri, ilan reklam ve çöp vergileri en az 1 dönem alınmamalı” dedi.

 

Çözüme kavuşmalı

Talepleri sıralamaya devam eden Altuğ, “Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşındaki prim gün şartları kaldırılarak devam etmeli. Yemek sepeti, getir, multinet ve sodexo gibi kurumların aldığı komisyon oranları düşürülmeli. Kira anlaşmazlıkları çözüme kavuşturulmalı. SGK ve vergi ödemeleri sürecin olumsuz etkileri bitene kadar alınmamalı. Yüzde 1 KDV oranı 2021 yılında da devam etmeli, stopaj ve muhtasar vergileri alınmamalı. Elektrik, su ve doğalgaz faturaları süreç bitene kadar ertelenmeli. Sektör bazlı icralar durdurulmalı ve çeklerin yazılması engellenmeli. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından alınan ödemeler ertelenmeli ve en az bir dönem alınmamalı. Bu arada gayretlerinden dolayı da 5. Meslek komitemize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Tek çare aşı

Altuğ, “ Kontrollü normalleşme sürecinin iyileşerek sürdürülebilir olması için hepimize görevler düşüyor, bu hassasiyeti gözeteceğinize inanıyorum. Yeni normalimiz maske, mesafe ve temizlik. Bunlardan asla taviz vermemeliyiz. Tabi ki en büyük beklentimiz aşılanma sürecinin bir an evvel tamamlanmasıdır. Yaşananlar bize gösteriyor ki aşı olmadan bu illetten kurtulamayacağız. En azından şu anda bildiğimiz, aşının kurtarıcı gücü olduğu yönündedir. Nüfusun en az yüzde 70’inin yakın zamanda aşılanmasının bitmesi ile tam normalleşme sağlanabilir” şeklinde konuştu.

 

İhracat düştü

Yaşanan sürece bağlı olarak ekonominin iç açıcı olmadığını da söyleyen Altuğ, “2021 yılının ilk 2 ayında Sakarya toplam 947 milyon 393 bin dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Şubat ayı ihracatında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 11’lik bir düşüş var. Bu beklenen bir durumdu elbette. Pandemi uluslararası ticarete kadar her sektörü etkiledi. Ayrıca dövizdeki dalgalanmalar da bu düşüşte etkili oluyor” dedi.

 

Beton raporu

Sakarya’nın beton raporu hazırlandığını hatırlatan Altuğ, “Şehrimizdeki inşaat projelerinde kullanılan hazır betonların 28 günlük yaş beton testleri ile ilgili artan şikayetlerin değerlendirilmesi adına 18.  ve 34. Meslek komite üyeleri ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcilerinin oluşturduğu beton komisyonu detaylı bir çalışma gerçekleştirdi. Kasım ayında kurulan komisyonumuz yaptığı toplantılarda bin 757 adet yaş beton ölçümüne yönelik araştırmalar gerçekleştirmiş, son 4 aydaki yaş beton kırımları değerlendirilerek aylara göre standardın üzerinde olan ve standartları azami ölçüde sağlayan beton dağılımı yapılmıştır” diye konuştu.

 

Kaliteli üretim

Akgün Altuğ, “ Buna göre ağustos 2020’ye kadar standartlara yüzde 50 oranında uygun olan değerlerin,  eylül ayından itibaren yüzde 77 civarına yükseldiği komisyonumuz tarafından tespit edilmiştir. Üretimde kaliteyi simgeleyen bir şehir olarak bu değerlerin yükselerek devam edeceğine inanıyorum. Şu konuya netlik getirmek isterim: komisyonumuz, firma isimleri olmadan,  bin 786 adet numunenin sonuçlarını incelemiş ve bunlarla ilgili değerlendirme yaparak rapor hazırlamıştır. Yani firma ismi olmadan genel olarak bütün beton firmalarının numuneleri incelenmiştir” dedi.

 

Uyarıda bulunduk

Altuğ, “ Firmaların beton sonuçlarını takip etmek ve veri toplamak, yasal olarak çevre ve şehircilik il müdürlüğünün yetkisindedir. Bu konu müdürlüğe rapor edilmiştir. Denetimlerin sıklaşması ve aynı zamanda firma istatistiklerinin de yasal yöntemlerle tutulup tarafımıza bildirmeleri talep edilmiştir.  Bütün firmalarımıza genel durum tespiti hakkında yazı yazarak dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunduk” ifadelerini kullandı. 

 

170 hektar büyüyecek

Hendek 2. OSB ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Altuğ, “Hendek ilçemizde bulunan 2. Organize sanayi bölgemizde bir süredir devam eden genişleme çalışmalarında artık sona yaklaşıldı. 352 hektar alan içerisinde 95 tesise ev sahipliği yaparak 10 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan OSB’miz için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından kamu yararı kararı verilmiş, bu karar neticesinde de 170 hektarlık alanda genişleme kararı alınmıştır. Geçtiğimiz hafta da resmi imzalar atıldı. İlimize hayırlı olsun” dedi.

 

63 üye silindi

Altuğ’un konuşmasının ardından meclis gündeminin görüşülmesine başlandı. 2019 yılında askı durumunda olan 63 üyenin sicil kaydının re’sen silinmesi meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi. 2021 yılı azami fiyat tarifesi de yine meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Tarife hakkında söz alan Meclis Üyesi Ergin Balcı, “Artan girdi maliyetleri ve üyelerimizin talebi üzerine yeni tarife oluşturuldu. Son bir yılda una yüzde 35, mayaya yüzde 57, asgari ücrete yüzde 22, susama ise yüzde 20 zam geldi” dedi.

 

Pide fiyatları güncellendi

Ergin Balcı, “ Bu maliyet artışı üzerine Ramazan ayında uygulanacak olan tarifede 370 gram pide 4 lira, 560 gram pide 6 lira 760 gram pide ise 8 lira olarak belirlendi. Tarifenin tüm esnaflarımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. 2020 yılı fiyat tarifesinde ise pide fiyatları 470 gram 4 lira 50 kuruş ve 650 gram 6 lira olarak belirlenmişti.

 

Okullar açılsın

Meclis gündeminin meslek komitelerinin sorunları maddesinde söz alan Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, yaklaşık bir yıldır okula gitmeyen ara sınıflardaki öğrenciler için de okulların açılmasını talep ederek, “Hastalık bitsin diye çocuklarımızı evde hasta edeceğiz. En azından iki gün çocuklar okula gitmeli” dedi.  Mobilya sektöründeki sünger, sunta ve mdf fiyatları ile ilgili sorunu gündeme taşıyan Meclis Üyesi Lütfi Sunman ise, “Mayıs ayından sonra birçok firma ham madde yokluğundan kapanacak duruma gelecek” dedi.

 

Hammadde yok

Ham maddenin sürekli zamlandığını ve iç piyasaya değil yurt dışına gönderildiğini ifade eden Sunman, “Bir senede yüzde 182 oranında zam geldi. Buna rağmen üretime devam etmek için sünger ve sunta alıyoruz ancak yurt dışına aşırı satış olduğu için iç piyasaya ürün yetmiyor. Mayıs ayından sonra hiç bulamaz hale geleceğiz ve birçok üretici kapanma ile karşı karşıya kalacak. Bunun önüne geçilmeli” dedi.

1 Nisan 2021 , Perşembe Bu haber toplam 2689 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU