Günün Tarihi:11 Nisan 2021

‘Ferizli’de taş ocağı binalara zarar veriyor’


Ferizli’de mahalleleri ziyaret ederek vatandaşları dinleyen CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, İstiklal Mahallesi’ndeki taş ocağının çevredeki binalara zarar verdiğini dile getirerek, “Artçı deprem boyutunda bir sarsıntı oluşturan bu ocak, çevredeki binalara büyük zarar veriyor” dedi.

Muhtarlar dinlenmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ecevit Keleş, İl Başkan Yardımcısı Cemal Demir, Ferizli İlçe Başkanı Bülent Ateş, İlçe Başkan Yardımcısı Şükrü Sağlam ve Belediye Meclis Üyesi Rüştü Yüksek, Ferizli’nin 7 mahallesini ziyaret ederek muhtarları ve vatandaşları dinledi. Vatandaşı dinledikten sonra açıklamalarda bulunan Başkan Keleş, İstiklal Mahallesi’ndeki taş ocağının çevreye verdiği zarara dikkat çekti. Bölgenin sorunlarına vakıf olan muhtarların görüşlerinin ve düşüncelerinin alınmadığını belirten Keleş, “Ferizli’de sorunların çözümü noktasında ne yazık ki muhtarlarımız dinlenmiyor. Öyle ki mahallelerden tarlalara giden yolların taşlanması gibi basit bir işlemi bile kimse yapmıyor.  Bununla beraber belediye hiçbir şekilde mahalle muhtarları toplantısı da düzenlemiyor. Kısacası, muhtarların düşüncelerine önem verilmiyor. Halbuki muhtarlarımız mahallesinin, köyünün tüm sorunlarına hâkim kimselerdir” dedi.

Bir şeyler mi var?

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki mahallelerde imar çalışması olmamasına rağmen, Nalköy Mahallesi’nde değerlenen araziler olduğunu belirten Başkan Keleş, “Ferizli’de Büyükşehir Belediyesi’nin mahalle statüsüne aldığı birçok köy var. Nalköy Mahallesi de bunlardan biri. Ancak bu mahallenin diğer değişim gören köylerden farkı, arazilerinin değerlenmesi ve imar planlamasının bulunması. Nalköy’de birilerin imarları, arazileri değerlenirken, diğer mahallelerde çalışma bile yok. Acaba bu işin altında bir şeyler mi var?” şeklinde konuştu.

Evler yıkılacak

Keleş, “Devlet ve İstiklal Mahallesi, şehrin ortasında kalan taş ocağından mustarip. 3 günde bir patlatma yöntemiyle, neredeyse artçı deprem boyutunda bir sarsıntı oluşturan bu ocak, çevredeki binalara büyük zarar veriyor. Depremden yıkılmayan binalar, taş ocağının patlamalarından yıkılacak. Şimdi bu ocak için her gün patlatma izni isteniyor. Hem de günde 2 kere. 3 günde bir yaşanan patlama bu binalara büyük zarar verirken, her gün 2 kere yapılacak patlamanın zararını tahmin edemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Vatandaş ocağı istemiyor

Ocağın çalışmalarının durdurulması için Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanına seslenen Keleş, “Şehrin içinde kalan bu taş ocağının 250 metre yakınında aile çay bahçesi, yine 150 metre yanında ilçe hastanesi ve taş ocağının bulunduğu tepenin yukarısında SASKİ’nin ilçeyi besleyen su depoları var. 28 bin kişiye su veren bu depolar, taş ocağının tozuna, kirine, pisliğine, atığına maruz kalıyor. Hastane ve aile bahçesi de bu tozdan, kirden nasibini alıyor. Suyun temizlik ve sağlık testlerinin yapılıp, yapılmadığı konusunda da bölge halkının hiçbir bilgisi yok. Taş ocağının kirini, tozunu, hasarını Ferizli halkı taşıyor; parasını, sefasını da başkası sürüyor. Sayın Vali, sayın Büyükşehir Belediye Başkanı, Ferizli’de evleri deprem yıkmasa bile bu taş ocağı yıkacak. Artık şehrin ortasında kalmış, çevresine zarar veren, patlatma yöntemiyle söküm ve çıkarım işlemi yapılan bu ocağın bir an önce çalışmalarına son verilmeli. Bölgedeki hiçbir vatandaş bu ocağı istemiyor” dedi.

7 Nisan 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 502 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU