Günün Tarihi:6 Aralık 2021

Raylı sistemi biz de istiyoruz!


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın İstanbul, Kayseri, Kocaeli ve Bursa ile birlikte diğer bazı büyükşehirlerde raylı sisteme yönelik verdiği desteği Sakarya’ya da vererek şehrin raylı sisteme kavuşmasını sağlaması isteniyor.

1984 yılından beri

Sakarya’da 1982 darbesi sonrasında 1984 yılında göreve gelen ANAP’lı Belediye Başkanı Erkal Etçioğlu döneminde daha hiçbir ilde yokken raylı sistem için proje çalışması yapılmıştı. Aradan geçen 36 yıla rağmen ilimizde bırakın raylı sistemi, ray üzerinde çalışan tren bile uzun süre çalıştırılmadı.

 

Büyük bir şanssızlık

Sakarya’nın büyükşehir olması ile birlikte her seçim döneminde ortaya atılan raylı sistem projeleri maliyeti öne sürülerek hep rafa kaldırıldı. TÜVASAŞ’ın (TÜRASAŞ) ilimizde olmasına rağmen, ilimizde halen tramvay ya da metro olmaması da büyük bir şanssızlık.

 

Biran önce olmalı

Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlattığı raylı sistem projesinin hayata geçebilmesi için Bakanlığın destek vermesi şart görünüyor. Diğer illere verilen destek gibi bize de verilecek destekle ilk etapta sürekli gelişen Yenikent bölgesine raylı sisteme kavuşturulmalı.

 

Foto:

YENİGÜN gündeme getirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın İstanbul, Kayseri, Kocaeli ve Bursa’ya raylı sistem için verdiği desteği dün manşetimizden duyurmuştuk. Sakaryalılar biran önce ilimizin de raylı sisteme kavuşması için gerekli desteğin bakanlıkça verilmesini istediler.

 

Adapazarı ve deprem sonrası Büyükşehir’e dönüşen ilimizde her belediye yönetimi raylı sistemi gündeme taşısa da bir türlü bunu başarmak nasip olmadı. Ama diğer şehirlerde raylı sistem bakanlık desteği ile sürekli gelişmeye devam ediyor.

 

7 Nisan 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 616 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU