Günün Tarihi:11 Nisan 2021

‘Ramazanda esnaf kapatmasın’


Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Z.Şinasi Bayraktar’dan Esnaf ve Tacir işine devam etsin çağrısı.

Mağduriyet yaşanıyor

Başkan Bayraktar, “Son kabine toplantısında çıkan kararlar bir nebze olsun esnafımızı, tacirimizi ve ticaret erbaplarımızı mutlu etti. Bu bizlerin beklemiş olduğu bir haberdi fakat ticaret erbaplarımız geçmiş olduğumuz kısıtlama günlerinde özellikle gıda sektörü ve hizmet sektörü içinde bulunan tacirimiz ve ticaret erbaplarımız kısıtlamalarda mağduriyet yaşamıştır. Ramazan ayı boyunca tekrar kapatılma söz konusu olacaktır ve bu sıkıntı yaşayan üyelerimizin mağduriyetini devam ettirecektir” dedi.

 

Sesimizi duyurmak

Bayraktar, “Uzun bir süredir şehrimizdeki kafe ve restoranların haklı süreçlerini kamuoyuna taşıdık. Gerçekleşen kabine toplantısından çıkacak kararları da hizmet sektörünün temsilcileri başta olmak üzere tüm mesleki tabanlı STK’lar olarak bizler de merakla bekliyorduk. Üyelerimiz başta olmak üzere şehrimizdeki tüm hizmet sektörünün sıkıntısı duyurabilmek adına Sakarya’nın tüm mesleki tabanlı sivil toplum kuruluşları olarak tek ses olarak ve tüm mecralardan konunun haklılığını dile getiren çalışmalar, sesimizi duyurmak için ziyaretler gerçekleştirdik.

 

Rahatlatacak

Bayraktar, “İl bazlı tedbir kararlarının hemen ardından halkımızın çabası ile turuncuya düşen Sakarya’daki işletmeler açılmayı daha öncesinde hak ediyorlardı. Ancak bu gelişmeler de işletmecilerimizi bir nebze rahatlatacaktır. Ticaret erbaplarımız ve esnaflarımız sürecin başından beri HES kodu, ateş ölçme, yarı kapasite uygulaması ile hizmet verme taleplerini kamuoyuna duyurdular. Kafe ve restoranların açık veya kapalı olması ile vaka sayılarının artış hızının doğrudan bir ilgisi olmadığını bu 4 aylık süreçte görmüş olduk. Sakaryalı işletmeler kendi faaliyetlerini yürütmek ve toplum sağlığını korumak adına alınan kararlara harfiyen uyarak tüm önlemlerini alarak hizmet vereceklerdir, bundan kimsenin şüphesi ve tedirginliği olmasın” dedi.

 

Ticaretin canlanması

Bayraktar, “Ramazan ayında iftardan sonra bir iki saat daha kafe ve restoranlara yüzde 50 kapasite ile ve gerekli şartları sağlamaları halinde açık olma müsaadesi verilmesi işletmelerimizi rahatlatacaktır. Ayrıca bayram öncesi de haftasonu kısıtlamalarının kaldırılarak insanların alışveriş yapmaları ile yerel ticaretin canlanması sağlanabilir.

Bu süreçte koca bir sektörün ayağa kalkması adına desteklerin aralıksız sürmesi gerekmektedir. Bu kapsamda kafe-restoran ve hizmet sektörünün daha da fazla kayba uğramaması adına taleplerimizi yinelemek istiyoruz.  Bir sektörün ayakta kalması adına bu taleplerin de dikkate alınarak sağlanması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

 

Bayraktar istişareler sonucu belirlenen istekleri şöyle açıkladı

*En az 1 yıl geri ödemesiz finansman destek paketi verilmeli

*Destek paketlerindeki vergi ve SGK “borcu yoktur” şartları kaldırılmalı

*Emlak vergileri ,ilan reklam ve ÇV , çöp vergileri en az 1 dönem alınmamalı

*Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşındaki prim gün şartları kaldırılmalı

* Yemek Sepeti, Getir, Multinet ve SODEXO gibi kurumların aldığı komisyon oranları düşürülmeli

* Kira anlaşmazlıkları çözüme kavuşturulmalı

* SGK ve vergi ödemeleri sürecin olumsuz etkileri bitene kadar alınmamalı

* Yüzde 1 KDV oranı 2021 yılında da devam ETMELİ, stopaj ve muhtasar vergileri alınmamalı

* Elektrik, su ve doğalgaz faturaları süreç bitene kadar ertelenmeli

*Sektör bazlı icralar durdurulmalı ve çeklerin yazılması engellenmeli

*Büyükşehir ve İlçe belediye başkanlarımızla görüşülüp, belediyeler tarafından alınan ödemelerin ertelenmeli ve en az bir dönem alınmamalı”

 

7 Nisan 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 474 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU