Günün Tarihi:24 Haziran 2021

‘Şehre yazık etmektir’


Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin kentsel dönüşümle ilgili ‘çok katlı’ açıklamasını eleştiren CHP Adapazarı Meclis Üyesi Haluk Akbay, “Bilimsel hiç bir dayanağınız olmadan “biz istedik oldu mantığı“ bu şehre yazık etmektir. İnsanları ölüme teslim etmek anlayışıdır” dedi.

Yönetmeliği uygun

CHP Adapazarı Meclis Üyesi Haluk Akbay, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin kentsel dönüşüm ile ilgili açıklamalarını eleştirdi. Akbay, “ Sayın Yüce ‘Prensip karar olarak milleti başka yere taşımayalım mevcut yerinde mevcut katı kadar daireleri yaptıralım dedik. Deprem yönetmenliğine uygun bir şekilde yapalım ve kimseyi sağa sola taşımayalım diye prensip kararı aldık’ ifadelerini kullanmış. Sayın başkan,  Genel Başkanınız ve Sakarya’yı yöneten AK Partili yöneticiler yıllarca dikey mimari değil yatay mimarı dediniz neden vaz geçiyorsunuz?” dedi.

 

‘Kul hakkı değil mi?’

Akbay, “ 2009 ve 2014 yıllarındaki meclislerde ve başkanlarınız neden önce 2 kat sonra 3 kat imar verdiler aynı meclis ve aynı başkanlar inşaat yapan halkı zarara uğratmadı mı? Bunun adaleti sizin partinizin ve gurubunuzun adaletinizi örneği değil mi? Şimdi ise kat serbest diyorsunuz peki kararınız daha önce yapanlara haksızlık değil mi bir başka anlamda kul hakkı değil mi?” ifadelerini kullandı.

 

Bilimsel değil

Akbay, “Sayın başkan, Sakarya’nın deprem tarihini inceleyin 1943-1957-1967-1999 depremlerini bu bölgenin toprak zemininin alüvyonlarla kaplı olduğu ve birinci sınıf deprem bölgesi olduğunu görürsünüz. Yine kat adedinin hasara etkisini incelerseniz bu bölgenin 3 kata müsait olduğunu rakamlarda görürsünüz. Kendi ifadenize göre halk istemiyor bizde gurupta karar aldık diyerek bilimsel hiç bir dayanağınız olmadan “biz istedik oldu mantığı“ bu şehre yazık etmekten başka bir anlayış değildir. İnsanları ölüme teslim etmek anlayışıdır. Uzmanların, Sakarya Üniversitesinin var olan raporları sizleri doğru karar almaya yönlendirir diye düşünüyorum” dedi.

15 Nisan 2021 , Perşembe Bu haber toplam 265 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU