Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Çocuğun dünyasına dokunuyorlar


Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro Akademik Başarıyı Arttırma Birimi’nin rehberliğinde düzenlenen “Montessori Sistemi’nde Çocuğun Gözünden Evren ve Rehber” semineri Mine Hız ve Betül Kamer Gün eğitmenliğinde gerçekleştirildi.

Çevresine uyumlu çocuk

Çocukların evreni tanımasına ve hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olmak amacıyla “İlkokul Montessori Eğitim Sistemi, İlkokul Sınıfında Hazırlanmış Çevre, Sınıflarda Özgürlük ve Disiplin, Öğretmenin Rolü, İlkokul Sınıftan Manzaralar, Kozmik Eğitim ve Anahtar Dersler Genel Bakışı” başlıkları atında gerçekleştirilen seminere öğretmenler yoğun ilgi gösterdi.  Montessori çalışmaları eğitim yöntemleri yerine hedefe yönelme eğiliminin ön planda tutulduğu, çevresine duyarlı, çağına, yaşadığı yere ve kültüre uyum sağlayarak oluşturulan bir eğitimle,  insanın her yönden geliştiğini savunulmaktadır.

6 yaş altı

Bu eğitimde, sürekli ileriye giden ve evrim geçiren çağ şartlarında  zaman ve mekân kavramının değiştiği, tek değişmeyen durumun çocukların ihtiyaçları, merakları ve ilgileri olduğu vurgulanmakta. Montessori Eğitmeni Mine Hız,  Montessori çalışmalarının kapsamında okulda uygulanan ders programları dışında özel yöntemlerle altı yaşından itibaren çocuğa gizil dünyanın tohumlarını saçmanın, evreni bir bütün olarak sunmanın yanında sorgulama işini çocuğa bırakmak gerektiğinin önemini belirtti.

Çocukların iç dünyası

Mine Hız, “Bütün soruların cevabı evrende gizlidir, öğrendiklerini merak ve hayal gücüyle harmanlayarak yaşanılan dünyada kendine yer bulacak olan da çocuğun kendisidir” dedi. Montessori Eğitmeni Betül Kamer Gün ise, ilkokul yıllarının önemine, çocuğu yönlendirme, düşünme zeminini oluşturma ve hikayelerle yeni dünyalar keşfetmesini sağlamada öğretmenin etki gücüne değinerek, “Öğrenilenleri içsel ilgisiyle birleştiren çocuk, kendi dünyasını açacak anahtarın sahibi olur” dedi.  

Rol model

Belirli başlıklardan yola çıkılarak gerçekleştirilen “Montessori Sisteminde Çocuğun Gözünden Evren ve Rehber” seminerine öğretmen katılım oranının sevindirici boyutta olduğunu belirten Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, “Değişen dünya şartlarında öğrenciye farklı bakış açıları kazandırmada öğretmen faktörü çok önemlidir. Seminerdeki fedakarlıkları ve destekleri için Montessori Eğitmenleri Mine Hız’ a ve Betül Kamer Gün’ e teşekkür ederim. Altı yaş itibariyle öğrencinin kendi dünyasını şekillendirme yolunu göstermede ve kendi gerçekliğini bulmasında rol model oynayan öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişim çabalarının destekçisiyiz” dedi.  

16 Nisan 2021 , Cuma Bu haber toplam 264 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU