Günün Tarihi:22 Mayıs 2022

Beş asırlık cami direniyor


Taraklı’da 505 yıllık tarihi Yunuspaşa Camii'ndeki (Kurşunlu Camii) kubbede kurşunların dökülmeye başlaması vatandaşları isyan ettirdi.

Cami dökülüyor

 Taraklı ilçe merkezinde 1517 yılında yaptırılan Yunuspaşa Camii’ndeki kubbesinin kurşunları dökülmeye başladı. Restorasyon çalışmalarının gecikmesi ile caminin bu duruma gelmesi tepkilere neden oldu.  Yağışlı havalarda kubbede dökülen kurşunlar nedeni ile caminin içine yağmur suyu akıyor.  Aynı zamanda camii avlusundaki şadırvanında Camii kubbesi ile tezat oluşturduğu iddia ediliyor.

Mimar Sinan’ın eseri

Yunuspaşa Camii’nin Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Vezir-i Âzamı Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırıldığını ve kubbesinin kurşun kaplı olduğundan, halk arasında ‘Kurşunlu Camii’ diye anıldığını camii kesme taşlardan kare bir plan üzerine Mimar Sinan eseri olarak biliniyor.  Tarihi Yunuspaşa Camii kubbesinde onarım çalışmalarının yapılması için defalarca Kültür Bakanlığı Vakıflar Bölge Müdürlüğüne başvuru yapıldığı belirtilirken, Vakıfla Müdürlüğü görevlileri tarafından sadece inceleme yapılıp raporlar tutulduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın tarihi kültür varlıklarına büyük önem verdiğini söyleyen Taraklılı vatandaşlar, Kurşunlu Camii ile ilgili sorunu CİMER’e ileteceklerini ifade etti.

17 Nisan 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 1016 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU