Günün Tarihi:26 Ekim 2021

‘Ebelik gönül verilen bir meslek’


Ebelikte 38 yılı geride bırakan 58 yaşındaki Şaduman Öztahtalı, emekliliğe hak kazanmasına rağmen mesleğini ilk günkü heyecanla sürdürürken, “Bebek doğduğunda gelen ilk koku çok güzel” dedi.

Kadın Doğum

Mesleğe Elazığ'da başlayan iki çocuk annesi Öztahtalı, İstanbul'da bir süre görev yaptıktan sonra atandığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Kampüsünde görevini özveriyle sürdürürken, tecrübelerini de genç ebe arkadaşlarına aktarıyor. Çocukları ve ebeliği çok sevdiği için mesleğini bırakamayan Öztahtalı, anne ve bebeğin buluşmasına tanıklık etmeyi sürdürüyor.

 

Bebek ödül gibi

Ebe olan yakınından etkilenerek bu mesleği seçtiğini ve işin içine girince ebeliğin kutsal bir meslek olduğunu anladığını belirten Öztahtalı, "Doğum anına şahit olmak çok güzel bir olay. Annenin acılarını dindirip arkasından çok güzel bir bebekle ödüllendirilmesi çok güzel." dedi.

 

Heyecanım bitmedi

Öztahtalı, hastaneye her zaman çok büyük bir heyecanla geldiğini dile getirerek, "38 yıldır aynı heyecanla çalışıyorum. Geliyoruz, giyiniyoruz, hazırlanıyoruz. Doğum esnasında anneye yardımcı olduğumuz, bebeğini alıp kendisine verdiğimiz zaman annenin duyguları, sevinci bizi çok mutlu ediyor. Bebek doğduğunda ilk elimize aldığımızda çok güzel bir koku geliyor, onu hissetmek çok güzel. Bunu bütün ebe arkadaşlarımız bilir." diye konuştu.

 

Sevgim arttı

Öztahtalı, anne olduktan sonra mesleğine duyduğu sevgisinin arttığını belirterek, “Anne olup da o duyguyu tattıktan sonra olay daha da katmerlendi. Annelere empati kurarak yaklaşıyoruz. Bebekleri empati kurarak seviyoruz. Mesleğe anne olduktan sonra daha da farklı bakmaya, daha da ilgi göstermeye başladım. Gebeyle aynı yaşadığımız olaylar olduğu için gebelik dönemimde yaşadıklarımı onlara yaşatmamaya, ağrılarını dindirmeye, yardımcı olmaya ve bir an önce bebeklerine kavuşmalarını sağlamaya çalışıyorum." dedi.

 

Gönül verilen meslek

Emekliliğe hak kazandığını fakat mesleğini sevdiği için ayrılmak istemediğini belirten Öztahtalı, "Mesleğime devam ediyorum, emekli olursam kendimi çok boşlukta hissedeceğimi düşünüyorum. Bazen 'Acaba emekli olsam mı?' diyorum ama işime gelip başlayınca vazgeçiyorum, Ebelik gönül verilen bir meslek” diye konuştu. (A.A.)

 

27 Nisan 2021 , Salı Bu haber toplam 221 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU