Günün Tarihi:4 Ağustos 2021

İş dünyası sorunlarını konuştu


SATSO Nisan ayı olağan meclis toplantısında konuşan iş dünyası temsilcileri, Sakarya’da pandemi etkileri, ekonomi ve sektörel sorunlarını dile getirdiler.

Toplantıya katılım

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olağan Meclis Toplantısı meclis üyelerinin fiziki ve online katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıya Meclis Başkanı Talip Kuriş, Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Cem Gün ile Yüksel Avşar, Yönetim Kurulu Üyeleri Erhan Fidan, Hüseyin Ür ve İbrahim Arabul katıldı.

 

Faizler işliyor

Toplantının Meslek Komitelerinin sorunlarının görüşülmesi ile dilek ve temenniler bölümünde söz alan meclis üyeleri, ülke, şehir ve gündem hakkında görüş ve önerilerini dile getirdiler. 29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız konuşmasında, “Giderler artmış durumda, gelirler düşmüş durumda. Akşamdan sabaha alınan kararlar değişebiliyor ve insanlar kararlara ayak uydurmakta zorluk yaşıyorlar. Büyük şirketlerin kiraları, vergileri erteleniyor ancak küçük şirketlere ve işletmelere böyle kolaylıklar asla sağlanmıyor. Vergi ve SGK primleri işlemeye devam ediyor ve ödenemediğinde de faizli bir şekilde tahsil ediliyor. Bizleri duyan var mı, yok mu maalesef belli değil. Küçük işletmelerin sesleri duyulmalıdır” dedi.

 

Vergiler düşürülmeli

Taçyıldız, “Eğitim- Öğretim kurumları olarak Mayıs ayında öğretmenlerimiz ile yeni sözleşmeler imzalayıp önümüzdeki dönemin hazırlıklarını yapmamız gerekiyor ancak ne yapacağımız konusunda bir bilgim yok. Maalesef hayat pahalılığı artık çok daha fazla hissediliyor. Asgari ücretten alınan vergiler düşürülmeli ve bu vergiler ücreti alanlara verilmelidir. İş dünyası yaşadığı bu zor süreçte ayakta kalmaya çalışırken maalesef ilimizde SGK müfettişleri işyerlerini sürekli denetlemeyi sürdürüyor. İşletmelerin huzuru ciddi oranda kaçtı” dedi.

 

Haberleşme ihtiyacı

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “21. yy’de temel insan ihtiyaçları sıralandığında en başta gıda ve barınma geliyor, haberleşme de bunlardan sonra gelmektedir. Özellikle mobil haberleşme insanın önemli bir ihtiyacıyken, kapanma günlerinde halı yıkamacıların açık olup da mobil iletişimcilerin kapalı olacak olması yanlış bir uygulamadır. Haberleşme çok önemlidir, günlük bir ihtiyaçtır. Kapanma döneminde insanlar haberleşmeye ihtiyacı olacak ve mobil iletişim işletmeleri açık olmalıdır” dedi.

 

Arazi toplulaştırması

28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu, “Son yıllarda hayvancılık ile ilgili şehrimize yatırım yapmak isteyenler planları, projeleri hazır olmalarına rağmen yatırım yapamıyorlardı. Şehir planlamasında hayvancılık yatırımına yer olmadığı için hem yerel, hem de dışarıdan gelecek yatırımlar için bu önemli sorunun düzeltilmesi gerekiyor. Arazi toplulaştırma konusunda bir türlü ilerleme kaydedilemiyor. Toplulaştırmanın olması sonucunda tarımda yüzde 30’a varan verimlilik artacaktır. Şehrimizin merkezinde yer alan Hilmi Kayın iş merkezi maalesef ucube bir bina olarak kaldı. Çevrenin sıkıntılarını emiyor. İçine girdiğinizde haklı bir şekilde deprem korkusuna kapılıyorsunuz. Merkez Belediyesi tarafından konu ele alınıyor ve dükkan sahiplerinin mağdur edilmeden bir çalışma yapılacağını duyduk, teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Kapatma kararları

6. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Enes Akcan, “Kapatma kararı ile ilgili üyelerimizden ödemelerin yapılması, destek paketi açıklaması gibi sürekli bazı sorunlar geliyor. Uygulanan bu kararda mağazalar kapalı olacak ancak e-ticaret ile uğraşan işletmeler faaliyetlerini sürdürmesi gerekiyor. Bununla ilgili bu işletmeler vergi levhalarına ve karar defterlerine e-ticaret yazdırırsa mağazalardan bu faaliyetlerini gerçekleştirmek için muafiyet kazanmış oluyorlar” diye konuştu.

 

Çözüm aranmıyor

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, “Maalesef yaşadığımız sorunlar ilgili yerlere verimli ulaştırılamıyor veya çoğu zaman çözüm aranmıyor. Şehrimizdeki STK’ların sıklıkla bir araya gelerek sorunları gündeme getirme çalışmaları çok önem arz ediyor. Geçmiş yıllarda Sakarya Üniversitesi’nden sanayi nasıl bir öğrenci yetiştirilmesi istiyor diye bir talep geldi. Odamız tüm üyelerimize bunu bildirdi ancak maalesef bir üyemiz buna cevap verdi. Kendi görevlerimizi hatırlayıp çalışmak, işbirliği yapmak gerekiyor” dedi.

 

Şikayete diyoruz

23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, “Tüm sektörlerde problemler devam ediyor. Aklımızdan memnunuz, ancak halimizden sürekli şikayet ediyoruz. Son 2 yıldır sürekli bir karmaşa içerisindeyiz. Yüzmek dinlemek ile öğrenilmez. Tehlikeli sularda yüzmek zorunda kalıyoruz ve kıyıya çıkmak için de mücadele etmek gerekiyor. Bağırarak dünyadaki ekonomik sistemi değiştiremeyiz” dedi.

 

Sonuç odaklı

Cinoğlu, “Akılcı politikalar, yetkin ve yetkili kişilerle sıklıkla bir araya gelip bilgilerimizi paylaşıp sonuç odaklı çalışmalıyız. Yılda 330 bin kişi ülkemizi terk ediyor. İnsanlar burayı terk etmek için bir çare arıyor. Bir kazancın yüzde 90’ı 1 kişiye, yüzde 10’u da 9 kişiye paylaşılırsa burada adaletten söz edemeyiz. Karar mercilerinin bu belirsiz ortamda organizasyonları ve insanları doğru yere yönlendirmek için niteliklerini ve becerilerini her zamankinden daha iyi kullanmaları gerekiyor.” dedi.

 

Sosyal yaşam

26. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Lütfi Sunman, “Bugün meclisimize baktığımızda kendi sektörlerinde uzman, Sakarya’nın kültürü, turizm, sosyal yaşamı konusunda meclisimizde yaptırıcı kararlar alınıyor. Bizler burada seçildiğimiz için üzerimizde bir vebal var. Sektör bizlerden bir şey bekliyor. Bu meclis çok güçlü ve daha güçlü olması için dersimize çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 944 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU