Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Türk-Ermeni ilişkileri konuşuldu


Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Çarşamba Konferansları kapsamında, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi tarafından “Soykırım İddiaları Çerçevesinde Türk Ermeni İlişkileri” konulu online konferans gerçekleştirildi.

Soykırım İddiaları Çerçevesinde Türk Ermeni İlişkileri konferansının moderatörlüğünü Arş. Gör. Dr. Öznur Özdemir yaparken , Prof. Dr. Haluk Selvi’de konuk olarak yerini aldı.  Konuşmasına İlahiyat Fakültesi Dekanlığına teşekkür ederek başlayan Prof. Selvi,  2001 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Sakarya Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi’nin kurulmasındaki amacın bu konudaki akademik çalışmalara bir süreklilik katmak olduğunu, ülkemizde bu konuyla ilgili meselelerin yılda bir defa 24 Nisan’da geçici olarak tartışıldığına ve sonra unutulduğuna vurgu yaptı.

Akademisyenler ilgilenmiyor

Prof. Selvi, akademik olarak Türkiye'nin bu konuda istenilen düzeye erişemediğine, 1974 yılından önce Ermeni meselesiyle ilgili Türkiye’de hazırlanan İngilizce hiçbir kaynak olmadığını, Batı’da durumun böyle olmadığına ve çok daha fazla çalışmanın kaleme alındığına dikkat çekti. Selvi, Sakarya Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi’nin Ermeni meselesi hakkında akademik canlılığı sağlayarak çeşitli çalışmalara ön ayak olduğunu ifade etti.  Türkiye’de Ermeni meselesini çalışan akademisyenlerin resmî belgelerle ve delillerle çalışmalarını yürütmelerine rağmen bazı insanlar tarafından resmî tarihçi, milliyetçi gibi vasıflarla nitelendirilmelerinden hayıflanan Prof. Selvi, akademisyenlerin de bu sebeple Ermeni meselesinden başka konular çalışmayı tercih ettiklerini belirtti.

Soykırım iddiaları

Ermenilerin, Türkler tarafından iki defa soykırım gördükleri iddia ettiklerini, bunlardan ilkinin Türklerin Anadolu’ya gelişiyle gerçekleştiğini ortaya attıklarını söyleyen Prof. Selvi, Ermenilerin, atalarının Urartular olduğu, Doğu Anadolu’nun en eski toplumu oldukları ve Türklerin onların topraklarına zorla sahip oldukları iddialarını reddetti ve Urartular’ın dil ve kültür olarak Orta Asya kökenli Ural-Altay dil grubuna dahil oldukları halde Ermenilerin Hint-Avrupa dil grubuna mensup olduklarını ekledi.

Gerçek değil

Ermenilerin ikinci soykırım iddialarının Abdülhamit döneminde 1890-1896 yılları arasında Anadolu’da yaşanan olaylar olduğunu ifade eden Prof. Selvi, soykırım iddiasında olan yayınların devletin Ermenileri planlı ve bilinçli bir şekilde imha ettiğini iddia ettiklerini ifade etti. Prof. Selvi, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını, Sakarya Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi’nde yürütülen çalışmalarda bunların cevaplarının ve doğru bilgilerin yer aldığını vurguladı.

Cevap verilmeli

Ermenilerin kendi yayınlarıyla iddialarını dünyaya duyurduklarını ifade eden Prof. Selvi bu iddialar cevapsız bırakılırsa soykırımla itham edilen dedelerin torunları olarak geleceği inşa etmenin zor olduğunu ifade etti. Ayrıca Ermenilerin soykırım iddiaları çerçevesinde terör, tanıtma, tazminat ve toprak olmak üzere dört aşamalı bir plan yürüttüklerini ekledi. Selvi bu planı, “İlk olarak Asala terör örgütüyle dünya ayağa kaldırılmış, ardından Ermeni soykırımı iddiaları 16 Avrupa parlamentosunda kabul ettirilip tanıtılmıştır. Ermenilerin yürüttüğü propagandaların son ayağı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da soykırım iddialarına ikna edildiğinde önce tazminat ve sonra da toprak isteme aşaması devreye girecektir” şeklinde açıkladı.

Önlem alınmalı

Daha sonra bizim arşivlerimizi de kullanarak objektif yaklaşım gösteren Batılı araştırmacılar ve eserlerinden örnekler veren Prof. Selvi, tarihi verilerin, bir soykırımdan bahsetmenin mümkün olmadığı sonucuna götürdüğüne dikkat çekti. Ayrıca Türkiye’nin bu konuyu biraz daha öncelemesi gerektiğini, bu konuda İngilizce ve Arapça yayınların ve çevirilerin çoğaltılmasının elzem olduğunu ve meseleyi doğru şekliyle tanıtacak İngilizce ve Arapça internet siteleri oluşturulması gerektiğinin özellikle altını çizdi. Son olarak Prof. Dr. Haluk Selvi,  İlahiyat Fakültesi’ne ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’ya teşekkür etti.

 

4 Mayıs 2021 , Salı Bu haber toplam 165 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU