Günün Tarihi:23 Haziran 2021

‘Kurban bayramı zor geçecek’


Hayvancılıkta girdi maliyetlerinin yüzde yüz oranında arttığını ifade eden Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Hakan Candemir, “Kurban fiyatlarına büyük artış olmadı. Pandeminin de ekonomik etkileri üreticiyi tedirgin ediyor, bu bayram bize zor geçecek” dedi.

Nasıl dayanacak?

Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Hakan Candemir hayvan üreticilerinin zor bir dönemden geçtiğini ifade etti. Yeme sürekli yapılan zamların önüne geçilemediğini belirten Candemir, “Geçen sene 60-70 lira olan yem bugün 130-140 liraya satılıyor. Bir senede yüzde yüz zam vicdansızlıktır. Bu üretici bunun karşısında nasıl dayanacak? Bu maliyetler karşısında ete gelen zam yetersiz kalıyor” dedi.

 

Pandemi sıkıntısı

Kurban Bayramı’nda bu durumun büyük sıkıntıya yol açacağını da ifade eden Candemir, “ Dünya olarak zor bir dönemden geçiyoruz. İnsanlar pandemi dolayısı ile ekonomik olarak büyük zorluklar yaşıyorlar. Üreticilerimizi tedirgin eden bir diğer konu da bu. Hayvanlarını satıp satamayacaklarından emin değiller. Bu kurban bayramı hem vatandaş hem de üretici için zor geçecek” şeklinde konuştu.

 

Üretici kalmaz

Süt fiyatlarının da başka bir sorun olduğunu dile getiren Candemir, “ Bugün sütün litresi 2 lira 50 kuruş. Biz bir litre süt satarak bir kilo yem alamıyoruz. Olması gereken bir litre süt ile en az iki kilo yem alabilmemiz gerekiyor ki bu işi sürdürebilelim. Bu insanlar zararına üretim yapıyorlar. Girdi maliyetleri her gün artıyor ama süte zam yapılıyor. Böyle devam ederse Türkiye’de hayvancı kalmaz” dedi. 

22 Mayıs 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 458 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU