Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Sakarya iş dünyası açılmayı bekliyor


SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ, 1 Haziran itibariyle başlayacak olan normalleşme sürecinin ikinci etabı ile ilgili iş dünyasının beklentileri konusunda açıklamada bulundu.

Kısıtlamanın kalkması

Başkan Altuğ özellikle yeme içme sektörünün kontrollü bir şekilde faaliyete geçmesini beklediklerini ifade ederek, “Hizmet sektörü bu ülkenin önemli bir gelir kaynağıdır. Hem firma sayısı, hem de sağladığı istihdam bakımından değerlendirildiğinde ülkemiz ekonomisine katkısı göz ardı edilemeyecek niteliktedir. Ben hükümetimizin bu konuda gereken desteği vereceğine ve bu taleplere kayıtsız kalmayacağına inanıyorum. Yeme içme sektörümüzün en kısa zamanda faaliyet geçmesini bekliyoruz. Ayrıca hizmet sektörünün ve dolayısıyla iç piyasanın canlanması adına hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması kontrollü normalleşmenin önemli bir adımı olacaktır” dedi.

Duran varlık yatırımları

Altuğ açıklamasında ayrıca son yıllarda artan enflasyon nedeniyle sanayi sektörünün duran varlık yatırımlarının yeniden değerleme talebi olduğuna dikkat çekerek, “Duran varlık yatırımı sanayici dilinde, bir yıldan uzun süre için, işletme faaliyetlerinde kullanılmak üzere elde edilen ve bir yıldan kısa sürede nakde çevrilmesi, tüketilmesi düşünülmeyen ya da kısa sürede nakde döndürülme niteliği taşımayan işletme varlıklarıdır. İşletmenin kendisini gelecek üretimlere karşı hazırlamasıdır. Bu yüzden ülke ekonomisinin sürdürülebilir bir şekilde büyümesi adına bu duran varlık yatırımları yeniden değerlemeye tabi olmalı.” dedi.

Borç yapılandırması

Başkan Akgün Altuğ, yeni borç yapılandırmasıyla ilgili teklif TBMM’ye sunulduğunu da hatırlatarak “Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinin 10. Maddesi b bendinde bu kanunun yayım tarihi itibariyle taksit ödemeleri devam eden alacaklar ve tahakkuk eden alacakların kapsam dışı olacağı yer alıyor. Buna göre daha önceki yapılandırmadan yararlanan ancak ekonomik sebeplerle borcunu ödeyemeyen mükellefler, matrah artırımından yararlanamayacak. Mevcut borçları dolayısıyla iki kat gecikme zammı ödemek zorunda kalmış olacak. İş dünyasına fayda sağlasın istenen tasarı uygulamada mağduriyet oluşturacak” dedi.

Ödeme yapamayanlar

Başkan Altuğ, “Bu kapsamda daha önceki yapılandırma kanunlarında matrah artırımı hükümlerinden yararlanmış ancak çeşitli sebeplerle ödeme yapamayan mükelleflere bu kanun ile gecikme zammı dahil rakam üzerinden yapılandırma imkanı getirilmeli.Matrah artırımı hükümlerinden yararlanma hakkı mükelleflere geri verilmesi vergide adalet ilkesinin gereği olacaktır” dedi.

Finansman desteği

Üyelerin yaşanan sürecin yaralarını sarmaları adına ciddi desteklere ihtiyacı olduğunu tekrar hatırlatan Başkan Altuğ, özellikle iş dünyasının 31 Mayıs’ta sona erecek olan KDV indirimlerinin salgın bitene kadar uzatılmasını beklediklerini ifade etti. Altuğ, “Üreticiler ve hizmet sektörümüzün  desteklenmesi için; direk nakdi desteğin devamlılığı, faizsiz kredi ertelenmesi, bu süreçteki vergi ve SGK prim borçlarının alınmaması, kira yardımı gibi temelde etkileyici finansman desteğine ihtiyaç var” dedi.

29 Mayıs 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 285 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU