Günün Tarihi:16 Ağustos 2022

‘Fındıkçıyı tüccarın kucağına atmayın!’


MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, fındık üreticilerinin sorununa değinerek, “Fındık fiyatlarının artan döviz karşısında eridiği, girdi maliyetlerinin yükseldiği bu dönemde fındık üreticisini tüccarın kucağına atmaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Mağdur edilmemeli

MHP İlçe Başkanı Münir Ali Kara, haftalık gündem değerlendirmesi toplantısında İsrail zulmüne, Sedat Peker’in videolarına, Müftü Şaban Soytekinoğlu’nun olayına ve fındık alımlarına değindi.  Fındık üreticisinin tehdit altında olduğunu dile getiren MHP’li İlçe Başkanı Kara, “TMO’nun mayıs ayı sonunda fındık almayacağını açıklamasının ardından tüccarda 2020 mahsulü fındık alımını sonlandıracağını açıklamıştır. Dahası mahsulünü satmayan çiftçilerin ürünlerinin önümüzdeki yılbaşına kadar satın alınmayacağı, satın alınsa bile en az 2 lira altına fiyatlandırılacağı ifade edilmektedir. Bu apaçık bir tehdittir. Üreticinin, tüccar kucağına itilmesidir. Her fırsatta ihtiyacı kadar ürünü pazara indirmesi salık verilen çiftçinin mağdur edilmemesi gerekir.”

Açıkça tehdittir

Kara, “Bu noktada TMO’nun fındık sezonunu kapatsa bile yeni dönemde değerinden alım yapmaya devam edeceğini net bir şekilde ifade etmeli, olası bir mağduriyeti önlemelidir. Fındık fiyatlarının artan döviz karşısında eridiği, girdi maliyetlerinin yükseldiği bu dönemde fındık üreticisini tüccarın kucağına atmaya kimsenin hakkı yoktur. Devletimizin bu konuda fındık alanında uzman olan Fiskobirlik’i yeniden değerlendirmesi ve piyasanın ana aktörü konumuna getirmesi ana temennimizdir. Ancak bu olmuyorsa bile en azından fındık üreticimizin tüccarın kucağına atılmasının önüne geçilmelidir”  şeklinde konuştu.

Samimi olun!

Filistin’de yaşanan İsrail terörüne de değinen Kara, “  Filistin’de yaşanan zulmü yansıtan sosyal medya paylaşımları popüler sosyal medya uygulamaları Twitter, Facebook ve İnstagram tarafından silinmiştir. Bununla da kalınmamış pek çok hesap kilitlenmiş, bazı hesaplar da kalıcı olarak kapatılmıştır. Sosyal medya şirketleri konunun kasıt dışı olduğunu, yapay zekanın sık ve benzer paylaşımları spam olarak algılanan paylaşımların ve silindiği ifade edilmiştir. Bu açıklama sizi ikna ettiyse bize de inandırıcı gelmiştir. Nasıl olsa kimse PKK lehine yapılan paylaşımların neden hiçbir zaman silinmediğini, şiddet içeren pek çok paylaşımın halen varlığını koruduğu düşünüldüğünde bu tavrın tesadüfen olduğuna ikna olmak kolay değildir. Cevapsız ve ümitsiz bir çağrı olmasına rağmen yine de sizi samimi olmaya, güçlüden değil haklıdan yana olmaya davet ediyoruz.”

Ülkücü olmak

Sedat Peker’e yönelik eleştiride bulunan Kara, “Sedat Peker tarafından sosyal medya üzerinden video paylaşımları yapılmakta bu paylaşımlar da pek çok kişi tarafından takip edilmektedir. Bu paylaşımlara Milliyetçi Hareket Partisi’nin bakışı nettir. Bir Ülkücü her olaya Ülkücü olarak bakar. Bunu anlamak istemeyenler MHP’yi hiç tanımamış olanlardır.”

Adaba aykırı

Şaban Soytekinoğlu’nun davasını da hatırlatan Kara, “Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun Karasu’daki İsmail Sadi Camii’nde verdiği vaazın ardından başlatılan tartışma yargıya taşınmıştır. Olay kısa süre içinde bölgesel olmaktan çıkmış ulusal bir boyut kazanmıştır. İmkan olsa uluslararası boyuta da taşınacaktır. Yargıya taşınmış konular hakkında görüş belirtmek adabımıza aykırıdır. Ancak şunu da söylemeden edemeyeceğiz: Düşüncenizin doğru olup olmadığını anlamak için yanınızdakilere ve karşınızdakilere bakmanız çoğunca yeterli olur” dedi.

1 Haziran 2021 , Salı Bu haber toplam 424 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU