Günün Tarihi:18 Eylül 2021

Bin yataklı nihayet!


Sağlık Bakanlığı’nın yıllardır yapımını beklediğimiz Bin Yataklı Şehir Hastanesi Projesi’ne 100 Yataklı Acil Durum Hastanesi’ni de eklemesi ile birlikte hızlanan inşaat ihalesi nihayet gerçekleştirildi.

Pazarlık usulü

Sağlık Bakanlığı, işin işine acil durum hastanesinin girmesi ile birlikte ihale sürecini hızlandırma adına kamu ihale kanunun 21. maddesinin b bendini uyguladı. Bu uygulamaya göre firmaları davet eden Bakanlık pazarlık usulü ile inşaatı ihale etti.

2 hastane binası

Bin Yataklı Şehir Hastanesi’nin yanı sıra Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Kampüsü yanına yapılacak 100 Yataklı Acil Durum Hastanesi’nin inşaatlarının yaklaşık 1 milyar 628 milyon 465 bin 608 liraya mal olması beklendiği için ihale bu rakam üzerinde gerçekleşti.

5 firma katıldı

Sözcü Gazetesi’nden Çiğdem Toker’in haberine göre ihaleye 5 firma katıldı. Bu firmalardan Mustafa Ekşi İnş+ATR Yapı’nın ikinci teklifinde verdiği 1.248.061.000 TL’lik fiyatla ihaleyi alması bekleniyor. İhale kesinleşmesi ile firma iki hastanenin yapımına başlayacak.

21/b ihale maddesi  ne diyor?

Kamu İhale Kanunu’nun 21’inci maddesinin birinci fıkrası (b) bendine göre, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” halinde pazarlık usulü ile ihale yapılabilecektir” diyor. İşte; 100 yataklı Acil Durum Hastanesi bu kapsamda olduğu için ihale çabuklaştırıldı.

‘Sakarya’mıza hayırlı olsun

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Bin Yataklı Şehir Hastanesi’nin ihale edildiğini duyurdu.

Yavuz, hastane projesinin 27 Mayıs 2021 tarihinde ihaleye çıktığını belirterek, "Yaklaşık maliyeti 1 milyar 628 milyon 465 bin 608 TL olan hastanemizin ihalesinin inceleme süreci geçer geçmez inşaat çalışmaları başlayacaktır. Sakarya'mıza hayırlı olsun." dedi.

 

 

1 Haziran 2021 , Salı Bu haber toplam 1335 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU