Günün Tarihi:23 Haziran 2021

‘Sözleşmeden vazgeçmiyoruz’


Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu İlçe Kadın Kolları Başkanları ve partililerle birlikte İstanbul Sözleşmesi için basın açıklaması gerçekleştirdi.

İl binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına İl Başkanı Ecevit Keleş ve Parti Meclisi Üyesi Ayça Taşken de destek verdi. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkış kararının toplumsal eşitlik ilkesine ket vurduğunu ifade eden Çeroğlu, “ Ayrıca ülkemizi demokrasi adına da olumsuz etkiler. 10 yıl önce ilk imzacısı olan ülkemizde ne oldu da sözleşme fesih edildi? Avrupa ülkelerinde sözleşmenin 10. Yılı kutlanırken, bizler feshin iptali için alanlarda mücadele ediyoruz. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. İstanbul Sözleşmesinden çıkış kararı, sadece kadınların can güvenliğini tehlikeye atmakla ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine ket vurmakla kalmaz. Ülkemize uluslararası platformlarda demokrasi adına olumsuz etkiler getirebilir” dedi.

 

Tarihi gurur

Çeroğlu, “Çünkü 10 yıl önce meclisten oy birliği ile geçen ve iktidar mensuplarının da sözleşmeyi ‘Tarihi Gurur' diyerek övgü dolu sözlerle anlatırlarken ne oldu da gurur kaynağı olarak gösterilen sözleşmeden vazgeçildi? Hangi siyasi hesap, kadınların hayatından daha değerli hale geldi? İktidar, hangi cemaatler ve tarikatlar nedeniyle kadınları karşısına almayı göze aldı? Her gün bir kız kardeşimiz yakınındaki bir erkek ya da hiç tanımadığı bir kişi tarafından canice öldürülürken, can simidimiz olan ' İstanbul Sözleşmesi' nden Vazgeçmiyoruz, Vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

Karış karış

Çeroğlu, “İktidara geldiğimizde İstanbul Sözleşmesini uygulatarak, kadına yönelik şiddetle nasıl mücadele edileceğini göstereceğiz. Bu süreçte ise haklarımıza yapılan saldırılar karsısında, kız kardeşlerimizle kenetlenerek, eşitlikçi erkeklerle dayanışma içinde olarak dağ gibi duracağız. Genel başkanımız Aylin Nazlıaka ve örgütlerimizle yaşam hak otobüsümüz ile 81 ilimizi karış karış dolaşarak bu hak gaspını anlatacağız. Kadınlar Vardır Ve Kadınlar Her yerdedir” dedi.

3 Haziran 2021 , Perşembe Bu haber toplam 428 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU