Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Esnaflar çözüm istedi


Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu Haziran ayı toplantısına online olarak katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, sorunları dinledi.

Taksilere zam talebi

SESOB Yönetim Kurulu Hasan Alişan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen online toplantıda esnaflar sorunlarını anlatarak çözüm istediğinde bulundu.  Esnaf odalarının başkanları sırasıyla sorunlarını dile getirdiler. İlk olarak konuşan Karasu Şoförler Odası Başkanı Kerim Uyar, “Ticari taksi tarifelerimiz en son 2019’da verildi. 4 TL açılış ve 4 TL kilometre idi. 23 aydır aynı tarife ile devam ediyoruz. Bunlarla ilgili çevre illerde şu kadara açılıyor mazot bu kadar diyemeyiz zira siz de görüyorsunuz. Bu konuda sizden zam talebimiz var. Size bağlı halk otobüslerinde öğrenci indirimi yüzde 25 iken bizde yüzde 50. Bunun indirilmesini talep ediyoruz.”

S plaka kapsamı

Sakarya Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir, “Halk otobüslerinde diğer illerde yüzde 25 iken biz de yüzde 50. Kart konusunda da sorunumuz var. Asgari ücretle geçinen insanlar tam kart ama 8-10 bin TL maaş alan personel indirimli. Bunlardan esnafımız rahatsız. Bundan dolayı esnafımız kart kullanımını istemiyor. Açık öğretim okuyan yaşı büyük insanlar bile öğrenci kimliği kullanıyor. Pandemi nedeniyle 1,5 yıldır yıprandık. Sağolsun belediye başkanımız bin TL destek verdi. Bu dönemde araçlarımızın yenilenmesindeki yeni alımlarda 2 yaş, servis alımlarında 20 yaşa çıkarmamız gerekiyor. 1,5 yılda gördüğümüz zararı 10 yılda toparlayamayız. Ayrıca S Plaka arama şartının kapsamı genişlesin. Korsan yüzünden çalışamıyoruz” dedi.

ÇTV’ler alınmasın

Kaynarca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Yazgan, “Faaliyetleri durdurulan ve faaliyette bulunamayan işletmelerin reklam ve ÇTV alınmaz deniyor Resmi Gazetede. Esnaf ve Sanatkarımızın ilan ve ÇTV’nin alınmamasını talep ediyoruz. Büyükşehir kapsamına giren ilçelerde tabela vergisi ödemek isteyen esnaflar merkeze geliyor. İlçelerde SASKİ ödeme noktalarında ödensin istiyoruz” dedi.

Belediye kira almasın

Sakarya Seyyar Giyim ve Eşya Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe, “Belediyeden kiralık olan işyerlerinde faaliyeti durdurulan esnaftan kira alınmaması ve faaliyeti azalan esnaftan yüzde 50 kira alınmasını talep ediyoruz” dedi.

Ulaşım kartları

Pamukova Şoförler Odası Başkanı Rıdvan Şahin, “Kart sistemi ilçelere yetki verilirse bu yaygınlaşmasından dolayı ilçelerde de bir  yetkili olması gerekiyor. Arabalara kart ile binilecek para yok deniyor. Bu konuda belediye başkanımızdan yardım bekliyoruz” dedi.

Hat kiraları ödenmiyor

Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şakir Feridun Canbaz, “Esnafın durumu sıkıntılı. Bu süreçte hat kiralarını ödeyemiyoruz. Hiç değilse bu sene hat kiralarımız affedilse. Yarı yarıya çalışıyoruz. Hakikaten zor durumdayız. Daha önce Ali İhsan Yavuz vekilimize de söyledik şoförlerimizin aşılanma sürecine geçilmesini istiyoruz zira biz vatandaşlarımızla sürekli iç içeyiz. Taksilerle ilgili hakikaten 23 aydır zam yapılmadı. Önümüzdeki UKOME’de bunun görüşülmesini talep ediyoruz” dedi.

Umudumuz kalmadı

Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban, “2020’de 543 esnafa kredi dağıttık. 2021’de ilk 5 ayda 195 esnafa kredi dağıttık. Aradaki farkı görüyoruz. Bu rakamlar bize şunu anlatıyor. Birinci düşünce esnafın krediye ihtiyacı kalmadı. Bunu düşünmek mantık dışı. İkincisi esnafın umudu kalmadı. İşyerime mal alayım umudu kalmadı. Bu son derece üzüyor bizi. Esnaflarımızın yapılandırma yapan kurumlara 3-4 tane borcu var. Kredi geri ödenmesi Temmuz’a kadar ertelendi ama Temmuz’dan sonra ödenecek. Yapılandırma, Belediyeye her yere esnafın borcu var. Kooperatifler olarak taşın altına elimizi sokalım ve 4-5 yere borç ödemektense tek kooperatife borcu olsun. Bunu nasıl yaparız bilmiyorum ama yapılandırma maalesef çözüm olmayacak” dedi.

Çay ve şeker istediler

Sakarya Kahveciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Altay, “14 aydır biz kapalıyız. Şu an kahveler açıldı ama çoğu işletme açılmadı zira çay ocağı gibi çalışamıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız 1000 TL su vermişti teşekkür ederiz. Biz kendilerinden 50 kilogram çay ve 50 kilogram şeker talep ediyoruz” dedi.

Geyve meydanı

Geyve Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aykut, “Geyve Meydanı yapıldı. Bu proje yapılırken köy arabalarının nereden kalkacağı belli değil. Bu konuda başkanımızdan yardım istiyoruz” dedi.

Satış ofisleri kapansın  

Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Levent Büyükdemir, “Belediye tarafından faaliyet gösteren Süt 54, Bal 54, Et 54 ve ÇAYKUR Standı ve benzeri işyerlerinin en azından pandemi döneminde kapalı kalmasını istiyoruz” dedi.  Sakarya Besiciler Esnaf Odası Halit Karaduman, “Sokak köpeklerinin toplanmasını istiyoruz. Sokak köpekleri çiftliğime girdi ve 20 gebe koyunum telef edildi” dedi.

Randevu talep ediyoruz

Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Gürkaş, “Büyükşehir Belediyesinden randevu talep etmiştik. Bazı üyeler ve vatandaşlarımızın mağdudiyetinden dolayı Büyükşehir ile ortak çalışma yapmak istemiştik. Randevu talebimize olumsuz olunca iptal ettik. Sizlerden randevu talep ediyoruz.

Ağanın eli tutulmaz

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turhan Salihoğlu, “Tarımsal ve üretime dayalı faaliyetleriniz var. Şahsım olarak tekelleşmeye karşı bayrak açmadır ve hoşuma gidiyor. Eskiden devlet bu işleri yapmamalı diyordu ve bu işler bir takım kuruluşların elindeydi. Siz başarılı olunca başkanım bu işleri bırakalım diyeceklerdir yanınızdakiler. Bırakırsanız yanlış olur. Halka sahip çıkmak, üreticiye sahip çıkmaktır. Yaptığınız ürünleri iskonto ile esnafa verirseniz biz de sizin mallarınızı satarız. Fısıltı gazetelerinden duyuyoruz Ekrem Yüce esnafa kişi başı 10 bin TL verilecek diyorlar ağanın eli tutulmaz. Verdiğimiz 1000 TL su parasını çoğu esnaf alamadı. Bir takım aksaklıklar oldu. Üyelerimizin ciddi desteğe ihtiyacı var” dedi.

Müjdeyi bekliyoruz

Sakarya Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haluk Hacıoğlu, “Erenler Çıraklık Eğitim Okulu’nun bahçesi ve yolu için Ocak ayında ricacı olduk. Başkanımız 31 Mayıs itibariyle orayı asfaltladı. İyi ki varsınız başkanım. Patates Hali’nin yılların atıl olan yeri olan Hali çevre düzenlemesini yaptınız teşekkürler. Sloganı söylemeliyim Gündüz Gece Ekrem Yüce diyorum. İnşallah esnafımıza da güzel bir müjde verir” dedi.

Hibe ve destek

Akyazı Manifatura Kavafiyeciler Ayakkabıcılar Konfeksiyon ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı İsmet Öztürk, “Başkanımızın desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Esnafımızın devletimizin hibe ve destek sürecinde bazı mağduriyetler yaşadı. Ancak muhasebeciler Nace kodlarını hatalı yazdığı için destek alamadı. Nace kodlarına uymayanlar için başkanımızdan destek istiyoruz” dedi. Sakarya Demirciler ve Tornacılar Odası Başkanı Bahattin Kılıç’ta, “Sanayilerimizi müştereken gezmesini talep ediyorum. Kendilerini misafir etmek istiyoruz”

Üretim makamıyız

Esnaf ve sanatkarların sorunları ve çözüm önerilerini tek tek dinleyerek cevaplayan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, toplantıdan son derece memnun olduğunu ifade etti.  Küresel salgının etkilerini en aza indirmek amacıyla özveriyle hareket ettiklerini dile getiren Başkan Ekrem Yüce, “Mazeret makamı değil, üretim makamıyız. Sorunlara çözüm üretmek adına tüm imkânlarımızı seferber etmiş durumdayız. Esnaf ve sanatkârlarımızın taleplerini aldık.  Toplantı vesilesiyle tekrar konuşma fırsatı bulduk. Esnaflarımız için ne yapabileceğimizi tekrar değerlendireceğiz. İnşallah hep birlikte bu zorlu günleri geride bırakacağız” dedi.

23 milyonluk destek

Pandemi sürecinde esnaflara ve vatandaşlara yönelik 23 milyon TL’lik destek sunduklarını ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Özel halk otobüsü, minibüs, olmuş taksi gibi 2 bin toplu taşıma esnafımıza toplamda 2 milyon liraya ulaşan bin lira tutarında mazot desteği sağladık. Faaliyetlerini durduran ve SESOB’a kayıtlı 6 bin esnafımızın 6 milyona ulaşan su faturasını ödedik. Yine işletmelerin faaliyetlerini durdurdukları ya da ara verdikleri dönemlerde toplam 2 milyon lirayı bulan yıllık İlan ve Reklam Vergisi ile Çevre Temizlik Vergisini almadık” dedi.

Vergi ödemeleri

Başkan Yüce, “Kurumumuzun ve bağlı birimlerimizin mülkiyetinde veya tasarrufunda olan taşınmazların satış, ecri misil ve kira bedelleri 3 ay süreyle ertelendi. Kurumumuzun kiracısı olan işletmelerin faaliyetlerine ara verdikleri dönemlere ait kira bedelleri alınmadı. Faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan işyerlerinin salgının yoğunlaştığı 2020 yılı Nisan-Mayıs-Haziran aylarına ait su tüketim bedelleri 2020 Temmuz ayına, kurumumuzdan izin ya da ruhsat almak veya hat kiralamak suretiyle çalışan gerçek ve tüzel kişilerin ruhsat, izin ve hat kirası borçları faizsiz olarak 3 ay ertelendi” ifadelerini kullandı.

Sosyal yardımlar

Pandemi sürecinde sosyal destek çalışmalarının da hız kazandığını dile getiren Başkan Yüce, “İhtiyaç sahibi hemşerilerimiz için hazırlanan erzak kolisi desteğimiz devam ediyor. İhtiyaç sahibi hemşerilerimizin ihtiyaçlarını temin edebilmeleri için içerisinde en kaliteli ürünlerin bulunduğu Sosyal Marketimizi açtık. Yine Sosyal Sevgi Mağazasında en kaliteli kıyafetleri hemşerilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz.”

15 milyon maske dağıttık

Pandemi ile birlikte maske ve dezenfektan üretimine hemen başladıklarını ifade eden Yüce, “Hemşerilerimizin maske ve dezenfektan ihtiyacını karşılayabilmek için salgının en başında bir maske üretim atölyesi kurduk. Ekipmanlarımızı ve kumaşları tedarik ettik. Kendi çalışma arkadaşlarımızla maske üretimine ve dağıtımına başladık. İçerisinde 20 maske ve dezenfektan bulunan salgın destek paketleri şehrimizin tamamına yani 430 bin haneye, iş yerlerine ve toplu taşıma araçlarına dağıtılmıştır. Böylece 15 milyon maskeyi dağıtmış olduk. Maske dışında şehrimizin ortak kullanım alanlarına termal kameralar, dezenfektan deskleri ve tünelleri kurduk.”

Canlı söyleşi

Toplantının sonunda Sakarya Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca, esnaf ve sanatkara yönelik açıklanan hibeler konusunda bilgiler verdi.  Toplantının ikinci bölümünde SESOB, Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğinde, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prf. Dr. Ahmet GÖKBEL tarafından Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğünün Resmî Youtube kanalı üzerinden canlı olarak Ahi Evran ve Ahilik Konulu söyleşi yapıldı.

 

5 Haziran 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 485 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU