Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Altın burunlu köpekler


AFAD Başkanlığı tarafından Köpekli Arama Timleri sınavları yapma yetkisi 2 yıllığına Sakarya AFAD İl Müdürlüğü’ne verildi. Bu kapsamda afetlerde görev alacak altın burunlu köpekler Sakarya’da girecekleri sınavlarda sertifika alarak seçilecek.

2 yıl boyunca eğitim

Gelişmiş koku alma yetenekleri sayesinde heyelan, deprem ve sel gibi olası afet durumlarında ekiplerin adeta gözü kulağı olan ve henüz 6 aylıkken birbirinden zorlu 2 yıllık eğitim sürecinden geçirilen K9 arama kurtarma köpekleri, Sakarya AFAD İl Müdürlüğü’nde yapılacak sınavlar ile sertifikalarını almaya hak kazanacak. 2021-2022 yıllarında yapılacak ‘Köpekli Arama Timleri’ sınavları,  Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu başkanlığında oluşturulan komisyon tarafından gerçekleştirilecek.

 

Komisyon toplandı

İlk komisyon toplantısı ise Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nde Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş,  Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Ankara AFAD İl Müdürlüğü, Samsun AFAD İl Müdürlüğü, İstanbul AFAD İl Müdürlüğü, Afyon AFAD İl Müdürlüğü, Bursa AFAD İl Müdürlüğü ve Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden olan komisyon üyeleri katıldı.

 

Eğitmen ve köpek

Üç gün sürecek toplantıda sınav süreci, ilgili işlemlerin nasıl yürütüleceğiyle ilgili konular ele alındı. Ekim ayı içerisinde yapılması planlanan ulusal köpekli arama timleri sınavı sonucunda başarı sağlayan köpek ve eğitmenlerine sertifika verilerek olası afet ve acil durumlarda sahada görev alabilmelerine olanak sağlanacak. Sınavın temel amacının olası afetlerde, tüm arama köpeklerinin aynı standartlarda ve aynı verimlilikte çalışabileceğini belgelemek, bu alanda uluslararası kabul edilmiş standartlarda kapasiteye ulaşılması olduğu belirtildi.

 

9 Haziran 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 308 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU