Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Çevreciler ödüllerini aldı


5-11 Haziran Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen Dünya Çevre Günü temalı “İlkokullararası Resim Yarışması’nda dereceye giren öğrencilerin ödül töreni Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (SATSO) gerçekleştirildi.

Geniş katılım

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ödül Töreni’ne, Sakarya Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nedim Arsal, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Toyota Türkiye Otomotiv Sanayi A.Ş. Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Necdet Şentürk, Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Özden, SATSO Çevre Komisyonu Başkanı Tuncer Acan ve Komisyon üyeleri ve il protokolü iştirak etti.

Çevre bilinci

Programın ev sahipliğini üstlenen Başkanı Akgün Altuğ, açılış konuşmasında çevre bilincinin çok küçük yaşlardan itibaren oluşturulması gerektiğine vurgu yaparak şunları dile getirdi: “Bizden sonra gelecek olan nesillere, kaynakları tükenmiş, yaşam şartları zorlaşmış bir dünya bırakamayız. Bu yüzden çevre bilincine sahip olmak, çevreyi kirletmeyen bir düzen tesis etmek ve sürdürülebilirliğini mümkün kılmak, toplumlar ve bireyler için kutsal bir vatandaşlık görevi olmalıdır. Bunun için de özellikle çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirmeliyiz. Nasıl insanlar yetiştirdiğimiz, nasıl bir gelecek beklediğimizle alakalıdır. Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız” dedi.

Müsilaj sorunu

Altuğ, “Bugün bir araya gelmemize vesile olan bu ödül töreni bu anlamda büyük önem taşıyor. Aşağı salondaki sergi bize küçük zihinlerin dünyaya bakışı ve çevreyle ilgili fikirlerini anlatması açısından yol gösteriyor. Bugünün dünyasına onların penceresinden bakarak neyi nasıl yapmamız gerektiğini de öğreniyoruz. Son günlerde gündemde olan, Marmara Denizi "deniz salyası" meselesi de insan eliyle doğanın zarar görmesine bir örnektir. Marmara, derinleri ve yüzeyinde ortaya çıkan bu müsilajla boğuşuyor. Marmara denizi bizim akvaryumumuz. İçinde yaşayan canlıların ölümüne neden olan bu olay, bizlere çevre kirliliğinin geldiği noktayı göstermektedir” diye konuştu.

Yaşam hakkı

Altuğ şöyle devam etti; “Bu dünya sadece insan oğlunun değil, bu yüzden diğer canlıların yaşama hakkını da gözetmeliyiz. Biz de SATSO olarak, çevre ve sanayinin birbirine zıt iki kavram olmadığını yaptığı faaliyetlerle ortaya koyan bir odayız. Sanayinin çevreye zarar verdiği gibi bir anlayışın egemen olduğu ortamda bunun böyle olmadığını çevre komisyonu kurarak, çevre ödülleri vererek, çevre dostu sanayileşmeyi destekleyerek hem sanayicimize, hem de ülkemize örnek olmaya gayret ediyoruz. Bugün ki törenimiz de yeni nesillerimize öncülük etmek anlamında bizleri mutlu etti. Bu vesile ile ödül alan öğrencilerimizi, bu konuda hassasiyetle çalışan çevre komisyonumuzu tebrik ediyor, işbirlikleri ile bizleri onurlandıran çevre ve şehircilik il müdürlüğümüz ve Toyota fabrikamıza teşekkür ediyorum”.

Cennet gibi memleket

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Necdet Şentürk, “Cennet gibi diyebileceğimiz bir memleketimiz, şehrimiz var. Hepimiz çocukluğumuzda bu ortamlarda büyüdük ve bunlardan yararlandık bizden önceki atalarımıza şükran borçluyuz. Asıl önemli olan bunu sürdürmektir, çünkü endüstrileşiyoruz, gelişiyoruz ve çevre ile ilişkimiz çok daha kompleks hale geldi. Çevreyi korumak en öncelikli çalışmamız olmalı. Bu konuda sorumluluk sahibi herkesin emek sarf etmesi gerekiyor” dedi.

Çocuklar koruyacak

Fabrikada otomotiv üretim teknolojisinde çevre açısından gerekli dünyada en modern hangi teknoloji var ise uyguladıklarını belirten Şentürk, “Yenilenebilir enerji kullanıyoruz. Otomotiv üretimi kendi başına ciddi bir su kullanıyor onu minimalize etmeye çalışıyoruz. O suyu aşamalı olarak tekrar kullanabilecek duruma getiriyoruz. Fabrikadaki atıkları ayrıştırıyoruz. Ancak yeterli değil herkesin bu konuda sorumluluk alması gerekiyor. Çocuklarımızın da eğitiminde bu konunun öncelikli hale geliyor olması ve resimlerine güzel yansıması çok gurur verici. İnşallah onlar bu çevreyi bizlerden daha iyi koruyacaklar ve bu cennet ülkeyi geleceğe taşıyacaklar. Çocuklarımıza tek bir şey söyleyeceğim bisikletlerinize bolca binin ancak güvenle binin” dedi.

Çevre bilinci

Sakarya Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, birey olmanın kendine değer vermenin sonuçlarından birinin de çevre bilincine sahip olmak olduğunu ifade ederek, “Her şey ilk önce kendini sevmekten geçiyor. Bizler birey olmayı unuttuk. Daha çok daha fazla anlayışı ile tüketir olduk. Ne zaman ki insanoğlu kendi günlük tüketiminden fazlasını istemeye başladığında çevre sorunları da ortaya çıktı. Her tüketimin doğaya bir atık salgılaması söz konusu. Daha fazla tüketme arzusu oluştuğunda bu denge bozuluyor. Toyota’ya da çevreye duyarlı bir şekilde çalışıp örnek olduğu için ve salgın döneminde örnek olabilecek şekilde tedbirleri alıp titiz bir şekilde uyguladığı için teşekkür ediyorum. Dereceye giren girmeyen tüm çocukları tebrik ediyorum. Çocukları hırsla değil  saflıkla temizlikle yetiştirmeliyiz. Yarışalım ama daha iyi insan olmak için yarışalım. İnşallah atıksız bir saflıkta ama her şeyden önce bir gönül bırakırız gelecek nesle. Hepimiz bu dünyayı ödünç aldık. Tertemiz, güvenli ve sağlıklı bir dünya bırakalım” dedi.

Hediyeler verildi

5 Haziran 2021 Tarihinde başlatılan Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber yürütülen Sakarya’daki ilkokul öğrencileri arasında dünya çevre günü konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edilirken, Çevre Haftası etkinliklerine destek veren kurumlara da plaket verildi.

*İl genelinde 3. olan Osmanbey İlkokulu 1/F sınıfı öğrencisi Elif İkra Kefli’ye hediyesini Toyota A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Necdet Şentürk’ten aldı.

* 17 Ağustos İlkokulu 3/A sınıfı öğrencisi Zehra Çakır’a hediyesini SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ takdim etti.

*Yarışmada 1. olan 17 Ağustos İlkokulu 2/E sınıfı öğrencisi Zeynep Yağmur Çiftçi’ye hediyesini Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu takdim etti.

*İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’a Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nedim Arsal plaket verdi.

*İl Emniyet Müdür Yardımcısı Tansu Yıldırım’a plaketini Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Ali Demirel takdim etti.

*SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ ve Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ’ye, plaketlerini Sakarya Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu takdim etti.

 

9 Haziran 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 196 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU