Günün Tarihi:23 Haziran 2021

‘Esnaf tedirgin’


Kredi kullanan esnaf sayısında geçtiğimiz yıla oranla büyük düşüş olduğunu söyleyen Adapazarı Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban, “Geçen yıl aynı dönemde 543 esnaf kredi kullanırken bu sene bu rakam 197’de kaldı. Esnaf önünü göremediği için kredi kullanmakta tedirgin” dedi.

Önlerini göremiyorlar

Pandeminin olumsuz etkilerini en fazla hisseden kesimin esnaflar olduğunu söyleyen Başkan Balaban, dağıtılan kredi rakamlarında da büyük bir düşüş olduğunu dile getirdi. Uzun süre kapalı kalan dükkanlarını açan esnafların önlerini göremedikleri gerekçesi ile tedirginlik yaşadıklarını ve kredi kullanmaktan çekindiklerini dile getiren Balaban, “ Geçtiğimiz yılın ilk 5 ayında 543 esnafımıza 52 milyon lira kredi verdik. 2021 yılının ilk beş ayında ise bu rakamlar yarıdan fazla düşerken 197 esnafımıza 24 milyon lira kredi kullandırabildik” dedi.

Esnafın yanındayız

Yeni normalleşme dönemi ile birlikte esnafın rahat bir nefes almasını umduklarını ifade eden Balaban, “Umarım artık normale döneriz. Esnaflarımızın tedirginliği geçer ve piyasa yeniden hareketlenir. Biz dükkanına mal almak isteyen işlerini büyütme düşüncesi olan tüm esnaflarımızın yanındayız. Kredi kullanmak isteyenleri her zaman kooperatifimize bekliyoruz” dedi.

Faizler arttı

Faiz oranlarında artış olduğunu da sözlerine ekleyen Balaban, “8,5 olan faiz oranlarımız enflasyonla birlikte yüzde 9,5’e yükseldi. Biz de yükselmesini istemiyoruz ancak elimizden bir şey gelmiyor. Yine de bankaların yüksek faizlerine oranla avantajlı durumdayız ve esnaflarımıza destek için her zaman hazırız” diye konuştu. 

9 Haziran 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 343 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU