Günün Tarihi:23 Haziran 2021

SAMATO’da nitelikli personel yetişecek


İşletmelere iş garantili ve nitelikli insan kaynakları yetiştirmeyi amaçlayan SAMATO (Sakarya Makina Topluluğu) Kariyer Merkezi projesinin protokolü imzalandı.

Törene katılım 

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sinan Serdar Özkan, Prof. Dr. Ali Fuat Boz, Teknoloji, Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Çalışkan, Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAYEM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Barış Boru, Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, SAMİB Genel Sekreteri Ali Uğur Musaak, DOMİOSB Bölge Müdürü Dr. Ersan Şentürk ve Müdür Yardımcısı Ehliman Yazıcı’nın da hazır bulunduğu imza protokolü Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ) kampüsünde imzalandı.

 

İş tecrübesi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) başkanı Günay Güneş ve DOMİOSB başkanı Turgay Çelik tarafından imzalanan protokol kapsamında SAMATO Kariyer Merkezi’nde firmaların aradığı nitelikte iş tecrübesi kazandırılmış personeller yetiştirilecek. 

 

Uygulamalı olarak

Kaynak, elektrik-elektronik, CNC kullanımı, hidrolik ve pnömatik sistemler, dış ticaret, muhasebe ve pazarlama olmak üzere ihtiyaç duyulan başlıklarda planlanan eğitimler SAMİB hizmet binasında oluşturulan sınıfta, Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin laboratuarları ile işletmelerin üretim departmanlarında uygulamalı olarak verilecek.  Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Kurucu Başkanı Metin Kar’ın kurucusu olduğu SAMATO Kariyer Merkezi’nde verilmeye başlanan eğitimler, sanayiden gelen taleplere göre çeşitlendirilecek ve sürekli olacak.

 

Beceri kazanma

İmza protokolünde konuşan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SAMİB ile uzun zamandır birlikte ortak çalışmalar yaptıklarını belirterek, üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneği olan bu proje ile iş dünyasına nitelikli insan kazandırılacağını söyledi. Bu projeyi ortak fikirlerin konuşulmasıyla ortaya çıkan bir sonuç olarak değerlendirdiklerini de dile getiren Sarıbıyık, “SAMİB’in tüm üyelerine teşekkür ediyorum. Bizim üniversite olarak, uygulama becerisine sahip nitelikli insan yetiştirme misyonumuza verdikleri desteği çok değerli buluyorum. Bu proje aslında diğer sivil toplum kuruluşlarına ve sektörlere de bir çığır açacağı gibi, ülkenin de kazanacağı bir model olacak.” şeklinde konuştu.

 

Verimli bir proje

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ise imza protokolünden sonra yaptığı açıklamada, SAMATO Kariyer Merkezi projesinin, üniversite-sanayi işbirliğinin sahada uygulanması ve kısa sürede yüksek değerde sonuç veren verimli bir proje olduğunu söyledi.

“Üniversitemiz, hocalarımızla ve laboratuarlarımızla bu projeye destek verecek. Sakarya Üniversitesi olarak sanayi işbirliğine büyük önem veriyoruz. Sakarya Makina İmalatçıları Birliği’nin öncülüğünde başlatılan bu projeye Sakarya Üniversitesi olarak biz de destek veriyoruz. Bu desteğimizi imzaladığımız protokol ile realize etmiş olduk” dedi.

 

Geleceği şekillendirecek

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) Başkanı ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) yönetim kurulu üyesi Günay Güneş, meslek liseleri, meslek yüksek okulları ve fakültelerde daha ziyade teorik eğitimler verildiğini ifade ederek, “Ancak işletmelerimizin daha fazla ve farklı beklentileri var. Yeni mezunlarımızın tecrübe kazanmaları ve işletmelere adaptasyon süreci 1 yılı buluyor. SAMATO Kariyer Merkezi’nde konsantre eğitimler ve konsantre bilgilendirmelerle hap niteliğinde eğitimden geçen arkadaşlarımız adaptasyon süreçlerini sorunsuz çözmüş ve tecrübe kazanmış olarak işletmelerde çalışmaya başlayacaklar. Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, İŞKUR ve Teknokentler gibi kurumlarımızın da paydaşlarımız arasında yer aldığı bu projemizle işletmelerin geleceğini şekillendirecek nitelikli kadrolar hazırlıyoruz” dedi.  

 

Yetişmiş iş gücü

Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (DOMİOSB) Başkanı ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyesi Turgay Çelik ise, ilk etapta DOMİOSB’deki firmaların ihtiyaç duyacağı yetişmiş iş gücünü karşılamak amacıyla atılan bu adımın bugün önemli bir projeye dönüştüğünü belirterek SAMATO Kariyer Merkezi’nin zamanla diğer organize sanayi bölgelerindeki işletmelerin de nitelikli insan kaynakları ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi.

 

Gençlere imkan

Çelik bu projenin aynı zamanda işbirliği kültürünün güzel bir örneği olduğuna da dikkat çekerek, “Meslek lisesi veya üniversite öğrencilerimiz mezun olduktan sonra ciddi bir iş bulma sıkıntısı yaşıyor. Diğer taraftan işletmelerimiz de başta hidrolik-pnömatik, elektrik-elektronik ve kaynakçı olmak üzere CNC operatörlüğü gibi birçok başlıkta kendini yetiştirmiş tecrübeli insan arıyor. Bizim de amacımız SAMATO Kariyer Merkezi’nde, verilecek kısa eğitimlerle tecrübe ve nitelik kazandırarak iş sıkıntısı yaşayan gençlerimizi işe hazır hale getirmek. Ayrıca DOMİOSB’de yatırım yapacak firmaların da nitelikli, yetişmiş ve tecrübeli insanlara ihtiyacı olacak. Bu nedenle bu projemizi daha da geliştirerek DOMİOSB alanı içerisinde kurmayı planladığımız eğitim kampüsü ile sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Önemli misyon

SAMİB Kurucu Başkanı / Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve SAMATO Kariyer Merkezi proje kurucusu ve lideri Metin Kar ise, SAMATO Kariyer Merkezi projesinin makine sektörünün haricinde diğer sektörler için de önemli bir misyon üstlendiğini söyledi.

 

Hızlandırılmış eğitim

Türkiye’nin her alanda gelişebilmesinin ancak yetişmiş zengin insan kaynağı ile mümkün olacağını da dile getiren Kar, “Makine sektöründe deneyimli personel bulmakta zorlanınca kendi personelimizi yetiştirmek üzere harekete geçtik ve SAMATO Kariyer Merkezini kurduk. SAMATO Kariyer Merkezi’nde öğretmenlerimiz, üniversite hocalarımız ile işletmelerimizin yönetici ve uzmanları tarafından meslek liseleri veya üniversitelerimizin değişik bölümlerinden mezun olan öğrencilerimize iş tecrübesi ve iş ortamına adaptasyon kazandırmak amacıyla hızlandırılmış eğitimler veriyoruz” dedi.

 

18 dönüm yer

Kar, “Sadece SAMİB üyesi firmaların ihtiyaçları için değil organize sanayi bölgelerindeki diğer firmaların da bu alandaki ihtiyaçlarına da cevap vereceğiz. Dolayısıyla bu proje sürekli tekrarlanan ve sürekli yaşayan bir okul projesi olacak. Bu projemizi daha da büyüteceğiz. SAMATO Kariyer Merkezi için DOMİOSB alanı içerisinde şimdilik 18 dönüm yer ayırdık. Kısa süre içerisinde çok daha büyüteceğimiz bu alanı içerisinde meslek lisesi, üniversite, Teknokent ve Ar-Ge merkezlerinden oluşan SAMATO eğitim kampüsüne dönüştüreceğiz. Bizim yetişmiş beyinlere ihtiyacımız var. Burada düşünen, araştıran, proje üreten beyin takımı yetiştireceğiz” dedi. 

10 Haziran 2021 , Perşembe Bu haber toplam 187 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU