‘Sağlıkçılara şiddet durmuyor’11 Haziran 2021, Cuma

31 saldırgan

Kovid-19 enfeksiyonuna bağlı vakalarının tavan yaptığı, bu nedenle de 17 günü kapanma süreciyle geçen Mayıs ayında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet durmadı. Sağlık birimlerinde ay boyunca yaşanan 22 şiddet vakasında, 42 sağlık çalışanı mağdur oldu.  Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sağlık-Sen Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez, “31 saldırganın rol aldığı bu şiddet olaylarının, genel anlamda tüm sağlık çalışanları üzerindeki psikososyal etkisini rakamlarla ortaya koymak ise ne yazık ki mümkün değil! Her ay tanık olduğumuz bu tablo, özelde sağlık çalışanlarının kanayan yarası gibi gözükse de aslında tüm toplumu ilgilendirmektedir” dedi.

 

Şiddet yaşanmadan

Sağlık çalışanlarının toplumun şifa kaynağı olduğunu vurgulayan Sönmez, “Kaynağa yönelik bir tehdit tüm bireylerin, tüm toplumun tehdidi anlamına gelmektedir. Sağlık çalışanlarına şiddet bu denli can yakıcı ve kapsayıcı iken, mücadelenin de aynı oranda kuşatıcı ve istikrarlı olması zorunluluktur. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere siyasi irade, bu zorunluluğun gereklerini yapmakla yükümlüdür. Nihai hedef, şiddetin yaşanmadan önüne geçilmesi olmalıdır. Yani enerji sarfiyatı şiddetin sebeplerine kanalize edilmelidir” dedi.

 

Psikolojik destek

Sağlık çalışanlarına yönelik tehdit konusunda önerilerini sıralayan Başkan Sönmez, “Bu kapsamda sağlık hizmetlerinin sunulduğu tesis ve ortamlardaki; Fiziki ortam ve önlemlerin gözden geçirilmesinden,  Önleyici kolluk hizmetlerine,  Tesislerde iş akışının düzenlenmesinden İş ve işleyiş hakkında bilgi ve iletişim kanallarının yeniden düzenlenmesine, Olay sonrası hukuki takip süreçlerinden, Mağdurlara psikososyal destek verilmesine kadar pek çok hususta ciddi adımlar atılmalıdır” dedi.

 

Beklenmedik anda

Vakaların 17’si hastanelerde, 2'si ASM’lerde, 3’ü sahada meydana geldiğini vurgulayan Sönmez, "12 doktor, 11 hemşire, 8 ATT, 7 sağlık çalışanı, 4 güvenlik görevlisi bu ay şiddet mağduru oldu. Şiddet, doktor – hemşire, tekniker - güvenlik görevlisi ayrımı yapmadığı gibi yine cinsiyet ayrımı da yapmadı. Olaylarda 16’sı kadın, 26’sı ise erkek olmak üzere 42 sağlık çalışanı mağdur oldu.  Mücadeleleriyle koronavirüsü bile alt eden sağlık çalışanları, ne yazık ki şiddet meselesiyle baş etmekten acizler. Çünkü şiddet sağlık çalışanlarını en beklemedikleri anda yakalıyor. Elbirliği ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkün. Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Yeter ki istensin ve gereken hassasiyet gösterilsin” dedi.

Bu haber toplam 1843 defa okundu.