Günün Tarihi:1 Ağustos 2021

‘Sorunların yüzde 90’ı çözüldü’


AK Parti İl Başkanlığının düzenlediği toplantıda konuşan Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Seçimlere giderken, Sakarya’nın beklentileri olan tüm sorunların tam yüzde 90’ının en az bugün çözüme kavuşturulmuş olduğunu gördük. Kalan yüzde 10’luk kısmın ise çok kısa sürede çözüme kavuşacak” dedi.

Toplantı düzenlendi

AK Parti İl Başkanlığı dün genel seçimin üzerinden geçen üç yılın ve Sakarya’ya yapılan yatırımların değerlendirildiği bir basın toplantısı düzenledi. Sen Otel’de düzenlenen ve İl Başkanı Yunus Tever ev sahipliği yaptığı toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek, Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu ile İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Turan ve İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Çalışkan katıldı.

 

Sunum yaptı

Toplantıda 3 yıllık süreci değerlendiren ve bir sunum gerçekleştiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz,  “3 yıl önce Sakarya’nın temel sorunları ve beklentileri nelerdi başlığını attık. Aslında kastımız şuydu; 2018 milletvekili seçimlerine girerken Sakarya’da temel sorunlar ve beklentiler neydi onları bir cevaplamak istedik. Biz bunları 7 başlık altında inceledik. Seçimlere giderken, Sakarya’nın beklentileri olan tüm sorunların tam yüzde 90’ının en az bugün çözüme kavuşturulmuş olduğunu gördük. Kalan yüzde 10’luk kısmın ise çok kısa sürede çözüme kavuşacak. Bundan sonra yeni hedeflerimiz olacak” dedi.

 

Bin yataklı hastane

Basın mensuplarının bu yatırımların gerçekleşmesinde büyük payı olduğunu ifade eden ve sunumunu sürdüren Yavuz, “Bin yataklı şehir hastanesi 1 milyar 248 milyon TL'ye ihale edildi. Bütün sağlık hizmetlerinin karşılandığı bir kampüse inşallah kavuşmuş olacağız. Son üç yılda en fazla efor sarf ettiğimiz projedir bin yataklı şehir hastanesi. Ergun Atalay abimizin de büyük emeği var kendisine teşekkür ediyorum. Bu arada yeri ile ilgili bir sorun yok, yeri baştan beri belli. Yeri, projesi ve ihalesi de belli Alandüzü’dür” dedi.

 

Önemli proje

Yavuz, “Yatak kapasitesi bin 471’e kadar çıkacak. Sadece acil servis 70 müşahede yatağı ve 13 poliklinik ile hasta kabulü yapacak. Sakarya’daki hastanelerimizin toplam yatak sayısı artmış hali ile bin 300’dür. Nasıl önemli bir hizmet olduğunu görüyorsunuz bu hastanenin. Hastanede Ambulans helikopterlerinin iniş ve kalkışı için ‘Heliport’ inşa edilecek. Şehir hastanesi bünyesinde 448 yataklı genel hastane, 118 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi, 121 yataklı onkoloji hastanesi, 68 yatak kalp ve damar cerrahi olmak üzere 4 hastaneden oluşuyor. Her branştan 300 poliklinikte hasta kabulü yapılacak.” şeklinde konuştu.

 

Büyük yatırımlar

Yavuz, “ Biz bütün eski hastanelerimizi yıktık. Tek istisna kadın doğum hastanesidir. Yıkılan hastanelerimiz restore edilebilecek şekilde olsaydı yeni yapılanlarla birlikte Türkiye’nin bir numarası olurduk ama hepsini yıkmak zorunda kaldık. Sakarya’da bugüne kadar 1 milyar 96 milyon lira sağlık yatırımı yaptık. Sadece bin yataklı hastanenin ihale bedeli de 1 milyar 248 milyon. Bu yatırımın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor” dedi.

 

Sayılar arttı

Sağlıkta insan gücünün gelişimini de anlatan Yavuz, “ 2002 yılında Sakarya’da bu anlamda sağlıkta, tıpta bir tane katkı sağlayan profesör yokken bugün hamdolsun 53 tane var; doçenti ve diğer akademisyenler var. 2 bin 909 sayısı 8 bin 273’e çıkmış. 2002’de 996’ydı yatak sayısı, 2021’de 2 bin 231 kamu, özel dahil. Yüzde 233 artmış. Yoğun bakım sayısı ise 2002’de 32 iken 2021’de 400. Yüzde bin 250 artmış” diye konuştu.

 

Adliye binası

Yeni adliye binası hakkında da konuşan Yavuz, “ Yeni adliye binamızın yeri belli Camili’de inşa edilecek. 36 dönümlük arazi üzerinde yapılacak. Yatırım bedeli ise 490 milyon lira. Yapım ihalesin önümüzdeki birkaç ay içinde yapılacak. Yeni adliye binası içinde çocuk, kadın, yaşlı ve engelli gruplar için adli görüşme ve gözlem odaları olacak. Engelli otoparkı, rampası, kılavuz yüzey ve uyarıcı plaklar yer alçak. Ayrıca içinde PTT, banka hizmetleri için donatılar yer alacak.  Mevcut Adliye binası 10 bin metre kare alana sahip. Yeni binanın ise 102 bin metre kare alanda olacak. İnşallah kısa süre içinde inşa edilecek" dedi.

 

Belediye ödemeyecek

Deprem kredisinin çözüme kavuştuğunu ifade eden Yavuz, “Yasa ile şekilde halledilen bir konu oldu. 270 milyon lira belediyemizin üzerinden kaldırıldı. Bu parayı devlet ödeyecek. O zamanlar nasıl olmuşsa belediyenin başına yıkılmış. Ama biz bu durumu çözdük. 7 temel meselenin 6 tanesini tamamen çözdük. Ama 7’incisi duruyor sadece. Belediyenin maliye payı meselesi duruyor. Bu konuda önemli girişimlerde bulunduk 2 defa MYK’da gündeme geldi. Ancak sadece Sakarya’nın değil tüm büyükşehirleri etkileyen bir durum. Bu konunun çözülmesi için de çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

 

Acil durum hastanesi

Acil durum hastanesinin ihalesinin de yapıldığını inşaatın kısa süre içinde başlayacağını ifade eden Yavuz, “100 yataklı ama kapasitesi gerektiğinde artabilecek. Ergun Atalay’ın özel bir katkısı var. Son zamanlarda en fazla gündemimizi meşgul eden mesele oldu bu. 90 gün içerisinde inşa edilecek. Araştırma Hastanesinin yanında inşa edilecek. Orman Bölge Müdürlüğünden bir hafta 10 gün gibi kısa sürede araziyi aldık. Sadece Orman Bölge Müdürlüğü'nün lojmanı kaldı, o da bir hafta içinde boşaltılıyor. Toyota’nın yanında yapacaktık ama boşluk bulamadı. Toyota da birkaç ay içerisinde tamamlanacak bu arada” dedi.

 

90 günde bitecek

 Ayrıca Acil Durum Hastanesinin dönemsel olmadığını, kalıcı olduğunu söyleyen Yavuz, "Sadece İstanbul’da yapıldı. Başka bir ilde ilk defa Sakarya’da yapılacak. Sadece salgın, deprem ve afet dışında da hizmet vermeye devam edecek. Hastanede son teknolojiye sahip tıbbi cihazlar, 106 yatak olacak ve tüm yatakları yoğun bakıma çevrilebilecek, 6 ameliyathane, 48 yoğun bakım yatağı, 5 diyaliz ünitesi, 12 müşahede yatağı ve iki acil servis poliklinik olarak hizmet verecek" şeklinde konuştu.

 

2023’e yetişecek

Yavuz, “ Milli eğitim, ulaştırma, çevre şehircilik ve benzeri alanlarda da önemli yatırımlarımız var ancak sadece temel meseleleri gündeme getirmek istedik. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve Sakarya’yı marka haline getirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.  Acil Durum Hastanesi’nin 90 gün içerisinde tamamlanacağını tekrar hatırlatan Yavuz, “ Bin yataklı hastane için de bu süre 750 gündür.  2023’den önce bitirileceğine sadık kalan bir ihale olmuştur. Cumhurbaşkanımıza ve Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyoruz bir kere daha” dedi.

 

Pandemi süreci

Yavuz’un ardından kısa bir konuşma gerçekleştiren Recep Uncuoğlu ise, “Pandemi sürecinde uyarı yayınlarına devam eden basın mensuplarına teşekkür ederim. Esnafımızın yaşadığı zorluklar ilk günden itibaren alınan tedbirler neticesinde bir nebzede olsun vatandaşlarımızın bütçelerine katkı olsun diye birçok imkânlar seferber edildi.  Bin yataklı hastanemizde de kapasitemizi ikiye katlayacağız, Türkiye ortalamasının çok daha üzerinde olacak. İnşallah Sakarya’da sağlık bir marka haline gelecek” dedi.

 

Sakarya’nın imajı

Çiğdem Erdoğan Atabek ise, “ Pozitif gündem de haberler yapmak dolayısıyla Sakarya algısını bizimde ulusal medyada değiştirme adına sizlerin desteği çok önemli. Pozitif gündem haberlerine çok daha fazla yer vermek gerekiyor ki ulusal platformda da Sakarya’nın imajına katkı sağlayalım” dedi.

 

Biz bütünüz

Konuşmalarının çarpıtıldığını ifade ederek artık konuşmayacağını söyleyen Kenan Sofuoğlu ise “Geçen akşam Ali İhsan Yavuz abime de söyledim artık çok fazla konuşmayacağız. Çünkü söylediğim her şeyi cımbızla çekip erk niyetli bir şekilde kullanıyorlar. Vekillik tamamlanana kadar konuşmayacağım çünkü konuştukça bir şeyler çıkartılıyor” dedi.

 

Güzel şeyler oluyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise, “Sakarya’mız için yapılan yatırımları görme fırsatı bulduk. Biz bir bütünüz ve bütün olarak bu işleri götürmeye çalışıyoruz. Sakarya’da güzel şeyler oluyor ve artarak devam edecektir. Sakarya boş geçmiyor devamlı olarak büyüyor” dedi. İl Başkanı Yunus Tever de katılan tüm basın mensuplarına teşekkür ederek Sakarya için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti. 

23 Haziran 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 700 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU