Günün Tarihi:1 Ağustos 2021

‘En büyük sorun nitelikli eleman’


SATSO Başkanı Akgün Altuğ sanayicilerin en büyük sorunlarından bir tanesinin nitelikli eleman olduğunu belirterek, “Firmalar adeta rekabet ediyorlar eleman kaptırmamak için. Bu problemin çözümü için de çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Toplantıya katılım

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Akgün Altuğ dün yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi.  Toplantıya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Cem Gün ve Yüksel Avşar, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Yılmaz Dünya, Erhan Fidan, Semih Çokay, Hüseyin Ür, Hayrettin Kovacıoğlu ile Savaş Yılmazer, Basın İlan Kurumu Müdürü İbrahim Çorbacı, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkan Vekili Müjdat Çetin, RATED Başkanı Remzi Adıyaman, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Resul Narin ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

Pandemi süreci

Pandemi süreci sonrasında genel bir değerlendirme için toplantıyı düzenlediklerini ifade eden Başkan Altuğ, “Pandemi ticaret hayatını olumsuz etkiledi. SATSO olarak bu dönemde ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Birlik ve beraberlik anlayışımız rehber oldu bizlere bu süreçte. İşçi ve memurların özellikle aşılanması konusunda bizim çok büyük payımız oldu. Bakan beyle özel görüşmeler gerçekleştirdik. Sosyal medyadan da ataklarımız oldu” dedi.

 

Nefes kredisi

Üyelere 3 ayrı nefes kredisi kullandırdıklarını da hatırlatan Altuğ, “Tamamen SATSO bütçesini TOBB ve bankalar birliğinin fonlaması ile oluşan 3 kredi kullandırmıştık şimdi de dördüncüsü için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Faiz oranları düşük bir kredi, son nefes kredisinde yüzde 25 ciro kaybı şartı vardı. O maddeyi dün akşam itibari ile geri aldık ihtiyacı olan tüm üyelerimiz bu nefes kredisinden faydalanabilecekler. Çok ciddi bir talep de var üyelerimizden” ifadelerini kullandı.

 

Yemek kültürü

Sakarya’nın kültür yaşamında da yer aldıklarını ifade eden Başkan Altuğ, “Bunlardan bir tanesi de Adapazarı’nda ticari hayat ve Adapazarı İslam Ticaret Bankası" isimli kitap. Bankanın restore dönemine de denk gelmesi bizim için güzel oldu. Kültür yayınları anlamında birkaç çalışmamız daha var. Bunlardan bir tanesi ‘Topraktan sofraya GastroSakarya’ kitabımız. Çalışmaları bitti şu anda baskıya verilmiş durumda. Tam 2 yıl Sakarya’nın bütün köylerini gezdi. Yemekleri ve hikayelerini derlediler ve kitap haline getirildi. Adapazarı’nın bu anlamda yemek kültürüne de faydası olacaktır” dedi.

 

Noter istiyoruz

Seçim sonrasında odanın bina ihtiyacı olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Akgün Altuğ, “Hizmet kampüsü düşündük ve odamızın bulunduğu alanı büyüttük. 2 hizmet binası inşa ettik. KOSGEB ve MARKA bu binalarda olacak. İşkur ve SGK hizmet noktaları çalışmaya başladı. Bir kamu bankası getirmeye çalışıyoruz. Noter gelmesi için de çalışıyoruz” dedi. Sakarya’da süs bitkiciliği alanının büyüdüğünü ifade eden Altuğ, “ Fidanlarımızı yurt dışından ithal ederdik. Ciddi verimsizliklerle karşı karşıya kaldık. Doku Kültürü Laboratuvarı inşa ettik bundan sonra üreticilerimize fide üreteceğiz. Yüzlerce çeşit fide üreteceğiz. Çay, Antep fıstığı bunlardan birkaç tanesi” diye konuştu.

 

OSB çalışmaları

Ülke olarak tükettiğimizden fazlasını üreten bir hale gelmemiz gerektiğini dile getiren Akgün Altuğ, “Bizler bu mantıkla Sakarya’da da bütün çabamız üretimi arttırmak. Bu anlamda OSB’lerde üretimi sürdürmeye çalışıyoruz. Neredeyse tamamı dolan OSB’lerimiz var. Birinci OSB’de şu anda yaklaşık 18 bin kişi çalışıyor. Hendek OSB’nin genişleme çalışmaları devam ediyor. Bakanlıktan onay geldi. Söğütlü OSB’de yüzde 90 doluluğa ulaştı. Söğütlü’de de 750 dönüm bir genişleme olacak. Kaynarca OSB’de 4 sene uğraştık ve kazandık. Arsa teslimine başlıyoruz. Özellikle savunma ve havacılık alanında 40 firma orada yer aldılar. Altyapı çalışmaları devam eden Ferizli Metal ve Otomotiv İhtisas OSB için de sorunlar gideriliyor. Çalışmalarımız devam ediyor. Burası en büyük OSB’miz olacak. Ciddi bir talep var buraya” dedi.

 

Tarım alanları çizgimiz

Yeni OSB çalışmalarının da olduğunu söyleyen Altuğ, “ Geyve’de Gıda İhtisas OSB planlıyoruz. Yer arayışımız devam ediyor. Biliyorsunuz ki tarım alanlarına OSB kurmuyoruz. Pamukova’da da Seracılık İhtisas OSB için çalışmalar sürüyor. Özellikle Adapazarı ilçemiz sınırlarında Adapazarı’nda da KOBİ OSB kurarak kümelendirme yapmak istiyoruz. Akyazı’da alternatif bir OSB çalışmamız var. Kocaali’de de Teknoloji OSB planı var. Üretimi sürdürebilmek için Sakarya yüz ölçümünün en az yüzde 2’si gibi bir alanda sanayi bölgelerinin kalmasını istiyoruz. Yani Sakarya’da bir bu kadar daha sanayileşme yapılabilir diye düşünüyoruz. Olmazsa olmazımız da tarım alanlarının kullanılmadan bunu yapmaktır. Bu bizim en önemli çizgimizdir” ifadelerini kullandı.

 

Yeni fuarlar yapılacak

SATSO’nun 4 ürün için coğrafi işaret tescili aldığını da hatırlatan Altuğ, “Kabak Tatlısı, Abhaz Peynirinin de tescilini geçtiğimiz dönemde aldık. Bunlara benzer birçok ürün için de çalışmalarımız sürüyor. Başvurularımız olacak. Kazımpaşa köftesi bunlardan bir tanesi olacak” dedi. Fidancılıkta pazarlama anlamında büyük öneme sahip olan festivalin fuar olarak devam edeceğini söyleyen Altuğ, “Hedefimizi gerçekleştirdik ve 4’üncüsünü fuar olarak gerçekleştireceğiz. Aynı bölgede büyük iş makinaları fuarı ve outdoor fuarını da yapacağız. Millet Bahçesi’nde de kitap fuarı düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.


Karasu demiryolu

Şehrimizin en büyük problemlerinden bir tanesinin nitelikli eleman ihtiyacı olduğunu da söyleyen Altuğ, “Firmalar adeta rekabet ediyorlar eleman kaptırmamak için. Bu problemin çözümü için de çalışmalar yapıyoruz. OSB yönetimleri de bunu sıklıkla dile getiriyorlar” dedi. İhracatçı birliği çalışması olduğunu da belirten Altuğ, “Ticaret Mahkemesi ihtiyacımız var. Bunun için de çalışmamız var” diye konuştu.

 

Doku Kültür Laboratuvarı

Altuğ, “Mevcut hizmet binamızın iki yan tarafına yapılan ek binalarımızın ve beraberinde kalkınma ajansı finansal desteği ile geliştirilen, dış mekan süs bitkileri ve gıda bitkilerinin ileri teknoloji ile üretimini mümkün kılacak Doku Kültürü Laboratuvarı projemizin inşaatları tamamlandı. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı hibesiyle olan proje kapsamında Mart 2020 ve Mart 2021 tarihleri arasında 27 adet eğitim düzenlendi. 616 katılım iştirak etti ve bu süreçte 28 üyemiz kendi kurumsal web sitesini oluşturdu. İhracat danışmanlığı çalışmamıza 51 adet uygun firma başvurdu” dedi.

 

Ticaret elçileri projesi

Altuğ, “Proje 2 etap halinde devam etmiş toplam 19 firma 32 kursiyer eğitim almıştır. Proje kapsamında 20 kişi istihdam edilmiştir.  Doğu marmara kalkınma ajansı hibesiyle finanse edilen proje kapsamında 25 firmaya özel uluslararası pazar araştırmaları yapılmıştır.  Sakarya ilindeki tüm kurum, kuruluş ve ilgili aktörlerin katılımıyla ilimizin orta vadeli stratejik hedeflerinin ortaya konduğu ve dijital bir platform üzerinden izlenebilirliğinin sağlandığı 2030 vizyonu Sakarya ili stratejik planı hazırlanmasına öncülük edildi” dedi.    

 

Mesleki eğitim

Altuğ, “Komitelerimizden gelen talepler doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve bakanlık nezdinde yaptığımız girişimler sonucunda; Bilişim Meslek Lisesi kurulmasına, meslek liselerimizde Plastik Teknolojileri ve İş Makineleri Operatörlüğü bölümlerinin açılmasına ve bu bölümlere öğrenci alınmasına öncülük ettik. Ayrıca ‘Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ neticesinde ilk proje okulu olan SATSO Motorlu Araçlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ardından SATSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de şehrin ikinci proje okulu olarak belirlendi.” ifadelerini kullandı.

 

Şehrin ticari hayatı

Başkan Altuğ’un konuşmasının ardından “Adapazarı'nda Ticari Hayat ve Adapazarı İslam Ticaret Bankası” yayınının yazarlarından olan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Resul Narin de söz alarak eser hakkında kısa bilgiler aktardı. Narin konuşmasında, “Şehrimizin ticari hayatına ve tarihine ışık tutacak bir yayın oldu. Eserin diğer yazarı Doç. Dr. Mustafa Sarı hocam ile birlikte 2005 yılında İslam Ticaret Bankası ile ilgili bir makale yazarak başladığımız bu yolculukta bugüne kadar sürekli çalışmalarımız devam etti. 1913 yılında 13 müteşebbisin bir araya gelerek o dönemin koşullarına rağmen kurduğu bu banka Osmanlı ve ülkemiz ekonomisi için bir dönüm noktası olmuştur. İlerleyen yıllarda Türk Ticaret Bankası adını alan banka 2000’li yılları gören 3 bankadan biri olmuştur. Eserin oluşumunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Resul Narin’in konuşmasının adından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başkan Altuğ, şehir, ülke ve gündem ile ilgili soruları yanıtladı.  Toplantının sonunda basın mensuplarına geçtiğimiz ay coğrafi işaret tescili yapılan Kabak Tatlısı ve Abhaz Peyniri ikram edildi.

Ro-Ro seferleri artacak

Karasu Limanının sadece Sakarya’nın değil Türkiye’nin ihracatı için önemli bir nokta olduğunu dile getiren SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Ro-Ro sefeleri büyük önem taşıyor. Bu seferler artacak Ukrayna’nın yanı sıra Köstence limanına da kısa süre içinde tekrar sefelrer başlayacak” dedi.

Çözüm burada

Karasu Limanı’nın her geçen gün gelişmeye devam ettiğini belirten Altuğ, “Orada bir ofisimiz var. Buradan Ukrayna’ya haftada 6 sefer yapılıyor. Bu sefer sayısı 7’ye çıkacak. Yakında Köstence’ye de seferler başlayacak. Anadolu’nun batısındaki roro seferleri için en uygun liman Karasu limanı olarak görünüyor. Anadolu’daki tek çıkış kapısı Karasu limanıdır. Köstence limanı bir takım çalışmalarla yenileniyor süreç bitince yeniden başlıyor. Günde 5 bin tır Kapıkule’ye gidiyor ama Bulgarlar bunun bin 800 tanesini alıyorlar. Bunun çözümü Ro-Ro seferleridir” dedi.

 

Şehrin en büyük problemi

Karasu Demiryolu’nun Sakarya için çok önemli olduğunu söyleyen Altuğ, “Proje durdu tekrar bir bütçe ayrılacak ve yapılacak ama ne zaman olacağı belli değil. Sakarya’nın ticaretini çok daha ilerilere taşıyacak bir projedir bu” dedi.

 

Sıvılaşma

Toplantıda kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Altuğ, Karasu Demiryolu projesinin hakkında  “Cumhurbaşkanımıza şahsen Sakarya’nın en büyük problemi olarak bunu ilettim. Altyapı ile ilgili bir sorun var zemin sıvılaşması kaynaklı. Proje durdu tekrar bir bütçe ayrılacak ve yapılacak ama ne zaman olacağı belli değil. Sakarya’nın ticaretini çok daha ilerilere taşıyacak bir projedir bu” ifadelerini kullandı.

 

 

24 Haziran 2021 , Perşembe Bu haber toplam 873 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU