Günün Tarihi:5 Aralık 2021

‘Dayanıksız binaları hızlıca kentsel dönüşüme almalıyız’


MÜSİAD Sakarya Şubesi Akıllı Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Komitesi, MÜSİAD Başkanı İsmail Filizfidanoğlu ve Komite Başkanı Ahmet Cihan’ın başkanlığında ilk toplantılarını gerçekleştirdi.

Komite ilk kez toplandı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi Akıllı Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Komitesi; Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ak, MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Mustafa Deverenli, Sakarya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferruh Tuzcuoğlu, Sakarya Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu, SATSO Mühendislik ve Mimarlık Komite Başkanı İlker Ergül, Komite Başkanı Daim Yapı Firma Sahibi Ahmet Cihan ve Kentsel Dönüşüm Yüksek Lisans mezunları ile birlikte ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Dönüşüme geçilmeli

Açılış ve selamlama konuşmasını gerçekleştiren Komite Başkanı Cihan, “Bizler MÜSİAD olarak şehrimizin ve ülkemizin en büyük sorunu olan depremlerin çözüm yollarını arama ve uygulamaya geçilebilmesi adına belediyelerimize veya devletimize raporlarımızı sunmak için bir araya gelmek istedik. Şehrimizde ve ülkemizde depreme dayanıksız birçok bina var ve onların en kısa zaman içinde kentsel dönüşüme alınması gerekiyor. Bunu nasıl yapabiliriz? Kanunlar gerekli rahatlığı sağlıyor mu?”

Hızlı adımlar atılmalı

Başkan Cihan, “Vatandaşlarımızın evlerini, ofislerini kentsel dönüşüme aldırabilmesi için gerekli imkanlar sağlanıyor mu? Nasıl bir kolaylık yapılabilir? Gibi birçok sorunun cevabını bulabilmek adına birlikte çalışmamız gerekiyor. Burada mimarlık, inşaat, deprem ve kentsel dönüşüm alanlarında uzman bir heyet oluşturmuş olmamızın, bizleri nihai sonuca ve en doğru kararlara ulaştıracağına inancım sonsuz. Umarım başta şehrimiz olmak üzere ülkemiz için hızlı ve verimli adımlar atılmasını sağlarız” dedi.

Deprem riskini azaltmalıyız

MÜSİAD Şube Başkanı Filizfidanoğlu, “MÜSİAD her zaman olduğu gibi öncü olmanın ve halkın sorunlarıyla ilgilenmenin bir yolunu arıyor. Akıllı Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Komitesi de şehrimizin en büyük sıkıntılarından biri olan deprem riskini azaltmanın, mümkünse sıfıra indirmenin yollarını arayacak. Bulduğumuz çözümleri Genel Merkezimiz veya Sakarya Büyükşehir Belediyemiz aracılığıyla devletimize iletmeye çalışacağız. Gelecek nesillere daha güvenli bir Sakarya ve deprem korkusu olmadan yaşama hissi vermek istiyoruz. Depremlerin bizden daha sık olduğu Japonya’dan, Amerika’dan veriler alıp, ülkemize uyarlamanın yollarını arayacağız. Gerekli önlemleri alırsak deprem öldürmez, bunu biliyorum” dedi. Son olarak toplantıda komite üyeleri düşüncelerini dile getirdi. 

26 Haziran 2021 , Cumartesi Bu haber toplam 233 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU