‘Tüm zararlar giderilecek’8 Temmuz 2021, Perşembe

110 vatandaş kurtarıldı

Vali Kaldırım’a Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Yiğit Turan eşlik etti. İncelemelerde bulunan Kaldırım, yağışların başladığı günden bu yana toplamda 110 vatandaşın kurtarıldığını ve bugün kaybolan vatandaşın arama çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini aktardı.

 

Sele kapılan vatandaş

Cumartesi gününden itibaren etkisini gösteren yağışlarla birlikte çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüklerini aktaran Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, "Cumartesi gününden itibaren başlayan yağışlar Kocaali ilçemizde 2 mahallemizi yoğun bir şekilde etkilemişti. Orada çalışmalar devam ediyor, ilk günden itibaren mahsur kalan arkadaşlar için tahliye çalışmaları yapılmıştı ve akabinde hasar tespiti ile diğer zararları giderme çalışmaları devam ediyordu. Dün geceden itibaren özellikle Akyazı ilçemizde yoğun bir yağış aldı. Şuanda Akyazı ilçemizdeyiz, burada hemen hemen bütün mahallelerimizi etkileyen bir yağış söz konusu” dedi.

 

Çalışmalar sürüyor

Cumartesi gününden itibaren 100’ü aşkın vatandaşın tahliye işlemlerini gerçekleştirdiklerini aktaran Vali Kaldırım, "Çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Akyazı Belediye Başkanımız Bilal Soykan burada, SASKİ Genel Müdürümüz, DSİ Genel Müdür Yardımcımız, kaymakamımız bütün ekipler burada sahadalar. Önceden meteoroloji uyarı yaptığı için bütün ekipleri ilçelerimize konuşlandırmıştık. Hem AFAD, hem diğer ekiplerimiz yoğun çalışma yapıyor. Öncelik tabi mahsur kalan vatandaş varsa onların tahliye edilmesi. Cumartesiden bu yana 100’ü aşkın vatandaşımızın tahliyesini gerçekleştirdik. Önceliğimiz onların tahliye edilmesi ve can güvenliği. Akabinde ise selin verdiği zararların giderilmesi" diye konuştu.

 

186 ev az hasarlı

Sahada yoğun bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Kaldırım, sözlerine şöyle devam etti: "Şuana kadar arkadaşların yapmış olduğu tespitlerde 186 evin az hasarlı olduğu noktasında tespitler yapıldı. Tespitler devam edecek. İnşallah zararlar da belediyelerimiz ve devletimiz eliyle giderilmiş olacak. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, biz sürekli sahadayız. Belediye ve kamu kaynaklarımız ile birlikte yoğun bir çalışma yapıyoruz. İnşallah daha beteri ile karşılaşmayız. Temennimiz can kaybı olmaması, çabamızda o yönde ama yağışta devam ediyor. İnşallah daha kötü bir tabloyla karşılaşmadan bu afeti atlatmış olacağız” dedi.

 

Ulaşıma kapandı

Vali Kaldırım, “Bazen mahsur kalma olayları oluyor ama biz uyarılarımızı yapıyoruz, vatandaşımızda tedbirli. 110 vatandaşımızı gerek botlarla, gerek tüm imkanlarımızla tahliye ettik. Yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Şu ana kadar kapalı bir yerimiz yok herhangi bir ulaşım sorunumuz yok sadece 5 mahalleyi bağlayan Mudurnu Çayı üzerinde tahrip olduğu için ulaşıma kapandı ama alternatif yolumuz var. Hemen hemen bütün mahallelerimizi gezdik gezmeye de devam edeceğiz. Bütün yolların açık olduğunun teyidini aldık. Ben bütün vatandaşlarımıza çok geçmiş olsun diyorum" dedi.

Bu haber toplam 252 defa okundu.