Günün Tarihi:1 Ağustos 2021

Budaklar’da geleneksel düğün


Adapazarı'nın en eski yerleşim yerlerinden Budaklar Mahallesi'nin sevilen gençleri doktor Murat Özel ile insan kaynakları uzmanı Özden Kocayaz gelenek ve göreneklerin uygulandığı güzel bir düğün cemiyetiyle dünya evine girdi.

Örf ve adetler

Hafta boyunca üç gün üç gece devam eden düğün cemiyetinde dartılı keşkek başta olmak üzere yöresel yiyeceklerin ikram edildiği küçük ve büyük kına geceleri, davul zurnalı gelin alması, arkadaşları tarafından damat ve gelinin ayakkabılarının alınması, düğün aracının gençler tarafından yolunun kesilmesi (yol bağı), kız evine halaylar eşliğinde gidilmesi, gelinin çiçeklerle süslenmiş üstü açık nostaljik bir araçla alınması, eğlencenin yanı sıra dinimizin gereği düğün evinde mevlidi şerif okunması, tüm davetlilerin şahitliğinde nikâh merasimi, çiftetelli ve geleneksel oyunların oynandığı eğlenceler, takı törenleri gibi uygulanan örf ve adetler büyük ilgi gördü.

Renk kattılar

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde görev yapan Dr. Murat Özel ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. de insan kaynakları uzmanı olan Makbule Özden Kocayaz'ın düğün törenine Tosya'dan katılan misafirlerin damatla birlikte oynadığı birbirinden ilginç yöresel oyunlar geceye renk kattı.  Budaklar Mahallesi’nin damadı olan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun eşiyle birlikte katılarak nikahını kıydığı, Dr. Özge Uslu ve Merve Yarar’ın şahitliklerini yaptığı düğünde misafirleriyle yakından ilgilenen Kâmil-Fatma Özel ve Ercan-Aynur Kocayaz evlatlarının mutluluğuna ortak olan tüm davetlilere teşekkür etti. Düğüne katılanlar, gelenekleri yaşatan Murat-Özden Özel çiftini tebrik etti.

 

14 Temmuz 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 492 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU